Corona Günleri̇nde Çocuğunuzla Beraber Oynayabi̇leceği̇ni̇z Oyunlar

Corona Günleri̇nde Çocuklarla Etki̇nli̇kler
Mart 22, 2020
Prof. Dr. Ahmet Saniç ile kısa kısa
Mart 22, 2020
Paylaş

Çocuğunuzla oyun oynamayı, etkinlikler yapmayı bir angarya, boş bir uğraş olarak görmeyin! Oyun, çocuğunuzun gelişimine katkı sağlayan önemli bir eğitim aracıdır. Unutulmalıdır ki geçen zaman geri gelmemektedir. Çocuklarınızla geçen her anın kıymetini bilmeli ve iyi değerlendirmelisiniz. Yapacağınız etkinliklerle çocuğunuzu daha iyi tanıyıp onu geleceğe daha iyi hazırlayabilirsiniz.

1. BASKET: Evdeki atık kâğıtları sıkarak kartopu haline getirin. Çocuğunuza farklı mesafelere koyacağınız sepete basket attırın. Birden fazla çocuğunuz varsa puan vererek onları yarıştırın.

2. ANLAT BAKALIM: Bir kutunun içine boncuk, madeni para, fasulye, ataç, kalem gibi nesneler koyun. Çocuğunuz bakmadan bir tanesini alsın veya siz verin. Sonra da çocuğunuz bakmadan o nesneyi size anlatsın (rengi, şekli, büyüklüğü…).

3. TAHMİN ET: Bir nesne belirleyin. Çocuğunuz, soracağı en fazla 10 soru ile o nesneyi tahmin etsin. Veya sizin vereceğiniz ipuçları ile tahmin etsin. 

4. TANIMLA: Çocuğunuzun gözleri kapalı şekilde eline vereceğiniz bir nesnenin ne olduğunu, rengini, hammaddesini, nerede kullanıldığını anlatmasını isteyebilirsiniz.

5. MANDALLAR: Farklı renkte mandalların bulunduğu bir sepetten çocuğunuz 2-3 mandal alsın. Aldığı mandallarla aynı renkte olan eşyaları bulsun. Sonra da o eşya hakkında çocuğunuzla karşılıklı konuşun. 

6. KURDELELERLE DANS: Elinizde tuttuğunuz kurdeleyi müzik eşliğinde sallayarak çocuğunuzun kurdelenin hareketlerine uygun şekilde dans etmesini isteyin. Bu dansa ailenin diğer fertlerini de dahil edebilirsiniz. 

7. GAZETE-DERGİ: Çocuğunuzla gazete veya dergilerdeki resimler hakkında konuşun. Resimlere konuşma balonları çizip insanları konuşturun. Belli bir süreye mahsus olmak üzere (3-5-7 gün) çocuğunuzla birlikte duvar gazetesi veya A4 kağıdını ikiye katlayarak dergi hazırlayın. 

8. EV KROKİSİ: Çocuğunuzla birlikte bir kâğıt ya da karton üzerine evinizin bölümlerini gösteren kuşbakışı görünümünü çizin. Daha sonra da bu krokiye evdeki eşyaları yerleştirin. 

9. ŞEHİR KURMA: Evde bulunan boncuk, düğme, alüminyum folyo, kumaş parçası ve benzeri şeyler kullanarak çocuğunuzla birlikte bir şehir/köy inşa edin. Benzer yolla başka şeyler yapabilirsiniz.

10. AĞIR-HAFİF: Tüy, pamuk, kalem, kâğıt, kitap, oyuncak gibi farklı ağırlıktaki nesneleri dağınık bir şekilde çocuğunuzun önüne koyun. Sonrada bu eşyalara üfleyerek hareket ettirmesini isteyin. Cisimlerin neden hareket edip etmedikleri üzerine çocuğunuzla konuşun.

11. BALONDA NE VAR: İçine farklı nesneler (mercimek, nohut, un, fasulye tanesi, boncuk) koyduğunuz balonlardan çocuğunuzun bir tane almasını ve dokunarak balonun içinde ne olduğunu tahmin etmesini isteyin.

12. EV İŞLERİ: Gün içerisinde yapılması gereken ev işlerini listeleyin: Elbiselerin katlanması, çekmecelerin düzenlenmesi, sofranın hazırlanması… İşlerin nasıl yapılacağını çocuğunuzla beraber adım adım planlayın ve iş bölümü yapın. Bir müzik eşliğinde çocuğunuzla beraber bu işleri yaparken keyifli vakitler geçirebilirsiniz. 

13. KÜÇÜK ŞEF: Çocuklar genellikle yemek yapmayı ve mutfakta vakit geçirmeyi sever. Varsa yemek kitabı yoksa internetten bulacağınız kolay bir tarife bakarak çocuğunuzla beraber yemek yapın. Bu yemek hazırlama sürecini kameraya çekebilirsiniz.

14. AİLE ALBUMÜ: Aile fotoğraflarının bulunduğu albümü çocuğunuzla beraber tekrar düzenleyin ve resimlerde bulunan insanlar hakkında konuşun.

15. ÇİZGİ ROMAN: Dergi ve gazetelerden kesilen karikatür ve resimleri belli bir sırayla deftere yapıştırın, daha sonra da resimlere konuşma balonları ekleyerek çocuklar kendi çizgi romanlarını oluşturabilirler.

16. TATİL ANI DEFTERİ: Ailece gidilen tatillerde çekilen fotoğrafları bilgisayarda düzenleyebilir, resimlerin altlarına tatilde başınıza gelen ilginç olayları yazabilirsiniz. Bu resimlerin baskısını yaparak bir tatil defteri oluşturulabilir.

17. TAMİR ZAMANI: Evde bulunan her eşya çocuk için bir oyuncak olabilir. Çocuklar genelde nesnelerin içinde ne olduğunu merak ederler. Çocuğunuzun bozulan arabasını, ya da işinize yaramayan bir televizyon kumandasını beraber tamir etmeye çalışabilirsiniz.

18. 1, 2, 3 MOTOR: Bir kamera veya cep telefonu ile gün içinde evde yaptığınız işleri ya da ailece beraber geçirdiğiniz anları kayıt altına alabilirsiniz. Aile bireylerine rol dağıtarak kısa film çekebilir ve akşam ailece izleyebilirsiniz.

19. BU OLMASAYDI: Evde bulduğunuz bazı nesneleri (kalem, bant, şişe kapağı, silgi…) bir kutuya sonra da teker teker alıp çocuğunuza “Bu olmasa ne olurdu? Bu başka nerelerde kullanılabilir?” gibi sorular sorarak, çocuğunuzun hayal gücünün gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

20. OKUMA ZAMANI: Normal zamanlarda kendiniz kitap okuduğunuz gibi bütün ailenin aynı anda katılabileceği bir okuma saati ayarlayın. Çocuklar, anne-babalarını kitap okurken görürlerse kendilerinde de okuma alışkanlığı oluşur. 

21. TAKLİT: Çocuğunuzla karşı karşıya durarak sırayla birbirinizin yaptığı hareketin aynısını yapın. Birbirinizin hareketlerini taklit ederek keyifli bir vakit geçirebilirsiniz.

22. BUL BAKALIM: Odadaki/evdeki bazı eşyaları çocuğunuzun bulmasını veya yerini söylemesini isteyin. Ayrıca bazı küçük eşyaları (masa saati, kitap, tesbih…) saklayarak onlarını bulmasını da isteyebilirsiniz.

23. ÇORAP FIRLATMA: Top haline getirdiğiniz bir kağıt veya çorapla biraz uzağa koyduğunuz bir hedefi vurmasını çocuğunuzdan isteyebilirsiniz. 

24. SIRALA: Bir kaç kartın üzerine aynı şeyden farklı miktarlarda çizerek, çocuğunuzdan kartların üzerindeki şeylerin sayısına göre azdan çoğa ya da çoktan aza olacak şekilde sıralamasını isteyebilirsiniz. Ayrıca farklı şeyler çizerek bunları ağırlık, uzunluk gibi özelliklerine göre sıralamasını isteyebilirsiniz.

25. AVCI: Aile üyelerinden biri evde bulunan bir nesneyi söyler, diğer aile bireyleri de ev içinde ava çıkarak istenilen şeyi bulmaya çalışırlar. En hızlı şekilde istenileni getiren yarışı kazanmış olur.

26. EVDE KAMP: Evdeki sandalyeleri karşılıklı dizip üzerlerine büyükçe bir örtü/battaniye koyarak çadır hazırlayabilirsiniz Fener, matara ve çerez hazırlayarak evde kamp yapabilirsiniz. 

27. KUTU OYUNLARI: Çocuğunuzla beraber kutu oyunları (Jenga, dama, satranç…) oynayarak güzel ve kaliteli zamanlar geçirebilirsiniz.

28. EL BECERİLERİ: İnternetten bulacağınız etkinliklerle (boyama, kesme, yapıştırma…) çocuğunuzun el becerilerini geliştirebilirsiniz.

29. KLASİK ÇOCUK OYUNLARI: Körebe, deve-cüce, köşe kapmaca gibi oyunları evinizin şartlarına uyarlayarak çocuğunuzla eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

30. SEÇMECE: Çocuğunuzdan 29’a kadar bir sayı söylemesini isteyin. Söylediği sayıyı yukarıda bulup o etkinliği gerçekleştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir