Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/customer/www/onlinehizmet.org/public_html/wp-content/themes/betheme/functions.php on line 73
Coronasal Diyalog - Sadık Çınar - Online Hizmet

Coronasal Diyalog – Sadık Çınar

Prof. Dr. Ahmet Saniç ile kısa kısa
Mart 22, 2020
Corona döneminde haklarımız ve yeni hukuki düzenlemele – Avukat Coşkun Yorulmaz
Mart 23, 2020
Paylaş

Kaderin bizi yaptığımız isleri gözden geçirmemiz, ötelediğimiz ve dahi yapmadığımız şeyleri zaruret ölçüsünde yapmamızı zorunlu kıldığı bir zaman diliminden geçmekteyiz. Bu ifadeleri biraz açarsak, diyalog hizmetlerinde bizim verimliliğimizi ve farklılığımızı sağlayan unsur hep muhatap insana kalpten kalbe bir rezonans sağlayacak ölçüde samimi dokunuşumuz yani ruberu diyaloğumuz olagelmiştir. Düzenlediğimiz yemekli programlar, geziler, ziyaretler bizim hizmetlerimizi verimli kılan vesileler olmuştur hep. Diyalogda dost bildiğimiz insanlarla hep yemekler, geziler vesilesi ile kalp yakinliği kesp etmişizdir. Fakat şu an bunları yapamayacak durumdayız ve bu halin de ne kadar daha devam edeceği noktasında kimsenin kesin bir kanaati yok. Bu demek değil ki insanlarla irtibat kurma amacımızdan vazgeçeceğiz. Kalpten kalbe akan yeni yollar keşfetmeye azimliyiz inşallah.

Ortaya çıkan bu yeni durum güçlü yanımız olan ruberu diyalog mantalitesine ters olarak düşünegeldiğimiz ve bu sebeple uzun zamandır ötelediğimiz online diyalog dünyasına zorunlu ve hızlı bir dalış mecburiyeti ortaya koymakta. Dünyanın hızla internet ortamına kayıyor oluşuna rağmen hali hazırdaki diyalog alışkanlıklarımızla çevrili konfor alanımız şu ana kadar bu noktada harekete geçmemizi hep engelleye geldi. Fakat artık kaçış yok, önümüzde koskoca bir alem bizi beklemekte. Bu bilinçle diyalogdaki arkadaşlarımızla yeni yol haritasını uzun uzadıya görüştüğümüz istişarelerimiz oldu. Bu istişareler sonunda yeni dönem diyalog faaliyetleri olarak planlarımız şu şekilde;

 1. Öncelikle içimize ve dışımıza yönelik bir dizi kurslar planlamaktayız. İlk olarak eskisi itibari ile camilerde, kültür merkezlerinde verdiğimiz “İslam’da Diyalog” kursunu online bir sertifika programı olacak şekilde vereceğiz. Bu tamamen Britanya toplumuna açık, kayıt olunarak katılınabilen sonunda da Dialogue Society sertifikası verilecek bir kurs olacak. Yakın bir zamanda bununla ilgili duyurularımız size ulaşacaktır. Kurs serilerimiz “Dünya Dinlerini Anlama”, “Diyalog Teorileri, Teorisyenleri ve Pratikleri” online sertifika kursları ile devam edecek inşallah. 
 2. Eskiden de birkaç oturumunu yaptığımız Zoom Diyalog eğitim seminerlerine “Diyalog Akşamları” başlığı ile devam edeceğiz inşallah. Hedeflenen konular arasında  “İngiltere’deki Müslüman Topluluklar ve Özellikleri”, “Kısa İngiltere Tarihi ve Kültürü”, “Hocaefendinin Diyalog Anlayışı” var. 
 3. Dışımızdaki insanların Hizmet analizleri ile ortaya koydukları eserleri tartışabileceğimiz bir kitap kulübü planlamaktayız. Her ay yeni bir kitap belirlenecek ve bu kitapta ele alınan konuları interaktif bir şekilde tartışacağımız bir platform oluşturmak hedefimiz.
 4. Malum diyalog hizmetlerinde en yoğun bir şekilde faaliyette olduğumuz zaman Ramazan ayı olmakta. Gecen sene itibari ile 60 adet büyüklü küçüklü salon iftarımız olmuştu. Bu sene de bütün hazırlıklarımızı yapmış, belediyelerle ve diğer paydaşlarla ortaklıklarımızı kurmuş, iftar tarihlerini dahi sabitlemiştik. Hatta bu seneki iftarların konusu da “Standing Together” olarak belirlenmişti.  Fakat şu an bizi başka yöntemlere mecbur kılmakta. Yeni planımız, “online iftar”. Bizim iftar programlarımızın her zaman iki temel unsuru olmuştur; birincisi günceli ifa eden ve geneli ilgilendiren bir konu etrafında planlanan iftar programlarımızda konunun uzmanları ve pratisyenleri tarafından yapılan konuşmalar ve ikincisi ise beraberce eda edilen iftar. Şu an itibari ile beraberce iftar edemeyeceğiz belki ama pekâlâ yine iftar zamanında online olarak bir araya geldiğimiz yine beraberce toplumu ilgilendiren konularda fikir teatisi ortaya koyduğumuz “online iftar”lar planlamaktayız. Yakında sizleri bu konuda da bilgilendireceğiz inşallah. 
 5. Özellikle merkez diyalog ofisi olarak yapageldiğimiz hem konuşmacıları ve hem de katılımcıları davet yolu ile bir araya getirdiğimiz, herkesin interaktif bir şekilde katkıda bulunduğu yuvarlak masa toplantılarımızı, geleneklerimize uygun olarak ama bu sefer online ortamda düzenleyeceğiz. Buna ek olarak da bu programlarımızı canlı olarak sosyal medya hesaplarımızdan da yayınlayacağız. İnşallah çok daha geniş bir kitleye bu yolla ulaşmayı hedeflemekteyiz. Bu yuvarlak masa toplantılarımızın ilki 27 Mart günü Coventry üniversitesindeki Centre for Trust, Peace and Social Relations enstitüsünün başkanı Profesör Mike Hardy ile olacak. Online yayınlayacağımız bu programın linkini sizlerle paylaşacağız. 

Diyalog ünitesinde gayret eden arkadaşlar olarak bu yeni donemin açtığı fırsatlar noktasında çok heyecanlı ve portföyümüze yenilikler katabilme imkânına vesile olacağı ümidi ile hamd noktasındayız. Rabbimiz boynumuzu eğdirmesin.

3 Comments

 1. Bilal Karaduman dedi ki:

  Çok istifadeli buldum.Yazılı kültürde yeni kalemler inkişaf ediyor.Tebrikler başarılar

 2. gokcelmehmed@gmail.com' Mehmed Gokcel dedi ki:

  Online iftar fikri cok guzelmis. Herhalde Ramazan insanlarin en cok yanlizliklarini hissettikleri zaman dilimi olacak bu izolasyon doneminde. Masaya bir tabak daha koymanin karsiligi bir tablet daha koyma donemi simdi. Emeklerinize saglik.

 3. rachel.corrie.2013@hotmail.com' Feride Bahar dedi ki:

  Sadık Bey merhaba, yazınız Almanya’da yaşayan biri olarak beni çok heyecanlandırdı. Online Diyalog Eğitimlerinizi acaba, sadece İngiltere ile sinirlamayip, bizlerinde istifadesine sunsaniz nasıl olur? Bu platformun, Britanya özelinde küresel hizmete bir örnek oluşturma niyeti olduğunu paylaşmıştı Kerim Bey. Siz ne dersiniz? Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir