Corona Günlerinde Mülteci Olmak

Twitter’da yüksek etki yapmanın yolları
Mart 31, 2020
Finansal Yardım Paketleri
Nisan 4, 2020
Paylaş

Aşağıdaki metin Refugee Council’in sürekli güncellenen sitesinden alınarak çevrilmiştir. Aşağıdaki metin 1 Nisan 2020 gününün metni olmakla birlikte, bazı maddelerde günlük güncellemeler olabildiğini hatırlatmak isteriz. Lütfen herhangi bir adım atmadan önce Refugee Council’in ilgili site sayfasını kontrol ediniz.

 1. İltica Tarama Birimi (ASU) – Tarama görüşmelerinin iptali

İç İşleri Bakanlığı bazı tarama görüşmelerini iptal etti ve Croydon’daki İltica Tarama Birimine fiziki olarak gelmeden iltica taleplerini kaydetmek için yeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Yeni sistem ile ilgili daha fazla detay mevcut olduğunda burada yayınlanacaktır.

 • İç İşleri Bakanlığına Raporlama – Raporlama işlemleri geçiçi bir süreliğine askıya alındı

İç İşleri Bakanlığı, web sayfasında yer alan bilgiyi güncelleyerek raporlama işlemlerini geçici bir süreliğine askıya aldıklarını teyit etti. İç İşleri Bakanlığı bireysel SMS göndererek bunu teyit ediyor. Daha fazla detay https://www.gov.uk/immigration-reporting-centres  adresinde bulunabilir.

 • Asli İltica Görüşmeleri – Tüm görüşmelere ara verildi.

İç İşleri Bakanlığı asli iltica görüşmelerine ara verdi ve şu anda asli iltica görüşmelerine devam etmenin alternatif yollarını araştırıyor (muhtemelen video link kullanarak). Daha fazla detay mevcut olduğunda burada yayınlanacaktır.

 • İltica Desteği – Tüm tahliyeler ve desteklerin sonlandırılması 3 aylığına askıya alındı

27 Mart 2020 tarihinde İç İşleri Bakanlığı Müşteşarı Chris Philp İngiltere Kızılhaçına bir mektup göndererek önümüzdeki üç ay boyunca insanlardan iltica konaklamalarından ayrılmalarının istenmeyeceğini duyurdu. Bu hem iltica talebi reddedilenler hem de kabul edilenler için geçerlidir. Kızılhaç, finansal desteğin devam edeceğine dair de açıklama aldı.  Müsteşar, mektupta bunun Haziran sonunda tekrar gözden geçirileceğini belirtti.

Yerel yetkililere gönderilen ayrı bir mektupta, İç İşleri Bakanlığı, tahliyelerdeki duraklamadan dolayı, konaklama tedarikçilerinin yeni mülkler bulması talimatını verdi (daha önce dağılma sahası olmayı kabul etmemiş bölgelerde bile).

 • İltica Kararları – Artık email ile servis edilebilir

30 Mart’ta İç İşleri Bakanlığı iltica kararlarının email ile servis edilmesini sağlayacak bir süreç tesis ettiklerine dair ILPA’yı bilgilendirdi. İç İşleri Bakanlığı tesis ettikleri süreç vasıtasıyla yasal temsilciye bir email göndererek ( dosyalarda bulunan en son email adresi kullanılarak) şunları doğrulayacak:

 • Email adresinin doğruluğu
 • Temsilcinin email almaktan memnun olduğu
 • Hareket etme yetkisinin güncelliği
 • Kararı email ile göndermenin uygun olmaması için hiç bir sebebin olmaması

Yukarıda ki maddeler avukat tarafından doğrulandıktan sonra, dava hakkındaki tüm kararlar email ile servis edilebilecektir.

İç İşleri Bakanlığı bu yeni sistemi gözden geçirmeye devam edecektir.

Daha fazla detay burada ILPA web sitesinde bulunabilir.

 • İltica Temyizleri & Hakim incelemeleri – yüz-yüze-olmayan temyiz duruşmaları

25 Mart’tan itibaren Birinci Kademe Mahkemelerinde (Çoğunluk iltica ve göçmenlik davalarının görüldüğü mahkeme) hiçbir yüz yüze olan itiraz davası görülmeyecektir.  

30 Nisan’a kadar hakimler, davanın bir duruşma olmadan kağıt üzerinde çözülüp çözülemeyeceğine dair Dava İdare İnceleme (CMR ) Duruşmalarını telefonla yürütecek. Eğer bir tam duruşma gerekli ise video ile yapılacak.

Süreç ile ilgili daha fazla detay burada ILPA web sitesinde bulunabilir.

Üst Mahkeme, Hakim incelemeleri de dahil tüm duruşmaları iptal etti.

 • İlave İbraz Birimi (FSU) – Artık posta ve email ile gönderilebilir.

İç İşleri Bakanlığı ilave belge ibrazı için İlave İbraz Birimine gelme şartını askıya aldığını teyit etti.

Artık posta ve email ile gönderilebilir.

Posta Adresi:

Further Submissions Unit

The Capital Building

Old Hall Street

Liverpool

L3 9PP

E-mail adresi: CSUCE@homeoffice.gov.uk

 • İltica Destek Temyizleri – Temyiz eden taraf, şahsen katılmak yerine telefon araması yapabilir.
  1 Nisan 2020 tarihinde İltica Destek Temyizleri Projesi (ASAP) şu güncellenmiş bilgileri sağladı:
 • İltica destek temyizleri Yüksek Mahkemede görülmeye devam ediyor ve 17 Nisan Cuma günü ve ötesine konulmuş oturumlar var.
 • 6 Nisan’dan itibaren bütün oturumlar kağıt üzerinde yapılacak ancak bu değişim çok kısa zamana sıkıştığında bazı durumlarda telefonla ifade alma sözkonusu olabilecek.
 • Yükse Mahkeme tarafların temyiz sırasında adil temsilini sağlamak için bazı durumlarda ilave belge ve delil isteyebiliyor ve bu durumda ilave delil ibraz süresi de sağlıyor.
 • Yüksek mahkeme bütün davaların telefon üzerinden görülebileceği bir telekonferans sistemi üzerinde çalışmaya devam ediyor.
 • ASAP itiraz sahiplerine uzaktan yardım etmeye devam ediyor. Bu yardımlar kağıtlarınızın incelenmesi ve danışmanların ve müşterilerin itiraz öncesi hazırlıklarla alakalı bilgilendirilmesini de içeriyor. Lütfen  referrals@asaproject.org.uk adresinden ASAP’a yazın.

ASAP Covid-19 ve iltica destek programları hakkında detaylı bir belge de hazırladı. Bu belgeye buradan ulaşabilirsiniz.

 • Desteklenmiş Gönüllü Geri Dönüşler – Askıya alındı

Operasyonel ve lojistik zorluklar sebebi ile İç İşleri Bakanlığı, Desteklenmiş Gönüllü Geri Dönüşler Hizmetini beklemeye aldığını teyit etti. Geri dönmek isteyen insanların bu isteklerini kayıt altına almaya devam edecekler ve ülkelerine geri dönmek isteyen insanları desteklemenin başka yollarını arayacaklar.

 1. Göz altı – 350 kişi göz altından serbest bırakıldı ve tüm davalar acil olarak incelemeye alındı.

Detention Action Hayır kurumu tarafından yürütülen hukuki mücadele sonucunda, İç İşleri Bakanlığı, göçmenlik yasaları uyarınca tutulan 350 kişiyi serbest bıraktı. Göçmen Gözaltı biriminde tutulan insanların sayısı 1 Ocak’ta 1,225 kişi iken 24 Mart’ta 736 kişiye düştü.

İlave olarak, İç İşleri Bakanlığı, Göçmen Gözaltı Biriminde tutulan herkesin davasının acil olarak incelenmesi hususunu taahhüt etmiştir. İçişleri Bakanlığı ayrıca Jamaika, Hindistan, Pakistan, Afganistan, Irak, Sudan ve Arnavutluk dahil 49 ülkeye geri iade edilecek kişilerin yeni tutuklamalarını durdurdu.

İç İşleri Bakanlığı, ayrıca gözaltındakiler için bir takım koruyucu önlemleri tanıttı. Bazıları:

 • Covid-19 ile ilgili risk altında bulunanlara ve semptomları gösterenlere, özellikle altta yatan başka sağlık sorunları olanlara, gelişmiş tarama, tanımlama ve gözetleme
 • Covid-19 ile ilgili yüksek risk altında olan kişilere ve semptomatik olan kişilere, kendini izole edebilecekleri  tek kişilik odalar ve kişiye özel bakım planları sağlamak
 • İngiltere Halk Sağlığı Klavuzuna uyumu sağlamak için gözaltı merkezlerindeki temizlik uygulamalarının gözden geçirilmesi
 • Talep edilmesi durumunda tutuklulara antibakteriyel temizlik malzemelerinin sağlanması
 • Toplu kullanılan alanlarda sosyal mesafe tedbirlerinin tanıtımı
 • Covid-19 salgın riskinin nasıl azaltılacağını net bir şekilde açıklamak için özgün bir klavuz hazırlanması
 • Vatansızlık Başvuruları – Askıda
  İçişleri Bakanlığı, kapasite sorunları nedeniyle herhangi bir vatansızlık başvurusunu işleyememekte veya Vatansız Bırakma başvurusunda karar alamamaktadır. Vatansızlık görüşmeleri de askıya alındı.

Online başvurular halen yapılabilmektedir ve İç İşleri Bakanlığı yapabildikleri en kısa sürede bu görüşmeleri devreye almak için çalışmaktadır.

Vatansızlık Saptama Takım Gelen Kutusu halen takip edilmektedir ve başvurular alınmaktadır.

 1. Yeni Yerleşim – Tüm yeni yerleşim için seyahatler askıya alındı

BM Mülteci Örgütü, mülteciler için yeni bir ülkeye yerleşimi geçiçi olarak askıya aldı. BM Mülteci Örgütü yeni yerleşim davalarının devam ettiğinden emin olmak için mültecilere ev sahipliği yapan ülkelerle çalışmaya devam edecek. Seyahatlerin askıya alınması geçici bir önlemdir ve lojistik izin verir vermez yeni yerleşimler için seyahatlere devam edilmesi bekleniyor.

BM Mülteci Örgütü tarafından yapılan bir başka açıklamada Birleşik Krallığa yapılacak yeni yerleşimlerin 20 Nisan’a ertelendiği duyuruldu. İç İşleri Bakanlığı durumu gözetim altında tutacaktır ve yapabildikleri en kısa sürede yeni yerleşimlere devam etmeyi beklemektedirler.

 1. İç İşleri Bakanlığı Seyehat Belgesi – Başvuruları işlemede sınırlı kapasite

Covid-19 sebeiyle İç İşleri Bakanlığı seyahat belgelerinin düzenlemesinde sınırlı kapasiteye sahip olduklarını bildirdi.

Özellikle zor durumda olanların ve başvurularının öncelikli olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünen herkesin, durumunun ıspatının  güncel ve kabul edilebilir bir taraması ile müvekkilin seyahat edebilir durumda olduğunun teyiyitinin mesela bir hava yolu yada feribot şirketinin teyitini bir talep ile traveldocumentenquiries@homeoffice.gov.uk  adresine gönderilmesini tavsiye ettiler.

Eğer İç İşleri Bakanlığı davanın hızlandırma için uygun kriterlere sahip olduğuna karar verirse ve online bir başvuru yapılmadıysa, başvuru sahibinin bir online başvuru yapması gerekmektedir. Eğer başvuru yapıldıysa, başvuran kişi karışıklığa sebep olmamak ve başvurularının süresini uzatmamak adına tekrar başvuru yapmamalıdır.

İç İşleri Bakanlığı, email kontrolü yapmak ve süreci işletmek için kısıtlı sayıda memur bulunmasından dolayı yukarıda ki durumun sadece en acil vakalar için kullanılması gerektiğini söyledi.

Son olarak, İçişleri Bakanlığı Covid-19’un hizmetleri üzerindeki etkisini anlamak ve azaltmak için teslimat ortaklarımız DX ile birlikte çalışıyor. Lütfen belgelerin teslim edilmesinin normalden daha uzun sürebileceğini unutmayın.

 1. Muhtaç İnsanlara Yardım – DWP poliçelerinde geçici değişiklikler

Çalışma ve Emeklilik Bakanlığı (DWP) da Covid-19 salgını sonucunda sosyal yardımlara erişim politikalarında geçici değişiklikler yapıyor. Bunları bu bölümde listeleyeceğiz. Daha fazla bilgi devletin web sitesi ‘Coronavirus ve hak talebinde bulunma‘ sayfasında bulunabilir.

 • 24 Mart Salı günü itibariyle, iş merkezlerine erişim sınırlıdır, önceden alınmış bir randevu ile yönlendirme olmadan iş merkezlerine halkın girişi kabul edilmeyecektir. Halk, online hizmetleri kullanmaya teşvik edilmişken, DWP hizmetlerini diğer kanallardan kullanamayan en savunmasız talep sahipleri girebileceklerdir. Kişiler, uygun oldukları takdirde yine de çevrimiçi yardımlar için başvuruda bulunabilirler. Daha fazla ayrıntı hükümet web sitesinde bulunabilir.
 • İhtiyaç sahibi tüm yeni UC talep sahiplerinin avansları artık iş merkezine katılma zorunluluğu olmadan çevrimiçi / telefon aracılığıyla elde edilebilir.
 • 24 Mart Salı tarihi itibarıyla, tüm hastalık ve sakatlık yardımları için yüz yüze değerlendirmeler de dahil olmak üzere yardım incelemeleri ve yeniden değerlendirmeler üç ay süreyle askıya alınmıştır. Ayrıntılar hükümet web sitesinde bulunabilir.
 • 6 Nisan’dan itibaren Universal Credit standart ödeneği ve Çalışma Vergisi Kredisi ana parası bir yıllığına haftalık £20 arttırılacaktır.
 • Universal Credit Konut ödeneği ya da Konut Yardımı talebinde bulunan özel kiracılar için Yerel Konut Yardımı oranları piyasa kiralarının yüzde 30’luk dilimlerine yükseltilecek.
 • Covid-19’un ekonomik etkilerinden etkilenen serbest meslek sahibi tüm talep sahipleri için Asgari Gelir Tabanı gevşetilmiştir.
 • 17 Mart tarihinden itibaren Ulusal Sigorta Numaraları için yapılacak görüşmeler 3 ay boyunca yapılmayacaktır. DWP kişilerin yardım talebinde bulunmak ya da iş için Ulusal Sigorta Numarasına ihtiyaçları olmadığını teyit etti. Kişiler Birleşik Krallıkta çalışma izinleri olduğu sürece Ulusal Sigorta Numarası olmadan direk işe başlayabilecekler ve iş verenlerin de buna izin vermek için bilgileri var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir