Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/customer/www/onlinehizmet.org/public_html/wp-content/themes/betheme/functions.php on line 73
Corona Günlerinde Online Eğitim Tavsiyeleri - Online Hizmet

Corona Günlerinde Online Eğitim Tavsiyeleri

Korona günlerinde yeni bir perspektif!
Nisan 17, 2020
Notalar eşliğindeki yürüyüşümüze katılın!
Nisan 19, 2020
Paylaş

Muharrem Kaya

Corona nedeniyle zorunlu evde kalma dönemini online eğitimlerle mevcut eğitim seviyemizin üzerine bir şeyler katarak geçirebilir, bu zor dönemi kendimiz için avantaja dönüştürebiliriz.

İnternette ücretli ücretsiz birçok eğitim bulabiliriz. Bu eğitimlerden kendimize uygun olanı seçerken ihtiyacımıza göre bazı kriterleri göz önünde bulundurmalıyız.

Yaptığımız eğitimin ileride yapacağımız daha üst seviyedeki eğitim için de kullanılabilmesini istiyorsak “LEVEL” ve “OFQUAL” ayrıntılarına dikkat etmemiz gerekiyor.

İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’da eğitim seviyelere (LEVEL) ayrılır. Bunlar Entry Level, Level 1, Level 2, Level 3, Level 4, Level 5, Level 6, Level 7 ve Level 8 olarak tanımlanmıştır. Aşağıdaki linkte hangi seviyenin hangi eğitime karşılık geldiğini bulabilirsiniz.

https://www.gov.uk/what-different-qualification-levels-mean/list-of-qualification-levels

Aşağıdaki linkte de bu seviyelerin daha ayrıntılı açıklamaları mevcuttur.

https://www.weston.ac.uk/what-can-i-study/which-level-right-me

Bu linkte açıklandığı üzere:

  • Entry Level konu hakkında herhangi bir bilgisi, eğitimi olmayıp sıfırdan başlamak isteyenler için,
  • Level 1 konuya yeni olup temel bilgilerini geliştirmek isteyenler için, 
  • Level 2 konu ile ilgili bilgisini geliştirmek isteyenler için. Birçok işverenin işe almak için sizden isteyeceği minimum seviye budur (This is the minimum level that most employers will ask for when you go for a job) 
  • Level 3 bitirdikten sonra üniversite eğitimine başlayabilir veya iyi bir işe girebilirsiniz. Birçok üniversite bu düzeyde bir eğitime sahip olmanızı ister ve birçok işveren de en azından bu seviyede eğitimi olan adayları arama eğilimindedirler (Most universities ask for this Level of qualification, and employers tend to look for applicants who are qualified to at least this level). 
  • Level 4 alanınızda uzmanlaşmanıza yardımcı olacak derinlemesine eğitim sunar. Bu seviye üniversitelerin birinci yılına denk gelir,
  • Level 5 alanınızda daha derinlemesine bilgi ve anlayış edinmeniz için yapabileceğiniz eğitim. Bu seviye üniversitelerin ikinci yılına denk gelir,
  • Level 6 alanınızda yüksek seviyede eğitim alabileceğiniz, kendi fikirlerinizi ve araştırmalarınızı kullanabileceğiniz seviyedir. Bu seviyeden sonra yüksek lisans gibi lisansüstü eğitim alabilirsiniz. Bu seviye lisans eğitiminin son sınıfına denk gelir,
  • Level 7 yüksek lisans eğitiminin karşılığıdır,
  • Level 8 doktora eğitiminin karşılığıdır.

Aşağıdaki linkte bahsedildiği gibi kapsamlı bir level 3 eğitim alarak bir mesleğe başlayabilirsiniz. Linkte Level 3 Dental Nursing okuyan kişinin direk GDC kayıtlı diş hemşiresi olmasını sağlayan bir eğitim bilgisi vardır.

Alacağımız eğitimde arayacağımız bir diğer kriter de akreditasyondur. İngiltere’de eğitimler ve sınavlar OFQUAL (The Office of Qualifications and Examinations Regulation) tarafından düzenlenmektedir. OFQUAL tarafından akredite edilmiş bir kurumdan alacağınız sertifikanın geçerliliği daha fazla olacaktır. GCSE ve A level gibi sınavlar da OFQUAL tarafından akredite edilmiş kurumlarca yapılmaktadır.

https://www.gov.uk/government/organisations/ofqual

CPD alacağımız eğitimde arayacağımız diğer bir kriterdir. CPD (Continuing Professional Development-Sürekli Mesleki Gelişim) mesleki alanda kendisini geliştirmek isteyenlerin alacakları sertifikalarda bulunması gereken akreditasyondur. 

https://cpduk.co.uk/cpduk-training-accreditation?gclid=EAIaIQobChMIje3m1KPh6AIVRrDtCh1SCAvnEAAYASAAEgLCzvD_BwE

(ONLINE) Eğitimleri nereden bulabiliriz?

Eğitim bulabileceğimiz sitelerden birisi aşağıda linki de bulunan reed.co.uk dir. Eğitim arama kutucuğuna anahtar kelimeleri girdiğimizde istediğimiz alanda birçok sertifika-diploma eğitimleri bulabiliriz. Örneğin linkteki “teaching” kelimesini girdiğimizde çok sayıda eğitim karşımıza çıkmaktadır.  Fiyatı 10GBP ye kadar düşmüş eğitimler bulabilir, kendimizi hem istediğimiz alanda yetiştirip hem de alanımızdaki İngilizce terimlere daha aşina olabiliriz.

https://www.reed.co.uk/courses/teaching

Yine reed.co.uk sitesinde free yazdığımızda karşımıza birçok ücretsiz sertifika eğitimleri çıkacaktır. Bunlardan iki tanesini özellikle tavsiye ediyorum. OFQUAL onaylı Business and Administration ve Essential IT Skiils. Bunlar ücretli eğitimler olup devlet desteği ile burslu yapabileceğiniz eğitimlerdir.

https://www.reed.co.uk/courses/free

Yine bir diğer eğitim ABC Awards onaylı Level 4 Child Psychology kursudur. Bu eğitim de şu anda 10GBP olup çocuk gelişimi ile ilgili birçok bilgi edinebileceğimiz bir sertifika programıdır.

https://www.reed.co.uk/courses/child-psychology/227619#/courses/psychology

Bridgwater & Taunton College devlet destekli burslu eğitim alabileceğiniz bir kurumdur. Linkten istediğiniz eğitimi seçip başvuru yapabilirsiniz.

Futurelearn üzerinden de bi çok eğitim bulabilir, bu eğitimleri ücretsiz alabilirsiniz. Bazı programlarda sertifika için eğitim sonunda cüzi bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Arama bölümüne English yazdığınızda birçok alanda eğitim bulabilirsiniz. 

https://www.futurelearn.com/search?q=english

Aşağıdaki linklerdeki İngilizce eğitimleri King’s College tarafından verilmekte olup King’s College imzalı sertifika da eğitim sonunda ücretsiz olarak alınabilmektedir.

https://www.futurelearn.com/courses/basic-english-elementary

https://www.futurelearn.com/courses/basic-english-pre-intermediate

Yine reed.co.uk üzerinde English yazarak uygun fiyatlı eğitimler bulabiliriz.

https://www.reed.co.uk/courses/learn-english

Ülkedeki mevcut durumdan dolayı birçok eğitim online platformlara taşınmakta olup sürekli olarak yeni eğitimler ilan edilmektedir. Şu anda devlet destekli birkaç proje online İngilizce eğitimi vermek için çalışmalar yapmaktadır. Bu eğitimlerden hazır olanları burada yayınlayacağız.

Herkesin bu süreci maksimum kazançla geçirmesini dileriz. Süreç bitimine kadar özellikle İngilizce eğitimine önem vermemiz süreç sonunda herkesin yeni düzene hazır olmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir