Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/customer/www/onlinehizmet.org/public_html/wp-content/themes/betheme/functions.php on line 73
Coronavirüs salgını ve önlemlerini hala tam olarak anlayamadığınızı mı düşünüyorsunuz? - Online Hizmet

Coronavirüs salgını ve önlemlerini hala tam olarak anlayamadığınızı mı düşünüyorsunuz?

Korona günlerinde dua
Nisan 17, 2020
Korona günlerinde yeni bir perspektif!
Nisan 17, 2020
Paylaş

Coronavirüs salgını ve önlemlerini hala tam olarak anlayamadığınızı mı düşünüyorsunuz? Bu görsel malzeme yardımcı olabilir…

Coronavirüs salgını ile alakalı bilgilerimiz her geçen gün gelişiyor ve derinlik kazanıyor. Ama bir şey değişmiyor: Korunma yöntemiyle ilgili bilgimiz. İzolasyon, mekansal mesafe ve sabunlu suyla elleri yıkamak. Anlaşılan, etkili bir tedavi veya bir aşı bulunup yaygın kullanıma geçilene kadar da korunma yöntemimiz değişmeyecek. 

Yine de aklınızda Coronavirüs ve salgını hakkında hala sorular varsa, internette bulduğunuz İngilizce malzemeyi tam olarak anlayamıyorsanız, aşağıdaki görsel malzeme işinize yarayabilir. 

Öncelik çocukların… Çocuklarımıza Coronavirüs’ü onları tedirgin etmeden anlatabilmemiz için MindHeart’ın bir sürü dünya dilinde hazırladığı bu dokümandan faydalanabilirsiniz. İmkanınız varsa bunu evinizde printerdan çıkararak kullanabilirsiniz. Printerınız yoksa en azından çocuklarınıza bu dokümanı okurken çizim yapabilecekleri kağıt ve kalemleri sağlayın. Doküman tamamen Türkçe ve 6 yaş üstü çocukların okuyabileceği bir dille hazırlanmış. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlamış olduğu bu kısa video da Coronavirüs salgınını çocuklarımıza nasıl anlatmamız gerektiği konusunda tavsiyeler veriyor. 

Bu gelen İngilizce ama 6-9 yaş arası çocuklar için harika bir kaynak. İngiltere’de büyümüş çocukların hepsinin ortak tanıdığı tek çizgi kahraman vardır: Gruffalo. Gruffalo’nun çizeri Axel Sheffler çocuklara yönelik olarak bir dizi Coronavirüs çizimi yaptı. Bunlardan buradan indirebileceğiniz kitap yetişkinler için bile faydalı bilgiler içeriyor. 

Axel Sheffler’in farklı zamanlarda çizdiği Gruffalo ve Coronavirüs karikatürlerinin galerisine de buradan ulaşabilirsiniz. 

Gelelim yetişkinlerin kafalarında kalmış olabilecek sorulara… 

Burada ilginize sunduğumuz videoların hiçbirini biz üretmedik ve hiçbirine de tümden kefil değiliz. Ancak hepsinde de faydalı bilgiler var. Bunların bazılarında serd edilen kanaatler zaman içinde yanlış çıkmış olabilir. Lütfen bu videolarda söylenenleri bir doktorun tavsiyesi olarak görmeyiniz. 

Birinci videomuz ABD’deki Türklerin doktoru diye ün bulmuş olan Dr Vedat Obuz’un videosu. Sufi gelenekten gelen Obuz’un farklı gen yapıları olan insanların Coronavirüs’e farklı tepkiler gösterdiği yönündeki görüşleri henüz ispatlanmış görüşler değil. Bunun dışındaki kanaatlerinin faydalı olduğunu düşünüyoruz: https://youtu.be/tI8eJtSV7XE

Her konunun uzmanı Doç Dr Oytun Erbaş’ın her videosu her zaman dinlenmeye değmeyebilir. Ama bu videosu, Coronavirüs salgının erken dönemlerinde çekilmiş olmasına karşın oldukça ufuk açıcı: https://www.youtube.com/watch?v=vRxDhZ4ehHk 

İyi seyirler demeden önce tekrar hatırlatalım, bu materyal eğitim amaçlıdır. Söylenenler aklın süzgecinden veya yetkin bir doktorun denetiminden geçmeden uygulanmamalıdır. 

İyi seyirler efendim. 

Comments are closed.