Corona Günlerinde İnsan Hakları Savunuculuğu

Başbakanımızın Ulusa Sesleniş Konuşması ve Britanya Hizmetinin duruşu
Mart 24, 2020
Video: Zorunlu gıda alışverişimizi yaparken stokçuluk ile temkinli davranmak arasındaki dengeyi nasıl sağlayacağız? Dinimiz ailemizin muhtemel ihtiyaçları için fazladan alışveriş yapıp yığınak yapmayı yasaklamış mıdır?
Mart 25, 2020
Paylaş

Daha önce karşılaşmadığımız, zor bir dönemden geçiyoruz. Bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmak ve kimsenin sağlığını tehlikeye atmamak için hepimizin evlerinde kalması gerekiyor. Bu süreç bizlere rehavet getirebileceği gibi avantaja da dönüşebilir. Özellikle sosyal medyayı çok iyi kullanarak bütün dünyanın evinde oturduğu bir dönemi çok konuda farkındalık oluşturmak için kullanabiliriz. Ayrıca bu dönemi kendimize değer katacak bir kamp mahiyetinde de düşünebiliriz. 

Anahtar kavramımız motivasyon. Kendimizi nasıl motive edebiliriz? Motivasyon videolarının çok işe yaradığını hatırlatarak, kendimize en uygun çalışma metodunu bulduktan sonra geriye hedeflerimiz kalıyor. Hedeflerimizi ertelememek için kendimize son teslim tarihleri (deadline) koyabiliriz. Unutmayalım ki, dünyanın her yerinde birilerinin onlara ses olmasını bekleyen milyonlarca insan var. Hapisteki bebekleri, tiranların parçaladığı aileleri, hapishanede vefat eden insanlarımızı, gaybubet yapanları, köşe bucak zalimlerden kaçanları, Afrika’da temiz suya erişimi olmadığı için ölen insanları, cadı avında suçsuz yere her şeyi ellerinden alınmış insanları, sularda boğularak ölen insanlarımızı, tüm mültecileri, gazeteci olduğu için, aktivist olduğu için, farklı olduğu ya da düşündüğü için tutuklanmış, mağduriyet yaşamış tüm insanları, Yemen’i, Suriye’yi, Filistin’i, Uygur Türklerini, Myanmar’da yapılan katliamları, İran’daki zulümleri, Suudi Arabistan’daki ihlalleri, Yunanistan’da mülteci kamplarında yaşayan insanların hallerini ve nicelerini asla unutmayalım. Hepsi bizleri bekliyor. Mevcut durumdan dolayı sokaklara çıkıp onlar için haykıramayacağız. Ama tümden sessiz de kalamayız. Human Rights Solidarity olara bu süreçte yapabileceklerimizi sizler için başlıklar altında toparlamaya çalıştık.

Kişisel Gelişim 

Bir insan hakları savunucusunun en önemli görevi bu alanda kendini eğitmesidir. Kişisel eğitim bilginin beraberinde yaptığı işte özgüven ile hareket etme, düşüncede genişlik ve daha doğru adım atma becerisi gibi bir çok olumlu katkı yapar insan hakları savunucusuna.  Kişisel gelişimimiz için Human Rights Solidarity’nin Eğitim Komitesinin hazırladığı okuma ve izleme listelerinden faydalanabiliriz. Dünya üzerinde gerçekleşmiş ve halen gerçekleşmekte olan insan hakları ihlallerini takip edip bilgilerimizi güncelleştirmek bu konuda yapabileceğimiz bir başka çalışma. 

COVID-19 sebebi ile Cambridge Üniversitesi online kütüphanesini ücretiz kullanıma açtı. Burada pekçok alanın yanısıra insan hakları hukuku alanındaki ders kitaplarına da ulaşabilirsiniz: https://www.cambridge.org/core/what-we-publish/textbooks 

Sanatın Gücünü Kullanın

Bazen kelimeler ile ifade edemediğimiz şeyleri bir çizgiyle anlatabiliriz. Bizler de duygularımızı ve düşüncelerimizi sanatla ifade edip, insan haklarını sanatla savunduğumuz noktada farklılığımızı ortaya koymuş oluruz. Sosyal medya üzerinden #SolidarityForAll hashtagi ile sanat alanında yaptığınız çalışmaları paylaşabilirsiniz.

Genel Hashtag:  #SolidarityForAll

Örnek olarak bu iki farklı kullanımı aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz: 

Sosyal Medyayı Kullanın

İnsanların evlerine kapalı oldukları bu dönemi iyi değerlendirebilir ve sadece kendi insanımıza değil, genel insanlığa ulaşabilecek içerikler üretebilirsek hiçbir zaman ulaşamadığımız kişilere ulaşabiliriz. 

Öncelikle küçükten başlayın. Her gün en az bir tweet ve bir instagram paylaşımı gibi. İnstagram’dan Instagram Challenge yaparak da sesimizi duyurabiliriz. Ama bunun için grup olarak hareket etmemiz gerekecek. 

Coronavirüs döneminde hala insan haklarını savunduğumuzu dünyaya duyurabilirsek dikkatleri üzerimize çekebiliriz. Bunun için var olan kampanyalara destek vermek önemli. Bunların başında elbette Türkiye’deki hapishanelerde bulunan siyasi mahpusların salıverilmesi için yapılan kampanya var. @SolidarityHR hesabını takip ederek hangi kampanyada hangi hashtagi kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. 

Sadece sosyal medya aktivizmi yetmez. Yetkililere harekete geçmeleri adına email veya mektup da gönderebiliriz. Kullanabileceğiniz bazı bilgiler şöyle: 

Amnesty International’dan yardım alın

Bireysel mücadelenin güç bulması adına Amnesty’nin desteğinden yararlanabiliriz. Amnesty’e bildirdiğimiz insan hakları ihlalleri belirli bir sayı üzerinde olunca Amnesty bir online kampanya ya da “urgent action” başlatabilir. 

Eğer bir Amnesty grubuna üyeyseniz, muhtemelen grubunuz faaliyetlerin online kampanya olarak devam ettirme kararı almıştır. Almadıysa Amnesty Birmingham’ı örnek göstererek bu dönüşüme siz önayak olabilirsiniz. 

Film Önerileri 

İnsan Haklarını baz alan filmler izlemek motivasyonu artırabileceği gibi farklı fikirlerin gelişmesine de katkıda bulunabilir. Filmlerde gördüğümüz ihlaller aslında başlatılmış olan kampanyaların birer parçası da olabilir. Örneğin, bir filmi izledikten sonra sizi etkileyen taraflarını, hissettirdiklerini ya da filmden cirimlerinizi günümüzdeki ihlallere uyarlayarak sizler de kampanyaya katılabilirsiniz. İnsan hakları ile alakalı filmleri araştırırken vakit kaybetmemeniz adına sizler için aşağıya küçük bir liste hazırladık. 

 • Mandela Long Walk to Freedom – Belgesel
 • Beasts of No Nation – Savaş ve İnsan Hakları
 • Selma – Martin Luther King’in Biyografisi
 • Malcolm X 1992 – Biyografi 
 • Cry Freedom – Biyografi, Aktivizm, Gazetecilik 
 • Blood Diamond – Afrika, Kölelik ve Kapitalizm  
 • Burden of Peace –  Belgesel
 • V for Vendetta – Distopik Drama
 • Born in Evin – Belgesel
 • Sometimes in April – Afrika, İnsan Hakları
 • The Last King of Scotland – Tarih ve İnsan Hakları
 • Whiplash – Motivasyon
 • The Great Hack – Siyasi
 • The Edge of Democracy – Siyasi Belgesel
 • Patriot Act with Hasan Minhaj – Show 
 • Hooligan Sparrow – Drama ve Şiddet
 • E-Team – Suriye ve Libya’da yaşanan insan hakları ihlallerinin belgeseli
 • The Trials of Spring – Üç Mısırlı kadının insan hakları ve sosyal haklar konulu belgeseli 

Hazırlayanlar :

Tuğba Timur & Merve Aslangören / Human Rights Solidarity


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir