2-3 Yaş Toddler Annelerinin Çıldırmama Rehberi – Ayşe Denerbin

Finansal Yardım Paketleri
Nisan 4, 2020
Corona’dan Sonra Diyalog – Sadık Çınar
Nisan 4, 2020
Paylaş

Bu yazıyı tek çocuklu annelere armağan ediyorum ☺. Evde birden fazla çocuk olduğu zaman birbirlerini oyalayabiliyorlar veya evin düzeni çok değişebiliyor veya benim gibi tek çocuklu bir annenin aklına gelmeyecek farklı parametreler oluşabiliyor. Fakat durumunuz ne olursa olsun bu yazıdaki aktivitelerin size de ilham olmasını diliyorum. 

Öncelikle güne kendinize vakit ayırarak başlamanızı tavsiye ederim. Önünüzde hiç oturmayacağınız, sabırlı olmanız gereken, koşturmaca dolu bir gün var. Eğer kalkabiliyorsanız çocuklardan önce kalkın, eğer mümkün değilse kahvaltıdan sonrasını çizgi film saati yapabilirsiniz. Kendinize ayırdığınız bu çok değerli saatte mis gibi kokan çayınızı ve kahvenizi alın yanınıza, kitap okuyun, sohbet dinleyin, ya da yeni bir enstrüman öğrenin. Ne olursa olsun, ruhunuzu besleyecek bir şeyler yapın. 

Sonrasında gününüzü geçirmek için çok katı sınırları olmayan bir rutininizin olmasını tavsiye ederim. Örneğin,

Kahvaltı

Çizgifilm

Aktivite 1 / Doğa Yürüyüşü (Bu esnada yemek yapıyor olacağım)

Uyku

Öğlen Yemeği

Aktivite 2 (Eğer sabah yemek yapamazsam bu zaman diliminde yapabilirim)

Çizgifilm (Burada kendime bir çay koyup dinleneceğim)

Serbest Oyun (Dua Saati)

Akşam Yemeği

Bu şekilde bir rutininizin olması hem çocuğunuzu güvende hissettirecektir hem de sizi çok rahatlatacaktır. 

Her neyse… Gelelim aktivite önerilerine,

 1. “La ilaha illallah” Öğretme Oyunu: Çocuğuma nasıl “La ilaha illallah” dedirteceğim diye diye ıstırap duyduğum bir gün elime yeni yıkanmış asılı bir çarşafı aldım, bir ucundan oğlum tuttu, bir ucundan ben. Ve hızlı bir şekilde çarşafı sarsmaya bir yandan da tesbihatta söylediğimiz ahenkte ama çok daha hızlı bir şekilde “La ilaha illallah”ı söylemeye başladım. Oğlum kahkahalara boğuldu ve ikimiz de inanılmaz eğlendik. Çarşafla sonrasında çadır yaptık. Şimdi çarşaf gördüğü zaman ucundan tutup “La ilaha illallah” diyor. Hem bilinç altına pozitif bir şekilde kazınmış oldu, hem de diline bir zikir oldu. Tabi ki bu kavramın ciddiyeti daha büyük yaştaki çocuklara uygulamak için uygun olmayabilir. Benim oğlum 2 yaşında.
 1. Ekmek yapın: Oğlum oyun hamuruyla oynamayı pek sevmiyor, çok çabuk sıkılıyor. Fakat benim mutfakta yaptığım bir hamur varsa mutlaka gelip ilgileniyor. Burada tabi ki anneyi taklit etme isteği söz konusu. Malzemeleri önceden ölçülü bir şekilde tezgaha dizin, o eklesin sonra o yoğursun. Eminim ki çok hoşuna gidecektir. Unutmayın burada amaç ekmek yapmak değil, yapayım da bitsin diye düşünmeyin, uzatın ☺. Yoğurun da yoğurun. Arkadan da hafif bir müzik, mis…
 1. Ev Çamuru: Benim oğlum bayıldı buna. 1 su bardağı nişasta, ½ su bardağı su, 3 kaşık kakaoyu karıştırın bir kabın içinde masaya koyun. Yanına da en sevdiği oyuncaklarını koyun; araba ya da plastik hayvanlar olabilir. Çok odaklanarak uzun uzun oynadığı, beni yanına çağırmadığı bir oyun oldu. Sonrasında oyuncakları ve çocuğunuzu yıkamanız gerekecek tabi ki ☺.
 1. Parmak boyası: “Toddler” dönemi dediğimiz çocuklar değişik dokunsal şeylerden çok hoşlandıkları için resim yapmak yerine, renkleri elleriyle karıştırmayı tercih ederler. Bunun için IKEA’nın akrilik boyaları ideal, çünkü su ile çıkıyorlar. Ama kendim yaparım derseniz doğal malzemelerden kendiniz de yapabilirsiniz. Yine IKEA’dan ya da başka bir craft store’dan hem eni hem boyu çok geniş kağıtlar alabilirsiniz. Bir toddler’ın A-4 kağıdına resim yapmasını beklemek gerçekçi olmayacaktır. Ondan ziyade bir tabağa yan yana döktüğünüz sıvı boyaları parmağıyla karıştırmak, ya da elleriyle hissetmek çok hoşuna gidecek. Yanınızda bir leğen suyu önceden bulundurursanız işiniz bittiği zaman ellerini hemen suya sokup etrafa boya değdirmesine mani olabilirsiniz. 
 1. Cam boyası: Genel olarak çocuklar yapmamaları gereken şeyi yaparken daha çok eğleniyorlar. Camı boyamak da yapmamaları gereken bir şey. İnternette pek çok tarif var ama boyanız su bazlı ise ertesi gün sabun ve suyla yıkanabilir. Yine de temkinli olmak açısından bu aktiviteyi yapmadan önce camın küçük bir kısmını boyayıp ertesi gün çıkıp çıkmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer eviniz halıflex ise balkondan ya da bahçeden dış camı boyayabilirler. 
 1. Kuşlara mama hazırlayın: Nedense çocuklar genel olarak kuş mamalarının dokusunu çok seviyorlar. Bir tepsiye kuş mamasını koyun, yanına bir kaşık ve doldurmasını istediğiniz kabı koyun. Çok şaşırdığım bir şekilde oğlumu çok oyaladı. Bahçeniz yoksa ortak bir bahçede de yapabilir, sonra kuşları besleyebilirsiniz. Şefkat duygusunu da beslemiş olursunuz. 
 1. Evinizde küvet varsa, küveti doldurun içine biraz gıda boyası ve renkli toplar atın ☺
 1. SU: Bir annenin en büyük kurtarıcısı. Mutfak masasına yan yana tencereler ya da kaplar koyun. Birinin içine de en sevdiği oyuncakları koyun. Mümkünse kepçe veya büyük bir kaşık da koyun. Üşümesinden endişe ediyorsanız suyu sıcak doldurabilirsiniz. Bir saat kadar sizi idare edecek bir etkinlik.
 1. UN: Eğer dağılalım ne olacak diyorsanız un veya baklagiller ile güzel odaklanabiliyor çocuklar. Gördüğüm kadarıyla kızlar baklagillere, erkekler una daha meyilli oluyorlar, ama genelleme yapmayalım değil mi? Erkekler kamyon kasalarına un doldurup, sonra dökülen unların üstünden arabayla geçmeyi çok seviyorlar, benden söylemesi.
 1. Bir ipe ya da eğer çocuğunuz küçükse “coloured pipe cleaners”lara makarna, içi delik mısır gevrekleri, tuzlu atıştırmalıklar, ortasında büyük bir deliği olan ne varsa dizmesini isteyebilirsiniz.
 1. UK saati ile 18:30 olduğu zaman dua saatini açıp serbest oyun oynayın. Kulağınız duada olsun. 

Selametle…

Ayşe Denerbin

Comments are closed.