Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/customer/www/onlinehizmet.org/public_html/wp-content/themes/betheme/functions.php on line 73
Corona döneminde haklarımız ve yeni hukuki düzenlemele - Avukat Coşkun Yorulmaz - Online Hizmet

Corona döneminde haklarımız ve yeni hukuki düzenlemele – Avukat Coşkun Yorulmaz

Coronasal Diyalog – Sadık Çınar
Mart 23, 2020
Fethullah Gülen Hocaefendi’den Coronavirüs salgını karşısındaki tavrımız hakkında uyarılar
Mart 24, 2020
Paylaş

İngiliz parlamentosu 10 Şubat 2020 tarihinde “Corona virüsünün insandan insana bulaşma riskini azaltmak amacıyla ”The Health Protection (Coronavirus) Regulations 2020” ( Sağlığın Korunması ( Corona Virüsü) Düzenlemeleri 2020) adındaki kanunu kabul etti. Kabul edilen bu kanun sağlık personeli, kamu sağlığı görevlileri ve emniyet güçlerinin COVID-19 virüsü taşıyan kişilerin “taramadan geçirilmesi, tedavisi, tecrit edilmesi ve göz altına alınmalarıyla ilgili.

Öncelikle söz konusu kanuni düzenlemenin sadece İngiltere’yi kapsadığını Galler ve İskoçya’da kanunun geçerli olmadığını belirtmek gerekir. Galler Bakanları (Welsh Ministers) 17 Mart 2020’de “The Health Protection (Coronavirus) (Wales) Regulations 2020“adıyla bir yönetmelik çıkararak İngiltere’nin çıkarttığı kanunu Galler’e uyarladılar. İskoçya COVID-19 pandemiği ile mücadele için ayrı bir kanun çıkarmadı. Bunun yerine hala Westminster parlamentosunda kanunlaşma sürecinde olan ve bir hafta içerisinde bu süreci tamamlayıp yürürlüğe girecek Coronavirus Bill (HC Bill 122) isimli kanun tasarısını beklemekte gibi görünüyor. 

Ayrıca, her ne kadar bu kanun 10 Şubat 2020 tarihinde yürürlüğe girmiş olsa bile, ancak Sağlık Bakanı’nın “COVID-19 virüsünün ortaya çıkışı ve yayılışının kamu sağlığına ciddi ve yakın (serious and imminent) bir tehlike oluşturduğu” kanaatine varması ve bunu hükümetin resmî sitesinde yayınlaması ile hüküm doğurmaya başlayacaktır. Sağlık Bakanı’nın bugün (20 Mart) itibariyle COVID-19 salgını için belirlediği risk seviyesi “serious and imminent” değil sadece “high” yani yüksektir.

Kanunun 4. Maddesine göre herhangi bir kişi tarama, tetkik ve belirli kısıtlamalara tabi tutulmak üzere tutuklanabilir. Tutuklama iki farklı durumda yapılabilir;

  1. Herhangi bir bakanın ya da kayıtlı bir sağlık uzmanının bir kişinin COVID-19 taşıdığı sanmaları için makul nedenleri varsa ve bu şahsın virüsü başkalarına bulaştırma riski olduğu kanaatindelerse (Madde 4.2.a ve b), ve 
  2. Bir şahsın tren, uçak ya da gemi ile Birleşik Krallık’a girmesi durumunda herhangi bir bakan ya da kayıtlı sağlık uzmanının bu şahsın varış anından geriye doğru 14 gün içinde virüsün yayıldığı bir yerde bulunduğuna düşünmeleri için makul sebepleri varsa.

Şahıs tutuklandıktan sonra gerekli testlerin yapılması için öncelikle 24 saat ve virüsün tespiti halinde en fazla toplam 14 gün gözaltında tutulabilir.

Tutuklanan şahıs tarama ve tetkikleri tamamlandıktan veya gözaltı süresi bittikten sonra da belirli bazı kısıtlamalara tabi tutulabilir ya da belirli bir şekilde davranması talep edilebilir.  Örneğin, adres beyanında bulunması, kan ya da mukus örneği vermesi talep edilebileceği gibi, seyahat etmesi, faaliyetleri veya başkaları ile olan temasları kısıtlanabilir. Ancak her halükârda bir kişi hakkında kısıtlama kararı verilmeden önce bu kişinin kısıtlamalarla ilgili bilgilendirilmesi ve varsa itirazlarının dinlenmesi gerekmektedir.

Burada bu kanunun kişilerden zorla numune alınmasına izin vermediğini de belirtmek gerekir. Ancak kişi numune vermeyi reddederse polis bu kişiyi belirlenmiş kanundaki ifadesiyle “uygun bir yere” gözaltında ve karantinada tutulmak amacıyla götürebilir. 

Bu kanunun hükümleri çerçevesinde yetkililer reşit kişiler için olduğu kadar 18 yaşından küçükler ve belirli bir kişi grubu hakkında gözaltı ve tecrit kararı verebilirler.

Polis bu kanun hükümlerini uygulamak için orantılı olmak kaydıyla güç kullanabilir. 

Kişinin kendisi hakkında alınan bir karara veya kısıtlamaya uymaması, karantinadan veya gözaltından kaçması suç teşkil eder. Ayrıca, kanun kapsamında görev yapan yetkililere bilerek ya da ağır kusurla yanlış ya da yanıltıcı bilgi vermek ve bu kişilerin görevlerini yapmalarına engel olmak da suçtur. Bu suçun cezası halihazırda en fazla £1000(bin)’tur.

Son olarak, bu kanun COVID-19 ile ilgili vakaları resmî kurumlara ihbar ve işyeri kapatma yükümlülüğü getirmemektedir. 

Güncel bilgiler ve resmi duyurular için https://www.gov.uk/guidance/coronavirus-covid-19-information-for-the-public sayfasını takip etmek önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir