Corona günlerinde uzaklarda yaşayan çocuklarla yapılabilecekler – Esma Deniz

Corona’dan Sonra Diyalog – Sadık Çınar
Nisan 4, 2020
Bir Coronavirüs mağdurunun hissiyatı: Coronavirüs Hizmet insanlarına ne yapar?
Nisan 6, 2020
Paylaş

Çocuklu ailelerin birlikte ne aktivitesi yapabiliriz diye dertlendiği coronalı şu günlerde, yavrularından uzakta kalan ailelerimiz var. O annelerden biriyim ben de. Coronayla beraber daha da zorlaşan bu süreçte kızımla neler yaptıklarımızı/yapmak istediklerimizi paylaşmaya çalışacağım bu yazıda. Belki ihtiyacı olan birilerine ilham olur niyetiyle…

Evet bir kızım var. Çeşitli sebeplerden ayrı düştük. Hali hazırda bu durumda yaşarken Allah bize ikinci kızımızı nasip etti. Corona günlerinde evladından uzakta olan anne sıfatıma bir de yeni doğan annesi olma sıfatı eklendi. Bakıldığında dezavantajlı bir durum ama kaderimiz buysa, bizden beklenen bir şeyler var olduğu inancındayım. 

Sıralayacaklarımdan bazıları yapageldiklerimiz, bazılarıysa yapmayı planladıklarımız. 

Benim kızım 12 yaşında. Yapmaya çalıştığım şey, kızımın kendisini iyi hissetmesini sağlamak. Bir pedagog değilim. Bu nedenle “hayır bu yöntemler yanlış” denilmesine de açığım. 

Peki bu durumla başa çıkabilmek için neler yapıyoruz?

  • İyi ki online iletişim kanalları var. Yoksa ne yapardık bilemiyorum.

Her gün günaydın mesajıyla güne başlıyoruz. Şu an dersleri uzaktan eğitim alarak devam ediyor. Ders bitimlerinde kısa bir değerlendirme yapıyoruz. İçinde pek duygu yok malum. 😊 Ödevlerini birlikte yapmayı teklif edebilirsiniz. Bizde özellikle sevilmeyen derslerin ödevlerini birlikte yapma fikri oldukça işe yarıyor. 

  • İlgisini çekecek online aktiviteler bulmaya çalışıyorum. Bilgisayarda normalden daha fazla vakit geçirmiş oluyor mecburen. Bu durumdan memnun değilim ama başka türlüsü de mümkün değil maalesef. Bizlerin kullanım oranlarına bakarak rahatlatmaya çalışıyorum kendimi. Ayrıca artık interneti bizim zamanımızın ansiklopedisi gibi görmek gerekiyor sanırım. İçerik takibi yapmak şartıyla…
  • Arkadaşlarıyla sürekli irtibattalar. Tabi ki sosyal medya hesapları benim kontrolümde. Nasıl ki biz şu günlerde arkadaşlarımızla konuşurken, seminerler dinlerken rahatlıyoruz, onun da buna olan ihtiyacını anlamam gerekiyor. Arkadaşlarıyla birlikte yapabilecekleri online aktiviteler bulmaya çalışıyorum. Malum ergenlik dönemi, arkadaşlarıyla geçen vakit daha eğlenceli. 😊 Örneğin; doğum günü yaklaşan bir arkadaşı için online parti hazırlamaya çalışıyoruz. Çok hoşuna gidiyor bu şekilde davranmam. Onu anladığımı hissetmesi çok önemli. 
  • Düzenli devam ettiği spor kulüpleri vardı. Evde kaldığı için doğal olarak hareket etmeye ihtiyacı var. Youtube üzerinden çocuklar için hazırlanmış egzersiz videolarını takip ediyoruz. Tavsiye olarak sizlerle de paylaşmak isterim. https://youtu.be/d3LPrhI0v-w
  • Geçenlerde eski bir defter geçti elime. Arkasında “güzel kızımın ilk kelimeleri” diye bir not buldum.  Fotoğrafını çekip paylaştım. Sevincini görmeliydiniz. 😊 Anılarınızı paylaşın derim. Fazla duygusallaşmaya izin vermeden tabi.
  • Henüz başaramadım ama sıradaki hedefim spor yapmasını sürekli kılabilmek ve daha eğlenceli hale getirebilmek için arkadaşlarının da katılımlarını sağlamak. Bir nevi spor kulübü oluşturmak yani. İsmini de kendi değimleri ile belirlemek… “Kanka spor kulübü” gibi bir şey mesela…
  • Evdeki malzemelerle (kağıt, yumurta kutusu, bahçeden toplanabilecek dal parçaları vs.) geri dönüşüm aktiviteleri yapmak diğer bir hedefimiz. Çocuğunuzun ilgi alanına göre bunları şekillendirebilirsiniz.
  • Online okuma saatleri yapılabilir. Okuduğu kitabı mümkünse temin edip birlikte okuyup tartışılabilir. Okuma kulübü yani. Eğer bu oturtulabilirse arkadaşlarıyla grup oluşturulabilir.
  • Film günleri yapılabilir. Benim bebeğim küçük olduğu için buna vakit ayıramıyorum. Aynı şekilde bu da arkadaşlarla bir kulübe çevrilebilir. Mısırlar da hazır olursa süper bir sinema ortamı işte. Daha ne olsun.
  • Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşıyla birlikte saç tarama seansı yaptılar mesela. Bu benim fikrim değildi. 😊 Bu açıdan bakmak lazım sanırım. Her şeyi birlikte yapmak istiyorlar. 

Örnekler çoğaltılabilir. Aynı durumu yaşayanlarımız varsa belki fikirler paylaşılabilir kendi online gruplarımızda. 

Bizden şimdilik bu kadar. Küçükte olsa fikir verebildiysek ne mutlu…

Bütün hasretlerin kavuşması dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir