Corona Günlerinde Hayatı Kolaylaştıracak Mobil Uygulamalar

Corona Günlerinde Evden Çalışma Rehberi
Mart 21, 2020
Bankalar işletmelere borç ve kredi (Loan ve Credit) ödemelerinde bir kolaylık veya öteleme sağlıyor mu?
Mart 21, 2020
Paylaş

Evde kalmamızın neredeyse zorunlu hale geldiği bugünlerde fiziksel ve fikirsel olarak aktif olmayı önemli görüyoruz. Bunu başarabilmek için sosyal hayatın durma noktasına geldiği pandemic dönemde birbirimizle bağlantıda kalmakta bir o kadar önemli. Bunun yanı sıra bu durumu kendi adımıza bir gelişme süreci olarak da görebiliriz. Human Rights Solidarity olarak sizlere birbirinizle bağlantıda kalmanızı, kendinizi geliştirmenizi ve her açıdan aktif olmanızı sağlayarak bir application demeti hazırladık. Sağlıkla ve birlikte bugünleri atlatabilmek ümidiyle…

Öncelikle sosyal varlık olduğumuzu göz önünde bulundurursak bunu bir kaç program aracılığı ile sürdürmeye devam edebiliriz. Not olarak bu dönemde yalnız birçok insanın bulunduğunu da unutmayıp en azından iyi olduklarına emin olabileceğimiz sıklıkta iletişime geçip durumunu sorabiliriz. 

UYARI!

Programları belli amaçlara yönelik olarak derledik; bağlantıda kalmak, takım olarak çalışmayı sürdürmek, bireysel gelişimimizi devam ettirmek, sağlığımıza dikkat ederek vaktimizi en verimli şekilde değerlendirmek. Programların ve önerilen sitelerin bu kadar fazla olması aklınızı karıştırabilir. Bizim önerimiz planınızı ve programınızı yaptıktan sonra ihtiyacınız olan programları seçmeniz. 

BAĞLANTIDA KALMAK İÇİN

1. Zoom Cloud Meetings: Zoom bir dijital toplantı platformu olup sizlere görüntülü ve sesli toplantı hizmeti sunmaktadır. Ücretsiz versiyonunda 45 dakikaya kadar kesintisiz toplantı imkânı sunar. Bu dönemde sıkça kullanacağınız bir program.

https://apps.apple.com/gb/app/zoom-cloud-meetings/id546505307

2. Cisco Webex Meetings: Webex, Zoom programına alternatif olabilecek bir sesli ve görüntülü toplantı platformudur.

https://apps.apple.com/gb/app/cisco-webex-meetings/id298844386

ORGANİZE OLMAK VE İŞLERİ TAKİP ETMEK İÇİN

3. Trello: Bireysel ve takım olarak yapılacaklar listenizi oluşturmanıza imkân sağlıyor.

SINAVLARI BİRLİKTE ÇÖZMEK İÇİN

4. Kahoot! Play & Create Quizzes: Kahoot size bir quiz/sınav platformu sunmaktadır. İlgili olduğunuz alanlar ile alakalı birçok quize bu platform üzerinden erişebilirsiniz. Birlikte okuduğunuz bir kitap veya toplu olarak çalıştığınız bir dersin sınavını birlikte yapabilirsiniz. Kahoot programını toplu yapılacak quizlerde,  toplantı platformları ile birlikte kullanmanızı tavsiye ediyoruz. 

ODAKLANMA, KİŞİSEL GELİŞİM VE GÜNCEL KALMAK İÇİN

5. Udemy ve Coursera: Kişisel gelişiminizi sağlayacak harika iki platform. Udemy kursları genelde bireylerin yüklemiş olduğu ders videolar dizisinden oluşuyor. Coursera programında ise üniversitelerin programlarına kayıt oluyorsunuz.

https://apps.apple.com/gb/app/udemy-100-000-online-courses/id562413829

https://apps.apple.com/gb/app/coursera-learn-new-skills/id736535961

6.  Quora ve Medium: İlgi duyduğunuz alanlar ile alakalı güncel kalmanızı sağlayacak türden programlar. Genelde 5-10 dakika arası okunacak makaleler paylaşılıyor. Hap niteliğinde bilgilerin verildiği, günlük 2-3 makale okuyup kendinizi güncel tutabilirsiniz.

https://apps.apple.com/gb/app/quora/id456034437

https://apps.apple.com/gb/app/medium/id828256236

7.  Audible ve Ücretsiz kitaplar: Amazonun audible programi ile seslendirilmiş kitapları ev işleri ile meşgul olduğunuz zamanlarda dinleyebilirsiniz.

https://apps.apple.com/gb/app/audible-audiobooks-originals/id379693831

https://stories.audible.com/discovery

8.  Flora: Telefon ile ilgilenmekten dolayı odaklanma problemi yaşayanlara… Kitap okumaya veya ders çalışmaya başlamadan Flora üzerinden odaklanacağınız süreyi belirliyorsunuz. Süreyi başlatıp telefonu kenara bırakıyorsunuz. O süre içerisinde telefonun kilidini açmazsanız, sonunda belirlemiş olduğunuz bir ağacı sanal bahçenize dikiyorsunuz. İsterseniz yardımda bulunup gerçek bir ağaçta dikebilirsiniz. 

https://apps.apple.com/gb/app/flora-focus-study-in-forest/id1225155794

9. Anki: Anki yabancı dilini geliştirmek isteyenler için flashcard hizmeti sunuyor. Internet üzerinden hazır kart demetlerini rahatlıkla bulabileceğiniz gibi, kendi kart demetlerinizi de oluşturabilirsiniz. Hazır kart demetlerinin bazıları telaffuz edilişi ile birlikte geliyor. Programın telefon versiyonu ücretli. 

https://apps.ankiweb.net

10. Lukes Podcast: İngilizce dinlemesini geliştirmek isteyenlere Lukes Podcast güzel bir seçenek. Luke uzun yıllardır podcast yayını yapıyor ve güncel konular ele alıp net bir İngiliz aksanıyla konuşuyor.

https://apps.apple.com/gb/app/lukes-english-podcast-app/id1293261868

EGZERSİZ İÇİN

11. Seven ve Peloton: Günlük egzersizlerimizi takip edebileceğiniz iki program… Hareketsiz kalacağınız bugünlerde egzersiz yapmanız önemli.

https://apps.apple.com/gb/app/seven-7-minute-workout/id650276551

https://apps.apple.com/gb/app/peloton-at-home-fitness/id792750948

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir