Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/customer/www/onlinehizmet.org/public_html/wp-content/themes/betheme/functions.php on line 73
Başbakanımızın Ulusa Sesleniş Konuşması ve Britanya Hizmetinin duruşu - Online Hizmet

Başbakanımızın Ulusa Sesleniş Konuşması ve Britanya Hizmetinin duruşu

Fethullah Gülen Hocaefendi’den Coronavirüs salgını karşısındaki tavrımız hakkında uyarılar
Mart 24, 2020
Corona Günlerinde İnsan Hakları Savunuculuğu
Mart 24, 2020
Paylaş

Başbakanımız Boris Johnson, 23 Mart Pazartesi akşamı yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında halkın evlerinden zorunlu kalmadıkça çıkmaması gerektiğini söyledi ve aynı aileden olmayan ikiden fazla kişinin bir araya gelmesine müsaade edilmeyeceğini söyledi. Zorunlu gıda ve ilaç alışverişi dışında bir sebeple sokağa çıkılmasının da istenmediğini söyleyen Johnson Birleşik Krallık halklarının günde bir defayı aşmamak ve sosyal mesafeyi korumak şartıyla egzersiz yapmak için evlerinden çıkabileceklerini ve parkları kullanabileceğini de sözlerine ekledi. 

Ülkemizin nadir görünen güzellikteki bu güneşli günlerinde insanlara “evlerinizden çıkmayın” demeyi hiçbir başbakan istemezdi elbette. Johnson koronavirüs salgının Birleşik Krallığın on yıllardır karşılaştığı en büyük tehdit olduğunu ve böylesi bir tehditle hiçbir ülkenin tek başına başa çıkamayacağını söyledi. Açıklaması herkesin anlayabileceği netlikteydi: Eğer herkes aynı anda hastalanırsa Ulusal Sağlık Sistemi çöker. Çünkü yeterince solunum cihazı ve doktor yok. 

Başbakanın bu açıklaması şu hakikatin altını çiziyor: Eğer birgün hepimiz hastalanacaksak bile bunu geciktirmek bir sosyal sorumluluk. Bugüne kadar virüsle enfekte olmayı geciktirmenin temel avantajını “tedavisi bulunduktan sonra hastalanmak” olarak görmüş olabilirsiniz. Oysa başbakan bizleri NHS’i ayakta tutmak için bir seferberliğe çağırıyor. Yoğun bakıma alınması gereken hasta sayısının solunum cihazı sayısını aşması durumunda doktorlarımızı kimin hayatta kalıp kimin öleceğine karar vermek gibi vicdan sızlatan bir durumla karşı karşıya bırakabiliriz. Böylesi bir durumun oluşturacağı toplumsal çatlak ülkemizin bir daha onaramayacağı sorunların ortaya çıkmasına yol açabilir. 

Britanya Hizmeti olarak üzerimize düşeni elbette yapacağız. 

Üzerimize düşen ilk görev başbakanımızın açıklamasının bir sokağa çıkma yasağı olmadığını anlamak. Zaten ifade edilmiş “yasaklar” da aslına bakılırsa büyük oranda toplumun vicdanına bırakılmış yasaklar: İşe gitmek zorunda olmamanın objektif bir ölçüsü yok zira. Egzersizin de henüz duyurulmuş bir süresi bulunmuyor. Fakat ilan edilen kısıtlamaların şehirlerimizde bir sokağa çıkma yasağı hissiyatı oluşturacağı ve bunların da hayatlarımızı çok yönlü bir şekilde etkileyeceği muhakkak.  

Düğünler dahil ikiden fazla kişinin bir araya geldiği bütün etkinliklerin yasaklanmasının Britanya Hizmeti açısından fazlaca bir dönüştürücü etkisi olmayacak. Zaten neredeyse bütün faaliyetlerimizi online platformlara kaydırmış durumdayız. Acaba zorunlu gıda ve ilaç alışverişi çıkışlarını da günde bir defanın altına indirebilir miyiz; egzersizlerimizi evlerimizin bahçelerine veya uygun odalarına kaydırabilir miyiz soruları ise her ferdin kendi vicdanına bırakılmalı. 

Bu arada kısıtlamaların zamanla daha da sertleşebileceği ihtimaline binaen “zor zamanlar planlamasını” da yapmak ve kısıtlamaların gerçekten de bir sokağa çıkma yasağı seviyesine ulaşabileceği günler için maddi ve manevi olarak hazırlıklı olmak zorundayız. 

Şunun altını çizerek bitireyim: Bizler Britanya Hizmet Hareketiyiz ve inanç endeksli bir hareketiz. Bütün dünya ülkeleriyle birlikte ülkemizi de derinden sarsan bu krizden ülkemizin minimum hasarla çıkması ve bunun için de hükümetimizin en doğru kararları alıp uygulaması için kavli ve fiili dualarımızı yapmak üzerimize bir vazifedir

Bilal Karaduman
Sohbet Society Director

1 Comment

  1. gokcelmehmed@gmail.com' Mehmed Gokcel dedi ki:

    Yazinizdaki son vurgunuz cok onemli. Ben de yasli bir hocama onun icin dua ettigimi soyledigimde cok olumlu bir tepki verdi. Fiili dualarimizin yanisira, kavli dualarimizida alenen yapmamizin ve bu guzellikleri yaymamizin faydali oldugunu dusunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir