Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/customer/www/onlinehizmet.org/public_html/wp-content/themes/betheme/functions.php on line 73
Evde Bayram Namazı kılmaya hazır mısınız? - Online Hizmet

Evde Bayram Namazı kılmaya hazır mısınız?

UK Furloughed Scheme (Çalışan Gelir Destekleme Programı) Güncelleme
Mayıs 13, 2020
Virüsü yiyerek de yenebiliriz
Mayıs 30, 2020
Paylaş

Kerim Balcı

Bu Ramazan başka Ramazan olduğu gibi, bu bayram da başka bayram olacak. Belki ve inşallah bir daha benzerini yaşamadığımız, ömür boyu hatırlayacağımız bir tecrübe olacak yaşadıklarımız. Bu tecrübenin içine evde ailecek kıldığımız bayram namazı da dahil olacak.

Evet, üç kişinin bulunduğu her evimizde Ramazan Bayram namazını eda edeceğiz. Henüz bu konuyu düşünmediyseniz, ikna edilmeye ihtiyacınız varsa, buyurun Ahmet Kurucan Ağabeyden okuyun veya isterseniz dinleyin. Yine ikna olmazsanız Hüseyin Yağmur’un Samanyolu Haber’deki dosyasını inceleyebilirsiniz. 

Yılda iki defa kılınan bayram namazının nasıl kılındığını unutabilen bir milletin evlatlarıyız. Nasıl kılındığını unutup durduğumuz namazı nasıl kıldıracağız? Müezzinliği kim, nasıl yapacak? Kadınlar ve kızlar tekbir getirirken seslerini yükseltebilecekler mi? 

Hutbe! Hutbede ne okuyacağız!?

Korkmayın… Hutbeyi siz okumak zorunda kalmayacaksınız. Tabi bu metni sonuna kadar okursanız.

Buyurun Bayram Namazına! Üstelik biz Şafi kunutlarını da okuyacağız… Yani inşallah… 

Sizin evde de kılınabilir mi?

İmamlık yapacak bir yetişkin erkek ve cemaat olabilecek iki kişinin daha bulunduğu her evde bayram namazı kılınabilir. Sizin evi siz bilirsiniz. Şafilere göre tek kişiler de bayram namazlarını tek başlarına kılabilirler. Hüseyin Yağmur, Hanefileri de diğer mezheplere uyarak tek başlarına bile olsalar Bayram Namazı’nı evde kılmaya davet ediyor. Siz bilirsiniz. 

Müezzinlik yapacak erkek yoksa?

Ezan ve kamet namazın sünnetlerindendir ve cemaatle kılınan namazlarda akıl baliğ olmuş bir erkek tarafından okunmaları gerekir. Eğer evde imamlık yapacak erkeğin dışında bir erkek yoksa, imam müezzinliği de yapar. Eğer bir erkek çocuk var ve fakat henüz akıl baliğ değilse, ezan ve kamet dışındaki müezzinliği (yani tekbirleri) çocuklar yapabilir. Eğitim için erkek çocuğun ezan ve kameti okuması güzeldir. Ama cemaatin her ikisini de içlerinden tekrarlamaları menduptur. Yani tavsiye olunur. 

Ne zaman kılacağız?

Bayram namazı bayramın birinci günü sabah namazının ardından güneş doğduktan sonra kılınır. İlk defa bayram namazı kıldıracaksanız, cesaretiniz gelene kadar namazı geciktirebilirsiniz. Ancak öğlen namazından sonraya bırakamazsınız. 

Bu kılavuzda size bir Ramazan Bayram Hutbesi vermiyoruz. Zira Mevlana Rumi Camii’mizde bütün Birleşik Krallık’a hitaben Türkçe bir Bayram Hutbesi ve teşrik tekbirleri irad edilecek ve canlı yayında yayınlayacak. Bayram Hutbesini Ulvi Hocamız okuyacak. Hutbeye tam olarak saat 9:00’da başlanacak. Hutbe her zamanki www.youtube.com/rumimosque adresinden takip edilebilecek. 

Namazın bitişini 9:00’a denk getirecek şekilde namaza 8:45’de başlayın. Namaz sonundaki üç teşrik tekbirinden sonra ailecek Mevlana Rumi Camii’nin hutbesini ve duasını izleyerek külli bir hutbe ve duanın parçası olun. 

Yine de eğer Bayram Namazını kıldıktan sonra hutbeyi kendi başınıza okumak, duayı ev ahalisiyle kendi başınıza yapmak isterseniz, aşağıda işinize yarayacak malzemeyi bulabileceksiniz… Bu durumda da lütfen kendi namaz, hutbe ve duanızı 9:00’dan önce bitirmeye bakın ve yine Britanya Hizmetinin ortak yayın ve duasına iştirak edin. 

Bizim evde yeter sayıya ulaşamadık… Komşuyu çağırsak olmaz mı?

Bayram namazı Hanefilere göre Cuma namazı kendilerine farz olan kişiler için vacip, Şafii ve Malikilere göre sünnet-i müekkede, Hanbelilere göre de farz-ı kifayedir. Bulunduğumuz ülkenin kanunlarına uymak, bu kanunlar İslam Dini’nin temel kaidelerine aykırı olmadığı müddetçe vaciptir. Henüz ülkemizin yasaları komşu ziyaretlerine müsaade etmiyor. Evinizin önünde veya arkasında eve girmeksizin ulaşabileceğiniz bir bahçeniz varsa ve sosyal mesafeye dikkat edebilecek durumda iseniz aile dışından sadece bir kişi ile buluşabilirsiniz. Bu pekala dışarıdaki bir parkta da olabilir. Bu buluşma sizi üç yetişkin sayısına ulaştırıyorsa açık alanda da bayram namazınızı eda edebilirsiniz. 

Sayımız yine de yetmedi, kazaya bıraksak veya tek başımıza kılsak olmaz mı?

Bayram namazları kazaya bırakılamazlar. Daha doğrusu sonradan kaza edilemezler. Tek başına kılınmayla alakalı mezhep farklılıkları olmakla birlikte Hüseyin Yağmur’un bu dosyasındaki fetvalardan hareketle tek başına da Bayram Namazınızı kılabilirsiniz. 

En kolay bir bayram namazı tarifi yapar mısınız?

Bayram namazı, birinci rekâtta Subhaneke duasından sonra üç zaid tekbir, ikinci rekatta zammı sureden sonra üç zaid tekbir, namazın son selamından sonra da üç zaid tekbir olmak üzere dokuz zaid tekbir eklenerek kılınan iki rekâtlı bir sabah namaz farzı gibi kılınır. Biz buna bir de ikinci rekâtın rükûundan kalktıktan sonra okuyacağımız kunut dualarını ekleyeceğiz. 

Bulmaca gibi oldu. Basamak basamak izah etseniz?

Elbette… Ama bunu içinde Arapça ifadeler de olduğu için PDF olarak buraya koyuyoruz. İndirip aile ferdi sayısınca bastırarak dağıtabilirsiniz. 

Kerim Balcı
Journalist & Human Rights Activist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir