Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/customer/www/onlinehizmet.org/public_html/wp-content/themes/betheme/functions.php on line 73
Finansal Yardım Paketleri - Online Hizmet

Finansal Yardım Paketleri

Corona Günlerinde Mülteci Olmak
Nisan 1, 2020
2-3 Yaş Toddler Annelerinin Çıldırmama Rehberi – Ayşe Denerbin
Nisan 4, 2020
Paylaş

Bu belge Birleşik Krallık hükümetinin Covid-19 Salgını karşısında ekonomik olarak zor durumda kalabilecek kişi ve kurumlar için hazırladığı destek paketlerini tanıtmak amacıyla hazırlanmıştır. Her bir bölüme konuyla alakalı en güncel bilgilere ulaşılabilecek olan web adresleri de konulmuştur. 

ÇEVİRİ HAKKINDA BİR NOT: Bu dokümanın çevirisi farklı kişiler tarafından yapıldığından bazı kilit kavramlar için farklı Türkçe ifadeler kullanılmış olabilir. Yanlış anlaşılmalara engel olmak için orijinal İngilizce kavramları da metinde tekrar tekrar kullanmaya çalıştık. Lütfen yanlış bir çeviri kullanıldığını düşündüğünüz yerlerle alakalı helpline@voicesinbritain.org eposta adresinden editörlerimizi bilgilendirin. 

SON GÜNCELLEME TARİHİ HAKKINDA BİR NOT: Bu doküman en son 12 Nisan 2020 tarihinde güncellenmiştir ve sorularınız, yorumlarınız ve eleştirileriniz çerçevesinde sürekli olarak güncellenmeye devam edecektir.

Hükümetin sağladığı destek paketleri hangi kategoride olduğunuza göre değişmektedir. Bu kılavuz aşağıdaki kategori ve alt başlıklara bölünmüştür. Lütfen ilginizi çeken bölümü tıklayın. 

KILAVUZUN İÇİNDEKİLER

 1. Şirket Sahipleri (Ankara Anlaşmalılar Hariç)
  1. İşçi Tutma Planı
  2. Çalışanlara Hastalık Ödemesi Desteği
  3. KDV ve Gelir Vergilerini Erteleme
  4. Belediye Vergisi Desteği
  5. Nakit Yardımlar
  6. İş Kesintisi Kredi Paketi
  7. Sigorta
  8. Vergi Ödemelerinin Ertelenmesi
 2. Serbest Çalışan (Ankara Anlaşmalılar Hariç)
  1. Universal Credit
  2. Gelir Vergisinin Ertelenmesi
  3. Ödeme Vakti Teklifi
  4. Serbest Çalışan Gelir Destek Paketi
  5. Serbest Meslek Sahiplerinin İşçi Tutma Paketi
 3. İşçiler 
  1. Zorunlu İzin ve İşçi Tutma Planı
  2. Hastalık Parası (SSP)
  3. Sosyal Yardım talep etmek 
  4. Kira masrafları desteği
  5. Çalışma Vergisi Kredisi
 4. Ankara Anlaşmalı Şirket Sahibi veya Serbest Çalışan
  1. Vergi Ödemeleri
  2. Self Employed kişilere sağlanan ücretsiz izin desteği
  3. Ankara Anlaşmalılar Sosyal Yardım Paketlerinden (Universal Credit) Yararlanabilecek mi?
 5. Genel 
  1. İpotek Ödeme Tatili
  2. Kira Ödemekte Zorlanıyor musunuz?
  3. Elektrik-Su Faturalarını Ödemekte Zorlanıyor musunuz?
  4. Diğer Krediler
  5. Kiraya verilmiş evlerin sahipleri için destek paketi
 1. Soru & Cevap
  1. İşletmelerle ilgili destekler
  2. Ücretsiz İzne Çıkarma ve İşçi Tutma Paketi
  3. Ankara Anlaşmalılar 
  4. Vergiler, Business Rates, Utilities, Universal Credit and Payment Reliefs
  5. Self-Employed Business
  6. Mülteciler ve İltica Başvurusu Yapmış Kişiler
  7. Vakıflar ve Dernekler
  8. Diğer Konular

Şirket Sahipleri (Ankara Anlaşmalılar Hariç)

Bu bölümde her türlü ve her büyüklükteki şirket sahipleri için sağlanan destekler ele alınacaktır. Ankara Anlaşmalı bir iş insanının sahip olduğu şirketlerin başvurabilecekleri destek paketleri ayrı bir bölümde ele alınmıştır. 

Şirket sahipleri için hükümetin açıkladığı destek paketleri Birleşik Krallığın farklı bölgeleri için (İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda) farklılıklar arz edebilmektedir. Eğer İngiltere dışındaki bir bölgede yaşıyorsanız buradan bilgi edinebilirsiniz. 

Bu dökümanı son güncellenme tarihinden sonraki bir dönemde okuyorsanız dökümanın sürekli güncellenen orijinalini buradan kontrol etmenizi tavsiye ederiz. 

 1. İşçi Tutma Planı 

Koronavirüs İşci Tutma Planı uyarınca, tüm işverenler, çalışanlarının maaşlarının bir kısmını bu kriz sırasında işten çıkarılacak olan çalışanlara ödemeye devam etmek için desteğe erişebileceklerdir.

Uygunluğu / Kimler Yararlanabilir

İngiltere’deki tüm işletmeler yararlanabilir.

Bu Yardıma nasıl erişilir?

Yapılacaklar:

• Etkilenen çalışanları zorunlu ücretsiz izine ayırılanlar olarak tanımlamak ve çalışanlarınıza bu değişikliği bildirmek – çalışanların statüsünü değiştirmek mevcut iş kanununa tabidir ve iş sözleşmesine bağlı olarak müzakereye tabi olabilir.

• Yeni bir internet portal aracılığıyla çıkarılan çalışanlar ve kazançları hakkında HMRC’ye bilgi sunmak (HMRC gerekli bilgiler hakkında daha ayrıntılı bilgi verecektir)

HMRC, zorunlu ücretsiz izine ayırılanların ücretlerinin % 80’ini veya ayda maximum 2.500 £ ‘a kadar ödeyecektir. HMRC, geri ödeme için bir sistem kurmak üzere acilen çalışıyor. Çünkü Mevcut sistemler, işverenlere ödeme yapılmasını kolaylaştıracak şekilde kurulmamıştır.

İşletmenizin kısa vadeli nakit akışı desteğine ihtiyacı varsa, Koronavirüs İş Kesintisi Kredisi almaya uygun olabilirsiniz.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Çalışanlara Hastalık Ödemesi Desteği

Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin ve işverenlerin COVID-19 nedeniyle hastalık olması sonucu ödenen Yasal Hastalık Ödemesi’ni (SSP) geri almasına izin verecek mevzuat getirilecek. Program için uygunluk kriterleri aşağıdaki gibi olacaktır:

• Bu geri ödeme, COVID-19 nedeniyle işe gidememiş olan her bir çalışan için 2 haftaya kadar SSP’yi kapsayacaktır. Haftalik SSP ücreti £94.25 olmaktadir. Devlet sadece SSP ücretlerini işçi verginizden düşecektir (PAYE) veya işçi borcunuz yoksa iade talep edebilirisiniz. Bunun dışında ödemeler normal şekilde vergilendirilecektir.

• 250’den az çalışanı olan işverenler icin olacaktır – bir işverenin büyüklüğü 28 Şubat 2020 itibariyle istihdam ettikleri kişi sayısına göre belirlenecektir.

• İşverenler COVID-19 sonucunda SSP talep eden herhangi bir çalışan için (yeni uygunluk kriterlerine göre) harcamalarını geri alabilecektir.

• İşverenler SSP personel eksiklikleri ve ödemelerinin kayıtlarını tutmalıdır, ancak çalışanların GP’ye uygun bir not vermeleri gerekmez. Bir işveren tarafından kanıt isteniyorsa, koronavirüs semptomları olan kişiler çevrimiçi olarak NHS 111’den bir izolasyon notu alabilir ve semptomları olan biriyle yaşayanlar NHS web sitesinden hastalik notu/raporunu alabilirler.

• program için uygun süre, SSP’nin evde kalanlara genişletilmesine ilişkin düzenlemelerin yürürlüğe girmesinden sonraki gün başlayacaktır.

• hükümet önümüzdeki aylarda işverenlerle birlikte çalışarak işverenler için en kısa sürede geri ödeme mekanizması kuracak

Uygunluğu/ Kimler Yararlanabilir

Aşağıdaki durumlarda programdan yararlanabilirsiniz:

• İşletmeniz İngiltere merkezli ise,

• İşletmeniz küçük veya orta büyüklüktedir ve 28 Şubat 2020 itibariyle 250’den az çalışan istihdam etmektedir.

Bu Yardima nasıl erişilir?

Bir indirim planı geliştirilmektedir. Yasallaştırma geçtikten sonra ayrıntılı bilgi zamanında verilecektir.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. KDV ve Gelir Vergilerini Erteleme

Katma Deger Vergisi (KDV) ödemelerini 3 ay erteleyerek işletmeleri destekleyeceğiz. Serbest meslek sahibi iseniz, sahsi vergi beyannamesi (self assessment) sistemi kapsamında Temmuz 2020’de ödenmesi gereken Gelir Vergisi ödemeleri Ocak 2021’e ertelenecektir.

KDV

KDV için erteleme 20 Mart 2020 – 30 Haziran 2020 tarihleri ​​arasında uygulanacaktır.

Uygunluğu/ Kimler Yararlanabilir

İngiltere’deki tüm işletmeler yararlabilir.

Bu Yardıma nasıl erişilir?

Bu, hiçbir basvuru gerektirmeyen otomatik bir tekliftir. Bu süre zarfında işletmelerin KDV ödemesi yapmaları gerekmeyecektir. Vergi mükelleflerine, erteleme döneminde birikmiş olan yükümlülükleri ödemek için 2020-2021 vergi yılı sonuna kadar süre verilecektir. KDV iadeleri ve geri ödemeleri normal olarak hükümet tarafından ödenecektir.

Gelir vergisi

Gelir Vergisi şahsi vergi beyannamesi sistemi için 31 Temmuz 2020 tarihinde ödenecek ödemeler 31 Ocak 2021 tarihine kadar ertelenecektir.

Uygunluğu/ Kimler Yararlanabilir

Eğer serbest meslek sahibi iseniz hak kazanırsınız.

Bu Yardima nasıl erişilir?

Bu, hiçbir basvuru gerektirmeyen otomatik bir tekliftir.

Erteleme döneminde geç ödeme için herhangi bir ceza veya faiz talep edilmeyecektir.

HMRC, Covid-19’un sonucu olarak geçici finansal sıkıntıda olan ve ödenmemiş vergi yükümlülükleri olan tüm firmalara ve bireylere Ödeme Süresi uzatma Programı tekliflerini de artırdı.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Belediye Vergisi Desteği

Perakende, konaklama ve eğlence amaçlı işletmeler için Belediye Vergisi Tatili 

2020-2021 vergi yılı için İngiltere’de perakende, konaklama ve eğlence amaçlı işletmeler için 12 aylik Belediye Vergisi Tatili sunacağız.

2019-2020 vergi yılında perakende indirimi alan işletmelere mümkün olan en kısa sürede yerel makamlar tarafından geri ödenecektir.

Uygunluğu/ Kimler Yararlanabilir

Aşağıdaki durumlarda İşletme Ücretleri Tatili için uygunsunuz:

• İşletmeniz İngiltere merkezli ise,

• İşletmeniz perakende, misafirperverlik/konaklama ve sosyal aktivite /eğlence amaçlı işletmeler ise.

Bundan faydalanacak olanlar:

• Mağazalar/parekende satan dükkanlar, restoranlar, kafeler, barlar, sinemalar ve canlı müzik mekanları,

• Toplantı ve eğlence için olan alanlar

• Otel, misafirhane ve pansiyonlar ile mutfaklı konaklama birimleri.

Bu Yardıma nasıl erişilir?

Sizin bir girişimde bulunmanıza gerek yok. Bu, Nisan 2020’deki bir sonraki belediye vergi faturanız için geçerli olacaktır. Ancak, yerel belediyelerin belediye vergisi ücretini hariç tutmak için faturanızı otomatik olarak yeniden düzenlemeleri gerekir. Bunu mümkün olan en kısa sürede yapacaklar.

Belediye vergisi hesaplayıcısını kullanarak bu yıl artık ödemek zorunda kalmayacağınız işletme ücretini temin edebilirsiniz.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Nakit Yardımlar

Perakende ve Ağırlama Hibe Programı, perakende, konaklama ve eğlence sektörlerindeki işletmelere mülk başına 25.000 £ ‘a kadar nakit hibe sağlamaktadır.

Bu sektörlerde, 15.000 £ ‘dan düşük bir kira değerine sahip işletmeler 10.000 £ hibe alacaklar.

Bu sektörlerde 15.001 £ ile 51.000 £ arasında değişen bir kira değerine sahip işletmeler 25.000 £ hibe alacaklar.

Uygunluğu/ Kimler Yararlanabilir

Aşağıdaki durumlarda hibeye hak kazanırsınız:

• İşletmeniz İngiltere merkezli ise

• İşletmeniz perakende, misafirperverlik/konaklama ve sosyal aktivite /eğlence sektöründe ise

Bundan faydalanacak mülkler, tamamen veya esas olarak aşağıdakiler olacaktır:

• Mağazalar, restoranlar, kafeler, barlar, sinemalar ve canlı müzik mekanları 

• Toplantı ve eğlence alanları

• Otel, misafirhane ve pansiyon ile mutfaklı konaklama yerleri

Bu Yardıma nasıl erişilir?

Sizin bir girişimde bulunmanıza gerek yok. Bu hibeyi almaya hak kazanırsanız bağlı bulunduğunuz belediye size yazacaktır.

Yerel yönetimler/belediyeler için program hakkında kısa bir süre sonra Hükümet tarafından rehberlik sağlanacaktır.

Yardımlar ve yardımlar için uygunluk veya hükmün sağlanmasına ilişkin her türlü sorgu, ilgili bağli bulunduğunuz belediyeye yönlendirilmelidir.

Çok düşük belediye vergisi ödeyen veya hiç ödemeyen işletmeler için destek

Hükümet, küçük işletmelerin rahatlatılması, kırsal vergi muafiyeti olanlar ve “tapered relief” alanlara destek amacıyla halihazırda çok az belediye vergisi ödeyen veya hiç ödemeyen küçük işletmeleri desteklemek için yerel yönetimlere ek Küçük İşletme Hibe Programı finansmanı sağlayacaktır. Bu, devam eden işletme maliyetlerini karşılamaya yardımcı olmak için uygun işletmelere tek seferlik 10.000 £ tutarında hibe sağlayacaktır.

Uygunluğu/ Kimler Yararlanabilir

Aşağıdaki durumlarda hak sahibi olabilirsiniz:

• İşletmeniz İngiltere merkezli ise,

• Küçük bir işletmeyseniz ve zaten SBBR (Küçük İşletme Vergi İndirimi) ve/veya RRR (Kırsal alan Vergi İndirimi) alıyorsanız,

• mülk/dükkan işinde işleyen bir işletmeciyseniz

Bu Yardıma nasıl erişilir?

Hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Bu hibeyi almaya hak kazanırsanız bağlı bulunduğunuz belediye size yazacaktır.

Yerel yönetimler/belediyeler için program hakkında kısa bir süre sonra Hükümet tarafından rehberlik sağlanacaktır.

Yardımlar ve yardımlar için uygunluk veya hükmün sağlanmasına ilişkin her türlü sorgu, ilgili bağlı bulundugunuz belediyeye yönlendirilmelidir.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. İş Kesintisi Kredi Paketi

British Business Bankası tarafından sunulan yeni bir geçici Koronavirüs İş Kesim Kredisi Programı uygulanacaktir. Banka kredileri ve banka hesabından fazla para çekme izinleri öncelikle küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek üzere önümüzdeki hafta başında başlayacak.

Hükümet, kredi verenlere KOBİ’lere finansman sağlamaya devam etme konusunda daha fazla güven vermek için borç vericilere her kredi için %80 teminat verecektir (talepler için borç veren banka tavan uygulamasi yapabilir). Hükümet bu garanti için işletmelerden veya bankalardan ücret talep etmeyecek ve Program 5 milyon £ değerine kadar olan kredileri destekleyecek.

Hükümet ilk 12 aylık faiz ödemelerini karşılayacağından, işletmeler bu finans faizinin ilk 12 ayına ücretsiz olarak erişebilir.

Uygunluğu/ Kimler Yararlanabilir

Aşağıdaki durumlarda programdan yararlanabilirsiniz:

• İşletmeniz İngiltere merkezli olup cirosu yılda 45 milyon £ ‘dan fazla olmamalıdır.

• İşiniz diğer British Business Bank uygunluk kriterlerini karşılamalıdır.

Bu Yardıma nasıl erişilir?

Programın tüm kuralları ve akredite borç verenlerin listesi British Business Bank web sitesinde bulunabilir. 

https://www.british-business-bank.co.uk/ourpartners/Koronavirüs-business-interruption-loan-scheme-cbils/

Tüm büyük bankalar, programı başlattıktan sonra sunacaktır. Toplamda 40 akredite sağlayıcı var.

Bankanızla veya finans sağlayıcınızla (British Business Bank değil) en kısa zamanda konuşmalı ve iş planınızı onlarla tartışmalısınız. Bu, program başlatıldıktan sonra finans sağlayıcınızın hızlı hareket etmesine yardımcı olacaktır. Aylık geri ödemeleri olan mevcut bir krediniz varsa, nakit akışına yardımcı olması için bir geri ödeme tatili talep edebilirsiniz.

Program, 23 Mart’tan itibaren geçerli olacak.

COVID-19 Kurumsal Finansman Aracı ile daha büyük firmalara destek

Yeni Covid-19 Kurumsal Finansman Tesisi kapsamında, İngiltere Merkez Bankası büyük şirketlere kısa vadeli borç verecek.

Bu, şirketinizi kısa vadeli fonlama sıkıntısından etkilendiyse destekleyecek ve kısa vadeli borçlarınızı finanse etmenizi sağlayacaktır.

Aynı zamanda genel olarak kurumsal finans piyasalarını destekleyecek ve tüm firmalara kredi sağlanmasını kolaylaştıracaktır.

Uygunluğu/ Kimler Yararlanabilir

İngiltere’deki tüm işletmeler uygundur.

Bu Yardıma nasıl erişilir?

Program, 23 Mart 2020’den başlayarak hafta başında kullanıma hazır olacak.

Kısa bir süre içinde şemaya nasıl erişileceği hakkında bilgi vereceğiz.

Daha fazla bilgi Bank of England‘dan edinilebilir.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Sigorta

Sigorta poliçesinde salgın ve hükümet tarafından zorla kapatılma durumları olanlar sigortadan para almaya hak kazanıyorlar. Hükümet ve sigorta endüstrisi tarafından bu 17 Mart 2020’de onaylanmıştır. Bar, tiyatro vb yerlere gidilmemesinin sart koşulması sigortadan hak iddia etmek için yeterli, tabi ki sigorta poliçesindeki sartlara da bakılması gerekir.

Sigorta poliçeleri önemli ölçüde farklılık gösterir, bu nedenle işletmelerin kendi poliçelerinin şart ve koşullarını kontrol etmeleri ve sağlayıcılarıyla iletişim kurmaları teşvik edilir. Standart iş kesintisi sigorta poliçeleri mülke verilen zarara bağlı olduğundan ve salgınları hariç tutacağından sigortayi yapan kurumla iletişime geçilmesi tavsiye edilir.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Vergi Ödemelerinin Ertelenmesi

Finansal sıkıntıda olan ve ödenmemiş vergi yükümlülükleri olan tüm işletmeler ve serbest meslek sahipleri, HMRC’nin Ödeme Zamanı erteleme hizmeti aracılığıyla vergi işleriyle ilgili destek almaya uygun olabilir.

Bu düzenlemeler duruma göre kararlaştırılır ve bireysel koşullara ve yükümlülüklere göre uyarlanır.

Uygunluğu/ Kimler Yararlanabilir

İşletmeniz:

• İngiltere hükümetine vergi öder

• Ödenmemiş vergi borcunuz vardır

Bu Yardıma nasıl erişilir?

Bir vergi ödemesini kaçırdıysanız veya COVID-19 nedeniyle bir sonraki ödemenizi kaçırdıysanız, lütfen HMRC’nin özel yardım hattını arayın: 0800 0159 559.

Gelecekteki bir ödeme konusunda endişeleriniz varsa, lütfen bizi daha yakın bir zamanda arayın.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Serbest Çalışan (Ankara Anlaşmalılar Hariç)

 1. Universal Credit

Serbest Meslek sahibi iseniz Standart uygunluk kriterlerini karşılamanız koşuluyla Evrensel Kredi talep edebilirsiniz.

Salgının ekonomik etkisi ile sizi desteklemek ve devletin kendi kendine tecrit ve sosyal mesafelere ilişkin yonlendirmelerini takip etmenize izin vermek için, 6 Nisan’dan itibaren Asgari Gelir Katının gereksinimleri geçici olarak gevşetilecektir. Bu değişiklik tüm Universal Credit alanlar ve almak isteyenler için geçerli olacak ve salgın süresi boyunca devam edecektir.

Yeni basvuranların Job centre’a gidip kazançlarını ıspatlamaları gerekmeyecektir.

Birlesik Krallıklar vatandasi olan self employed kişiler ise Universal Credit sayfasından yardıma başvurabilirler. Yoğun bir başvuru olduğu için sonucu ne zaman alacağımız hakkında henüz bir bilgimiz yoktur.  

Bu linkten basvuru yapabilirsiniz: https://www.understandinguniversalcredit.gov.uk/Koronavirüs/  

Program, çalışılması beklenen saat sayısına ve yaş grubunuz için asgari ücreti temel alarak, asgari gelir tabanını hesaplayacaktır. Bu asgari gelir tabanı, temelde sistemin her ay kazanmanızı beklediği rakamdır.

Sistem tarafından belirlenen gelirin altında kazanıyorsanız, yardımınız ne kadar kazandığınıza göre hesaplanmayacak, ancak sistemin her ay ne kadar kazanmanızı beklediğine göre hesaplanacaktır.

Ne Değişti? Hükümet, asgari gelir tabanını kaldırmak için yeni bir geçici plan açıkladı. Bu nedenle, Universal Credit şu anki gerçek kazançlarınıza dayalı olarak ödenecektir ki bu zamanlarda geliriniz asgari gelir tabanının altında olabilir.

Örnek: Minimum gelir tabanınız ayda 1.000 £ olarak ayarlandıysa ve kazançlarınız ay için 600 £ olsaydı, 400 £ daha az kazanmış olsanız bile, avantajlarınız 1.000 £ kazançlara dayalı olurdu.

Yeni geçici programla, kredi ödülünüz £600 gerçek kazançlarınıza dayalı olacaktır ve bu da Universal Credit talebinizi artıracaktır.

Universal Credit’e nasıl başvurabilirim? Bu linki kullanarak online başvuru yapabilirsiniz https://www.gov.uk/apply-universal-credit. Pazartesi’den Cuma’ya saat 8-6 arası açık olan bir Universal Credit yardım hattı var. Numarası 0800 328 5644.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Gelir Vergisinin Ertelenmesi

Bir şahıs şirketi olarak, 31 Temmuz 2020’ye kadar hesapta bir ödeme yapmanız gerekir. Hesaptaki ödeme, 2019/20 vergi yılı için vergi borcunuzun% 50’si olacaktır.

Örnek: 2019/20 vergi yılı için gelir vergisi borcunuz 5.000 £ idi. İlk ödemeniz 31 Ocak 2020 tarihine kadar 7.500 £ (5.000 £ + 2.500 £ (% 50)) olacaktı. % 50’nin geri kalan kısmı (2.500 £) için ikinci ödemeniz 31 Temmuz 2020 olacaktı. 31 Temmuz 2020 için hesabınızdan yapmanız gerekenler ödemeler için ödemeniz 31 Ocak 2021’e kadar ertelenecek.

Erteleme döneminde geç ödeme için herhangi bir ceza veya faiz talep edilmeyecektir.

Bu programa nasıl başvurabilirim? Şema otomatiktir; HMRC’ye bu şema için başvurmanız gerekmez.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Ödeme Zamanı Teklifi 

HMRC ile zaten ödenmemiş bir vergi borcunuz varsa ve COVID-19 nedeniyle bir sonraki vergi ödemenizi kaçırdıysanız veya kaçırma ihtimaliniz varsa, lütfen 0800 0159 559 numaralı telefondan HMRC’yi arayın. Bu düzenlemeler bireysel koşulların ve yükümlülüklerin durumuna göre kabul edilir ve uyarlanır.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Serbest Meslek Sahipleri Gelir Destek Paketi

Eğer kendi hesabınıza veya bir ortaklığa üye iseniz ve Koronavirüs nedeniyle gelirinizi kaybetmişseniz bu planı kullanın. Bu plan, önümüzdeki 3 ay için işlem kârlarınızın % 80’ine kadar ve Maximum aylık £2,500’a kadar vergilendirilebilir bir hibe talep etmenizi sağlayacak. Gerekirse bu uzatılabilir.

Kimler uygun? Serbest çalışan bir bireyseniz veya bir ortaklığın üyesiyseniz ve aşağıdakileri yaptıysanız başvurabilirsiniz:

• 2018-19 vergi yılı için Gelir Vergisi Öz Değerlendirme vergi beyannamenizi sundunuz.
• 2019-20 vergi yılında ticaret yaptınız.
• hala ticaret yapıyorsunuz ya da yapacaktınız Covid-19 olmasaydı.
• 2020-21 vergi yılında ticaret yapmaya devam etmek niyetindesiniz.
• COVID-19 nedeniyle ticaret / ortaklık ticaret karlarını kaybettiniz.

Serbest meslek karınız da £50.000’dan az olmalı ve gelirinizin yarısından fazlası serbest meslekten gelmelidir. Bu, aşağıdaki koşullardan en az birinin doğru olmasıyla belirlenir:
• 2018-19’da ticari kar / ortaklık ticaret karının £50.000’un altında olması ve bu kârların toplam vergilendirilebilir gelirinizin yarısından fazlasını oluşturması
• 2016-17, 2017-18 ve 2018-19 yıllarında ortalama £50.000’dan az ticari kar elde etmiş olmak ve bu kârlar aynı dönemde ortalama vergilendirilebilir gelirinizin yarısından fazlasını oluşturmaktadır.

2018-19 vergi yılı için Gelir Vergisi Öz Değerlendirme vergi iadenizi göndermediyseniz, bunu 23 Nisan 2020’ye kadar yapmanız gerekir.
HMRC, uygun olanları tanımlamak için halihazırda gönderilen 2018-19 iadeleriyle ilgili verileri kullanacak ve 23 Nisan 2020 tarihinden sonra yapılan geç geri dönüşlerde olaağan şekilde risk değerlendirmesi yapılacaktır.

Ne kadar alacağım? Aşağıdaki vergi yıllarından (varsa) ortalama kârın% 80’i olacak şekilde vergilendirilebilir bir hibe alacaksınız:

• 2016-2017
• 2017-2018
• 2018-2019
Ortalama HMRC’yi hesaplamak için, 3 vergi yılı (varsa) toplam ticaret karını bir araya getirip 3’e (varsa) bölün ve aylık tutarı hesaplamak için bunu kullanın.
3 ay boyunca ayda maksimum 2.500 £ ‘a kadar olacak.

Bu programa nasıl başvurabilirim? Bu şema için henüz başvuruda bulunamazsınız. Programa hak kazanırsanız, HMRC sizinle iletişime geçecektir ve online başvuru yapmanız için davette bulunacaktır.
Bireylerin şimdi HMRC ile iletişime geçmesi gerekmemektedir ve bunu yapmak sadece programı uygulamak için yapılması gereken acil işleri geciktirecektir.

Serbest Meslek sahibi iseniz veya SSP almak icin kritere uymuyorsanız – örneğin, serbest çalışan veya haftada £118 Alt Kazanç Sınırının altında kazanıyorsanız – ve COVID-19’unuz varsa veya evde kalmanız tavsiye edilirse, artık daha kolay bir şekilde Universal Credit veya yeni stil İstihdam ve Destek Ödeneği’ne basvurabilirsiniz.

Yeni stil İstihdam ve Destek Ödeneği almaya hak kazanırsanız, COVID-19’unuz varsa veya evde kalmanız tavsiye edilirse, artık 8. günden ziyade hastalığın 1. gününden itibaren ödenecektir.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Serbest Meslek Sahiplerinin İşçi Tutma Paketi

Eger tasari kabul edilirse Self-employed olanların son 3 yıllık net kazançlarının aylık ortalamasının 80%’i kadar veya aylık £2917 olacaktır. Hangisi daha düşükse o baz alınarak ödeme yapılacaktır. Bu kapsamda bu tasarı ile Self-employed olanlara yapılacak ödeme en fazla ayda £2917’u aşmayacaktır. Yeni işe baslayan veya 3 yildan az calisanlarin durumu henüz belli değildir. 

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. İşçiler

Bu bölümdeki bilgileri en son güncelleme tarihinden sonra okuyorsanız hükümetin sürekli güncellenen sitesini incelemenizi tavsiye ederiz. 

 1. Zorunlu İzin ve İşçi Tutma Planı

Zorunlu ücretsiz izne ayrılmış işçiler

İşvereniniz COVID-19 nedeniyle personel maliyetlerini karşılayamıyorsa, fazlalıklardan kaçınmak için ücretinizin bir kısmını ödemeye devam etmek için desteğe erişebilir.

İşvereniniz Koronavirüs İş Tutma Sistemine erişmeyi planlıyorsa, sizinle ücretsiz izinli işçi olarak sınıflandırılmak üzere anlaşacaktır. Bu, işten çıkarılmak yerine işvereninizin bordrosunda tutulduğunuz anlamına gelir.

Bu ücrete tabi olmak için, işveren için iş yapmamalısınız. Bu, işvereninizin tüm istihdam masrafları için maaşınızın% 80’ine kadar, ayda 2.500 £ ‘a kadar hibe talep etmesini sağlayacaktır.

Zorunlu ücretsiz izne ayrılmış kişi olarak devam edecekseniz, İşvereniniz, bu ödeme ile maaşınız arasındaki farkları finanse etmeyi seçebilir, ancak bu zorunlu değildir.

Bu değişikliklerin sonucunda maaşınız azalırsa, Universal Credit dahil olmak üzere sosyal yardım sistemi aracılığıyla destek almaya uygun olabilirsiniz.

Koronavirüs İş Tutma Planının 1 Mart 2020 tarihinden itibaren en az 3 ay sürmesini isteniliyor, ancak gerekirse uzatılacak.

HMRC, ücretlerinizin% 80’ini (ayda maksimum 2.500 £) ödeyerek işvereninizi destekleyecektir ve bu nedenle işvereninizin maliyeti toplam ücretinizin yalnızca% 20’si olacaktır. İşvereniniz tarafından ‘zorunlu izne ayrılan çalışan’ olarak kategorize edilirseniz, bunun için uygun olacaksınız.

Bu şemaya başvurmak için işvereninizin sizi işten çıkarmamış olması gerekir. Program şu anda 1 Nisan 2020’den itibaren 3 ay boyunca kullanılabilir. Ancak, işvereniniz talebini 1 Mart 2020 tarihinden başlatabilir.

£2.500’dan fazla kazanırsam ne olur? Maalesef geri ödeme tutarı £2.500 olacak. Örnek: Toplam ücretiniz ayda £3.000 ise, HMRC £2.500 katkıda bulunacaktır ve işvereninizin kalan £500’u karşılaması beklenmektedir.

Sıfır-saat sözleşmesindeysem ne olur? Program, PAYE programı kapsamındaki tüm bireyleri kapsayacaktır. Bu nedenle, Sıfır-saat sözleşmelerinde çalışanların da yeni program tarafından korunması beklenmektedir. Şubat Gelirinizin brüt ücretinizi belirlemek için kullanılması önerildi.

Bir taşeron işçisiysem ne olur? Sıfır saatlik sözleşme kapsamındaki aynı kuralların taşeron işçilerine de uygulanması beklenmektedir. HMRC’den daha fazla açıklama yapılması gerekmektedir.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Hastalık Parası (SSP)

Çalışmak için çok hastaysanız, haftada £94,25 tutarında Yasal Hasta Ücreti (SSP) alabilirsiniz. İşvereniniz tarafından 28 haftaya kadar ödenir.

COVID-19 nedeniyle evde kalıyorsanız artık SSP talep edebilirsiniz. Bu, aynı hanedeki insanları önemseyen ve bu nedenle hane halkı karantinası yapmaları tavsiye edilen kişileri de içerir.

Hasta ödeme hakkınızı kontrol etmek için işvereninizle konuşmalı ve daha fazla bilgi için Yasal Hasta Ücreti (SSP) sayfasını ziyaret etmelisiniz.

Bu şema için GP uyum notu almam gerekir mi? GP’den bir uyum notu almanıza gerek yoktur, ancak işvereniniz isterse, NHS 111’den çevrimiçi bir tane almanız tavsiye edilir.

SSP başlangıç ​​tarihi:

Hastalık nedeniyle işte bulunmamanız ya da COVID-19 nedeniyle evde kalmanız gerektiğinde 4. günden ziyade 1. Günden itibaren, hastalik ucretinin (SSP) ödenmesine izin veriliyor. Yasa kabul edildikten sonra, bu durum 13 Mart’tan itibaren geriye dönük olarak uygulanacaktır. SSP almaya hak kazanıyorsanız ve hak talebinde bulunmanız gerekiyorsa işvereninizle konuşmalısınız.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Sosyal Yardım talep etmek 

İster işte ister iş dışında olun, düşük bir gelire sahipseniz ve COVID-19’un ekonomik etkilerinden etkileniyorsanız, Universal Credit dahil olmak üzere tüm welfare system’inden devlet yardımına erişebileceksiniz.

6 Nisan’dan itibaren Universal Credit standart ödeneği ve 1 yıl boyunca Çalışma Vergisi Kredisinde temel unsur artıyor. Her ikisi de planlanan yıllık yükselişin üzerine haftada £20 artacak. Bu, tüm yeni ve mevcut Universal Credit alanlara ve mevcut Çalışma Vergisi Kredisi alanlara uygulanır.

COVID-19’unuz varsa veya evde kalıyorsanız

Artık Evrensel Kredi talep edebilirsiniz ve gerekirse bir iş merkezine gitmeye gerek kalmadan peşin ödemelere önceden erişebilirsiniz.

Universal Credit işsizseniz veya düşük gelirliyseniz başvurabileceğiniz bir yardımdır.

Aşağıdaki durumlar Universal Credit talebinde bulunmaya değer olabilir:

• faturaları ödemekte zorlanıyorsunuz
• işinizi kaybettiniz ve geliriniz yok
• çalışmanızı durduran bir engeliniz veya hastalığınız var
• pahalı çocuk bakım masraflarınız var
• birinin bakımını üstlendiniz

Kimler uygun? 

Evrensel Kredi almak için:

• 18 yaşında veya daha büyük – veya bazı durumlarda 16 veya 17 yaşında olmak
• Devlet Emeklilik yaşı altında olmak – 60 yaşından büyükseniz GOV.UK’de devlet
emeklilik yaşınızı kontrol edin
• İngiltere’de yaşamak – İngiliz vatandaşı değilseniz ekstra kurallar vardır
• 16.000 £ ‘dan az birikinizin olması

Universal Credit’e nasıl başvurabilirim? Https://www.gov.uk/apply-universal-credit bağlantısını kullanarak çevrimiçi başvurun. Pazartesiden cumaya sabah 8 ile akşam 6 arasında açık olan Universal Credit Yardım Hattı bulunmaktadır. Telefon numarası 0800 328 5644’tür.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Kira masrafları desteği

İşe giriş ve çıkışta bulunanlar için mevcut olan Universal Credit için uygun olup olmadığınızı kontrol etmelisiniz. Kiralama masrafları için destek Universal Credit yoluyla ödenecektir.

Nisan ayından itibaren, Konut Kira Ödeneği oranlarını piyasa kiralarının yüzde 30’una yükseltiyor. Bu, yeni veya mevcut Universal Credit konut yardimi alan tüm özel kiracılar ve mevcut Konut Yardımı alanlar için geçerlidir.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Çalışma Vergisi Kredisi 

Belirli sayıda saat çalışıyorsanız ve belirli bir seviyenin altında bir geliriniz varsa, çalışma vergisi kredisinde yılda 1.960 £ ‘a kadar alabilirsiniz. Bu temel miktar olarak bilinir.

Şema nasıl değiştirildi? Çalışma vergisi kredisi olanlar için, temel miktarınız önümüzdeki 12 ay için £1.000 artırılacak ve temel miktar £2.960 olacak. Standart Universal Credit karşılığı da önümüzdeki 12 ay için £1.000 artacak. Ne kadar alacağınız kazançlarınıza ve diğer faktörlere bağlıdır.

Çalışma Vergisi Kredisine nasıl başvurabilirim? Https://www.gov.uk/working-tax-credit/how-to-claim bağlantısını kullanarak çevrimiçi başvurun. Web sitesinden daha fazla bilgi edinebilir veya Pazartesi – Cuma günleri arasında 08:00 – 20:00 ve Cumartesi 08:00 – 16:00 saatleri arasında açık olan HM Gelir ve Gümrük İdaresi ile iletişime geçebilirsiniz. Telefon numarası 0345 300 3900’dür.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Ankara Anlaşmalı Şirket Sahibi veya Serbest Çalışan

 1. Vergi Ödemeleri

Öz Değerlendirme :Temmuz 2020´de odenmesi gereken 2019 yılına ait Öz Değerlendirme vergi borcunuz varsa, Ocak 2021 tarihine ertelenmiştir. Bunun icin herhangi bir sey yapmanız gerekmiyor. (Bu konu geçen sene vergi beyannamesini yaptığımız ve vergi borcu olan mükkelleflerimiz ile ilgilidir) 

KDV: KDV ödemeleri ise 30/06/2020 tarihine kadar ertelenmiştir. 

Gelir Vergisi : Gelir vergisi ödemelerinde eğer ekonomik bir sorununuz yok ise ödemeye çalışmanızı tavsiye ederiz.  Fakat ödeme güçlüğü yaşıyor iseniz Hmrc yi arayıp gerekçenizi onlara bildirerek borcunuzu erteleyebilirsiniz. HMRC’yi arayacağınız tel numarasi : 0800 0159 559 

Paye: Her ay maaşınızdan dolayı ödemiş olduğunuz Paye ödemelerinde geç ödeme durumunda herhangi bir sorun olmayacaktır.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Ankara Anlaşmalılar Sosyal Yardım Paketlerinden (Universal Credit) Yararlanabilecek mi?

Danıştığımız bütün uzmanlar zaruri olmadıkça universal credit önermiyorlar. Temel insan hakları olan yeme, içme, barınma, sağlık gibi koşulları yerine getiremeyecek parasızlıkta iseniz son opsiyon olarak değerlendirebilir. Kısaca

– Hesabınızda para yoksa

– Ailenizden, esinizden para alamıyorsanız

– Birikiminiz yoksa

– Siz ve dependent’iniz çalışamıyor duruma düştüyse ve ikinizin de geliri yoksa başvurabilirsiniz.

Temel Argümanları

 1. Turkish Business Visa Guide Sayfa 55 Applicant receiving public fund  kısmında universal credit TR ve UK arasındaki anlaşmadan dolayı başvurulacak yardımlar arasında sayılıyor. Yani vizenizde “no public fund” yazsa bile otomatik ret almazsınız. Vize memuru “O yardımı almazsa kendinizi geçindirebilir miydiniz?” e bakacaktır. 
 1. Kişilerin kontrolünün ötesindeki bu global kriz artık public fundı insan hakları kapsamına alabilir. Otomatik reddedilmez, memur guidence bakıp değerlendirir. Vize yenilemesinde avukatınız bunu değerlendirme yazısıyla (Cover Letter) neden Public fund almak zorunda olduğunuzu ve durumunuzu anlatabilir. 

Peki yenileme de ne olabilir? 

Yenileme de 3 yıl değil de 1 yıl yenileme verebilir. 

Düşük ihtimal olsa bile ret verebilirler; verirlerse avukatınız savunma yapar.

Vizenin ilk 1 yılında olanlar için public fund almak, vizeyi yenilerken daha problemli olabilir.

3 yıl yenilemesi varsa zaten bir-iki yıl içinde yenilemesi olmayacağı için başvurmasında sakınca yoktur. Yenileme yılında değilseniz başvurabilirsiniz.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Genel 
  1. İpotek Ödeme Tatili
 • Koronavirüs nedeniyle zorluk çeken bireyler için, ipotek borç veren bankalar en az üç aylık bir ipotek tatili sunacak, böylece insanlar kendi ayakları uzerinde durana kadar ipoteklerine bir kuruş ödemek zorunda kalmayacaklar.
 • 17 Mart 2020 tarihinde, kiraya vermek için ev alan ev sahiplerini de içeren ev sahiplerinin COVID-19’dan etkilenen ipoteklerinin 3 aya kadar ipotek ödeme tatili için başvurabilecekleri açıklandı.
 • Bu kredi puanımı etkiler mi? Birçok bankanın farklı yaklaşımları olacaktır; Endişelerinizi tartışmak için bankanızla konuşun.
 • Peki ya satın alma yardımına yapılan faiz ödemeleri? 18 Mart 2020’de hükümet, kredi almak için yardımlarını geri ödemeye çalışan borçlulara faizsiz ödeme tatilleri teklif edeceğini doğruladı.
 • Bu programa nasıl başvurabilirim? Daha fazla bilgi için lütfen bankanızla iletişime geçin; alternatif olarak süreci hızlandırmak için online başvuru yapabilirsiniz.
 • Bazı kredi verenlerin aylık ipotek ödemelerinizi 3 ay sonra yeniden hesaplayabileceğini ve bunun daha yüksek sermaye ve faiz ödemeleri ile sonuçlanabileceğini lütfen unutmayın.

 İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Kira Ödemekte Zorlanıyor musunuz?

Hükümet tahliye yasağını açıkladı – ev sahibiniz en az 3 ay boyunca mahkeme işlemlerini başlatamaz. Durumu derhal ev sahibinize açıklamalısınız – size ödeme yapmak için daha fazla zaman verebilirler. Kiranızı hala ödemeniz gerekiyor. Kiranızda geride kaldıysanız, kira borcu ile başa çıkmalısınız. Ek mali yardım alıp alamayacağınızı da kontrol edebilirsiniz.

Ev sahibiniz kira ödemelerinizde esnek olmayı teklif etmiyorsa, ödeyebileceğiniz kadar parayı ödemeniz ve anlaştığınız mktarın kaydını tutmanız iyi bir fikirdir. Ayrıca size en yakın Vatandaş Tavsiyesine başvurmalısınız https://www.citizensadvice.org.uk/about-us/contact-us/contact-us/contact-us/  Bir danışman ev sahibinize açıklama yapmanıza yardımcı olabilir. Tavsiye hattı Pazartesi – Cuma 03444 111 444 arası 09:00 – 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Harrow: Civic 9 Station Road, HARROW, Middlesex, HA1 2XH

Bushey: 8 Rudolph Road, BUSHEY, Hertfordshire, WD23 3DU

Watford: St Mary’s Churchyard High St, WATFORD, Hertfordshire, WD17 2BE

Hâlâ çalışıyor olsanız bile, geliriniz düşerse konut masrafları için yardım alma hakkına sahip olabilirsiniz.

Konut Yardımı veya Universal Credit tüm kiranızı kapsamıyorsa ve daha fazla paraya ihtiyacınız varsa, isteğe bağlı konut ödemesi (DHP) için talepte bulunabilirsiniz. DHP kiranızı ödemenize yardımcı olmak için yerel belediyenizden ekstra para demektir.

İsteğe Bağlı Konut Ödemelerine (DHP) yalnızca aşağıdaki durumlarda başvurabilirsiniz:

• konut yardımı veya Universal Credit kullanma hakkınız varsa
• kira ödemelerinde sorumluluk sahibiyseniz ve konut masrafları için daha fazla mali yardıma ihtiyaç duyuyorsanız
• Haneniz için azami konut yardımı miktarından daha az alıyorsanız

Harrow Council ile ilgili ayrıntılar ve başvurular şu adreste bulunabilir: https://www.harrow.gov.uk/benefits/discretionary-housing-payments/2?documentId=12396&categoryId=210268

Başvururken neden DHP’ye ihtiyacınız olduğunu açıklarken olabildiğince açık olun. Örneğin, şunları açıklamanız gerekir:

• neden kiranızı ödeyemezsiniz?

• neden daha ucuz bir yere taşınamıyorsunuz?

• Eğer bu durum baktığınız bir çocuk veya yaşlı bir akraba için sorunlara neden oluyorsa

• doktorunuzdan gelen bir mektup veya ödediğiniz borçların ayrıntıları gibi herhangi bir kanıt

Aynı zamanda Belediye’ye Konut Yardımı alıp alamayacağınıza karar vermelerini bekleyip beklemediğinizi de söylemelisiniz.

Bir kağıt formuyla başvuruyorsanız, formun bir kopyasını kayıtlarınız için saklamak iyi bir fikirdir.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Elektrik-Su Faturalarını Ödemekte Zorlanıyor musunuz?

Koronavirüs yüzünden enerji faturaları gibi şeyleri ödemekte zorlanıyorsanız yapabileceğiniz şeyler var. Faturalarınızı görmezden gelmemeniz önemlidir. Borçlu olduğunuz kuruluşla konuşun – daha küçük miktarlar ödemenize veya bir mola vermenize yardımcı olabilirler.

En az 10 haftalık hamileyseniz veya 4 yaşından küçük bir çocuğunuz varsa, süt, meyve ve sebzeler ve bebek maması sütü için ücretsiz vitaminler ve Sağlıklı Başlangıç kuponları alabilirsiniz.

Ücretsiz vitaminleri ve Sağlıklı Başlangıç kuponlarını almak için aşağıdakilerden birini de talep etmelisiniz:

•Gelir desteği

• Gelire dayalı işarama ödeneği

• Gelire bağlı İstihdam ve Destek Ödeneği – ancak hamileyseniz

• Çocuk Vergi Kredisi – ve tüm ev halkı yılda £16.190 veya daha az kazanıyorsa

• Emeklilik Kredisi

• Universal Credit  – – ve tüm ev halkı ayda 408 £ veya daha az kazanıyorsa

Ebe veya sağlık ziyaretçinizden bir başvuru formu isteyin. 0345 607 6823 numaralı telefondan Sağlıklı Başlangıç yardım hattını arayarak sizden bir form göndermelerini isteyebilirsiniz.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Diğer Krediler

Pek çok kredi veren kredi ve kredi kartlarınızdaki şart ve koşullarını gözden geçiriyor. Size nasıl yardımcı olabileceklerini görmek için borç vereninizle iletişime geçin.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Kiraya verilmiş evlerin sahipleri için destek paketi

Hükümet ayrıca, sosyal veya özel kiralık konutlardan yapılan tüm yeni tahliyelerin en az üç ay süreyle askıya alınacağını duyurdu.

Bankalar istenirse üç aylık ipotek mortgage ödeme tatili vermeye mecbur olacağından, evlerini kiraya veren ev sahipleri de korunacaktır. Eğer kiralamak için ev alımı ipoteği sahibi bir ev sahibiyseniz ve bu ödeme tatilini istiyorsanız doğrudan bankanızla iletişime geçmelisiniz.

Bununla ilgili daha fazla bilgi hükümetin web sitesinde bulunabilir.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Soru & Cevap 
  1. İşletmelerle ilgili destekler
 • Hükümet bir yardım paketi hazırladı. Bu yardım paketinde küçük işletmeleri de içine aldı. İlk sorum su; küçük işletmeler (pizzacı) bu yardım paketinden ne kadar alabiliyor ve şartları nedir? Küçük işletmelere hibe var mı? Nereden başvurabiliriz

Küçük işletmeler eğer bir işyerine sahipse ve de rateable value`leri (belediye emlak vergisi ödüyorlarsa) yıllık £15,000’dan aşağı ise bağlı bulundukları belediyelerden bir defaya mahsus olarak £10,000 `a kadar hibe alabilecekler. 

Eğer rateable value`leri (belediye emlak vergisi) £15,000 ile £51,000 a kadar ise bağlı bulundukları belediyelerden bir defaya mahsus olarak £25,000 a kadar hibe desteği alabilecekler. Bununla alakalı alabilmesi muhtemel olan her işletmeye bağlı bulunduğu belediye bilgilendirme yapacaktır. 

Daha detaylı bilgi için buradan itibaren raporu inceleyebilirsiniz.

 • Pazar yerinde tezgah açanların durumu nedir? Yardım paketinden faydalanabiliyor mu?

Pazar yerinde tezgah açanlar rateable value`leri (belediye emlak vergisi) olmadığı için hibeden yararlanamaz ama geri ödemeli ve uygun faizli kredi desteği alabilme ihtimalleri var. Bunun için çalıştıkları bankayla iletişime geçebilirler.

Daha detaylı bilgi için buradan itibaren raporu inceleyebilirsiniz.

 • Small business’ler için 3000 nakit yardımı yapacaklarını vaat etmişler idi. Bu süreç nasıl işleyecek ve de nasıl istifade edebiliriz?

Bu rakam £10,000 oldu. Küçük işletmeler eğer bir işyerine sahipse ve de rateable value`leri (belediye emlak vergisi ödüyorlarsa)  yıllık £15,000 dan aşağı ise bağlı bulundukları belediyelerden bir defaya mahsus olarak £10,000 `a kadar hibe alabilecekler. 

Eger rateable value`leri (belediye emlak vergisi) £15,000 ile £51,000 a kadar ise bağlı bulundukları belediyelerden bir defaya mahsus olarak £25,000 a kadar hibe desteği alabilecekler. Bununla alakalı alabilmesi muhtemel olan her işletmeye bağlı bulunduğu belediye bilgilendirme yapacaktır. 

Daha detaylı bilgi için buradan itibaren raporu inceleyebilirsiniz.

 • Loan başvurular hangi bankalara yapılacak ve nasıl başvuru yapılacak?

Şimdilik 40 banka akredite oldu. Tavsiye edilen kendi business hesabınızın olduğu bankaya başvurmanızdır. 

Detaylara aşağıdaki linkte ulaşabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için buradan itibaren raporu inceleyebilirsiniz.

 • 15,000 pound kira ödüyorum. Terzi atölyem kira ödeme konusunda bir destek var mı?

Küçük işletmeler eğer bir işyerine sahipse ve de rateable value`leri (belediye emlak vergisi ödüyorlarsa) yıllık £15,000 dan aşağı ise bağlı bulundukları belediyelerden bir  defaya mahsus olarak £10,000 `a kadar hibe alabilecekler. Eğer rateable value`leri (belediye emlak vergisi) £15,000 ile £51,000’ a kadar ise bağlı bulundukları belediyelerden bir defaya mahsus olarak £25,000 a kadar hibe desteği alabilecekler. Bununla alakalı alabilmesi muhtemel olan her işletmeye bağlı bulunduğu belediye bilgilendirme yapacaktır. 

Daha detaylı bilgi için buradan itibaren raporu inceleyebilirsiniz.

 • Küçük bir Ltd. şirketim var. Pazarlamacılık yapıyorum. Ben £1000 maaş alıyorum. Birde aylık £500 ödediğim part-time personelim var. Tüm müşterilerim dükkânları kapattı. Ben ne yapmalıyım. Home Office çalışıyorum. Personel ve kendi maaşım için ne yapmalıyım?

Home Office çalıştığınız için çalışanlarınız eğer PAYE’ye kayıtlı ise ödediğiniz maaşların 3 aya kadar %80 devlet ödemeyi taahhüt etti. HMRC bununla alakalı yakında başvuru sistemini açıklayacak. İsterseniz bankanız üzerinden Coronavirus Business Interruption Loan Scheme Kredi desteğine başvurabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için bu raporun ilgili kısımlarını inceleyebilirsiniz.

 • E -Ticaret yapıyorum herhangi bir business rate ödemiyorum, islerimi warehouse ve evimden yürütüyorum. Loan almak için neler yapabilirim, Loan miktarı neye göre belirlenebilir, turnover vs göz önünde bulunabilir mi?

Coronavirus Business Interruption Loan Scheme /Kredi desteğine başvurabilirsiniz. Burada ana kriterler yıllık cironuz, ihtiyaç oranınız olacaktır. 

Daha detaylı bilgi için buradan itibaren raporu inceleyebilirsiniz.

 • Bankalar işletmelere borç ve kredi (Loan ve Credit) ödemelerinde bir kolaylık veya öteleme sağlıyor mu?

Bankalara Borcu olanlara Ödeme kolaylığı getirilmiştir, Ödemelerde 6 aya kadar ödeme erteletme kolaylığı veya ödeme durdurma talebi isteyebilirsiniz, bankanıza başvurmanızı tavsiye ediyoruz çünkü bankaya göre verilen kolaylıklar değişiyor.

Mesela; 

 • Eğer virüsten etkilenmişseniz RBS, LLOYDS ve TBS kişisel loan ödemelerinin geri ödemesini erteleyebilirsiniz. Unutmamanız gereken şey ödemediğiniz ayların borçlarını her şey normale döndüğünde geri ödemelisiniz.
 • Bazı bankalar kredi kartı ve borç limitlerinizi arttırma yoluna gidiyor.
 • Nationwide bankası kredi kartlarındaki faizi ve overdraft fee (Açık Kredi) kaldırdı.
 • Lloyds Bankası ödenmeyen kredi kartı ve kredi borç ödemelerine ceza uygulamayacağını ilan etti.

Çalıştığınız banka bunlardan birisi değilse, bankanızdan gelecek e-maillere veya websitesine bakıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Public Liability Insurance bu zararlarımızı kapsar mı?

Maalesef, birçok insurance company bu konu ile ilgili açıklama yaptı. Bu durum public liability insurance kapsamına giren bir konu değil.

Daha detaylı bilgi için buradan itibaren raporu inceleyebilirsiniz.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Ücretsiz İzne Çıkarma ve İşçi Tutma Paketi
 • Başbakan açıklama yaptı. İşe gitmeyen personelin %80’nine kadar maaşını karşılayacağız (maksimum 2500). Bunun şartları, sureci, başvuru formu vs bilgileri nasıl öğrenebiliriz?

Açıklanan paketin adı Job Retention Scheme’dir. HMRC bununla alakalı yakında başvuru sistemini açıklayacak. Daha detaylı bilgi için buradan itibaren raporu inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki linkten son güncellemeleri takip edebilirsiniz. 

https://www.gov.uk/government/publications/guidance-to-employers-and-businesses-about-covid-19/covid-19-guidance-for-employees

 • Coronavirus Job Retention Scheme kapsamında maaşların 80%’ine kadar ödeme desteği bütün sektörleri kapsıyor mu? Mesela cafe/restoran çalışanlarını kapsıyor mu?  Property şirketlerinin çalışanlarını kapsıyor mu?

Bu yardım UK de iş yapan tüm firma ve sektörleri kapsamaktadır. Daha detaylı bilgi için buradan itibaren raporu inceleyebilirsiniz.

 • Personel istihdamını artırmaya yönelik olarak, daha önce firmamızda çalışmayan birini ise alıp maaşının ödenmesi hususunda devletten yardım alabilir miyiz?

Bu başvuru 28 Şubat 2020 öncesi PAYE kayıtlı çalışanlar için mümkün olacaktır. Daha detaylı bilgi için buradan itibaren raporu inceleyebilirsiniz.

 • 2500 pound’a kadar olan destek paketinde, kişinin kendisinin mi firmanın mı başvuru yapması gerekir? Kişinin çalışıp çalışmadığı nasıl bilinecek?

HMRC bununla alakalı yakında başvuru sistemini açıklayacak. PAYE kayıtlı olup olmadığına bakılacak. Tavsiyemiz bir an önce muhasebenizle iletişime geçip “Furloughed employees”lerinizi bildirmeniz. 

Son bilgilendirmeye göre işveren sizin adınıza başvuracak ve ödeme şirketin business bank hesabına yatacak. Sonrasında işvereniniz size ödeme yapacaktır.  Daha detaylı bilgi için buradan itibaren raporu inceleyebilirsiniz.

 • Devletin vereceği bu yardımda çalışan sayısına göre mi yoksa gelire göre mi bir ayarlama yapacak?

Çalışanlarınıza verdiğiniz maaşa göre belirlenecek. Daha detaylı bilgi için buradan itibaren raporu inceleyebilirsiniz.

 • Birkaç kişi toplanıp içimizden birisine şirket açtırıp maaş almamız mümkün olur mu? %80 devlet hibesi üzerinden. 

Mümkün değil. PAYE kayıtlı olup olmadığına bakılacak. HMRC bununla alakalı yakında başvuru sistemini açıklayacak.

 • Rishi Sunak çalışanlarınızı işten çıkarmayın. 80% ini biz ödeyeceğiz dedi. Bu durumda işten çıkma zorunluluğu hala var mı? 

Hayır, ama çalışanlarınıza furloughed employee olduklarını bildirmeniz gerekiyor. Tavsiyemiz bir an önce muhasebenizle iletişime geçip “Forlughed Employee”lerinizi bildirmeniz. Daha detaylı bilgi için buradan itibaren raporu inceleyebilirsiniz.

 • Ödemeler direk çalışanlara mı yapılır yoksa şirkete mi?

HMRC bununla alakalı yakında başvuru sistemini açıklayacak. PAYE kayıtlı olup olmadığına bakılacak. 

Son bilgilendirmeye göre işveren sizin adınıza başvuracak ve ödeme şirketin business bank hesabına yatacak. Sonrasında işveren size ödeme yapacaktır.  Daha detaylı bilgi için buradan itibaren raporu inceleyebilirsiniz.

 • İyi günler. Coronavirus Job Retention Scheme kapsamında maaşların 80%’ine kadar ödeme desteği property şirketlerinin çalışanlarını kapsıyor mu? Ve şirketin çalışanı shareholderlar ve direktörler olsa da 80% maaş desteğini alabiliyor mu?

Teorik olarak PAYE tabi olan herkes yararlanabilir. HMRC bununla alakalı yakında başvuru sistemini açıklayacak. Tavsiyemiz bir an önce muhasebenizle iletişime geçip “Forlughed Employee”lerinizi bildirmeniz. Daha detaylı bilgi için buradan itibaren raporu inceleyebilirsiniz.

 • İşveren olarak zero hour contract’li çalışanlarımız var, bunların %80 ödemesi nasıl olacak?

Diğer çalışan tipiyle ayni şekilde olacaktır.  Hükümetin son bilgilendirmesine göre, İngiltere banka hesabına sahip herhangi bir işveren talep edebilecek, ancak 28 Şubat 2020’de işvereninizin PAYE bordrosunda bulunmuş olmanız gerekir. Sıfır saatlik bir sözleşme (zero hour contract ) veya geçici bir sözleşme dahil olmak üzere her tür sözleşmede olabilirsiniz. 

Daha detaylı bilgi için buradan itibaren raporu inceleyebilirsiniz.

 • Agency ile çalışan öğretmen biri ve yıllık booking yapılmasına rağmen okulların kapanmasından dolayı çalışamayacaksa ve agency de payroll de ise, agency den 80% wages talep edilebilir mi?

Bu konuda Agency ile görüşmelisiniz.

 • Ücretsiz izini sözlü söylemek yeterli mi yoksa yazılı mı olmalı?

Hem işveren hem çalışan zorunlu ücretsiz izni kabul ettiğinde anlaşmalılar. Her iki taraf bu durumu kabul ettiğinde, işvereniniz size hak talebinde bulunabileceğinizi doğrulayarak resmi yazı yazmalıdır. Örnek mektuba (UK COVID-19 Furlough Letter) buradan ulaşabilirsiniz.

 • %80 üzerini isçiye ödemek istersek bu ilerde sorun olur mu?

Sorun olmaz, bilakis en son yayınlanan guidence aradaki farkı ödemeniz tavsiye ediliyor. 

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Ankara Anlaşmalılar 

Bu rapor kaleme alındığında Ankara anlaşmalı işletmeler için yardımlar ve diğer başvurularla alakalı belirsizlik devam ediyordu. Milletvekili seviyesinde ve kamuoyu nezdinde İngiliz hükümetine bu konudaki mağduriyetlerin paylaşıldığını biliyoruz.  

Birçok yardımın detayları daha çok belirginleşmediği için aşağıdaki soruların kesin cevabini ancak ilerideki günlerde verebileceğiz. 

Ayrıntılı bilgiler geldikçe gelişmeleri sizin ile paylaşacağız. Şimdilik son güncellemelere bu raporun Ankara Anlaşmalı Şirket Sahibi veya Serbest Çalışan kısmından ulaşabilirsiniz.

 • Ankara anlaşmalı şirket çalışanı %80 maaş yardımı alabiliyor mu? 

Birden fazla çalışanı olan Ankara Antlaşmalı firmalar bu yardıma başvurabilir. Ancak sahibi ve müdürü tek kişi olan Ankara Antlaşmalı limited şirketleri için şu şekilde bir soru işareti. Daha detaylı bilgi için buradan itibaren raporu inceleyebilirsiniz.

Ankara Anlaşmalılarla alakalı aşağıdaki soruların hala daha net bir cevabı yok. Bunlarla alakalı bilgiler netleştikçe bu bölümü tamamlamaya çalışacağız. 

 • Ankara anlaşmalı benefit alırsa oturumunu etkileyecek mi? 
 • Ankara anlaşmalı şirketlerin kredi alma avantaj mı yoksa benefit mi almalı?  
 • Ankara anlaşmalıyım. Public fund’a başvurum yasak. Devlet corona vesilesiyle Ankara anlaşmalılara hitaben ne tur paketler açıkladı? bunlar public fund sayılıyor mu? başvurup da vizem iptal edilebilir mi? 
 • Ankara antlaşmalı self employed ve sabit işyeri olmayan kişilerden geliri düşecek veya bitecek olanların durumu nasıl olacak? 
 • Ankara Anlaşmalılar child benefit alabilir mi? 
 • Ankara antlaşmalı olarak Turizm işi yapıyoruz ama her şey durdu. Ofise gidemediğimiz gibi gitsekte sektör durdu. Kira dahi ödemekte zorlanacağız, ne gibi haklar var? 
 • Herhangi bir dükkanım vs. yok. Ankara anlaşmalı IT ciyim. Şu an contractor olarak çalışma imkanımız kalmadı. Gerek son zamanlardaki IR35 gerekse de corona meselesinden. Bu durumlar için destek var mı? 
 • Ankara antlaşmalı öğretmenler nasıl olacak? 
 • Sağlık turizmi şirketi olan sağlık çalışanları durumu nedir?  Ankara anlaşması ile yeni gelmiş henüz iş yapmaya başlamamış bir aile (business planları sağlık turizmi alanında) için şu dönemde işi kursa bile iş yapmayacak görünüşe göre. Resmi herhangi bir girişim yapmamışken iaşesini kazanma adına bu insanlar nasıl bir yol izleyebilirler? 
 • Ankara Antlaşması şirketlerinde çalışan konumunda olanlar için maaş yardımı var mı?

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Vergiler, Business Rates, Utilities, Universal Credit and Payment Reliefs
 • Corporation Tax, VAT, Self-Assessment ödemelerinde öteleme var mı?

Tüm vergi ödemeleri ve de VAT ertelendi. Daha detaylı bilgi için buradan itibaren raporu inceleyebilirsiniz.

 • Business rate lerin iptal edildiği söyleniyor doğru mu? Nasıl başvuru yapılmalı?

Yerel belediye size bununla alakalı mektup gönderecektir. Daha detaylı bilgi için buradan itibaren raporu inceleyebilirsiniz.

 • Evler için olan Council tax da buna dahil mi? Council tax direct debitlerini iptal edelim mi?

Hayır. Bununla alakalı bir açıklama yok. Ödemelerinizi yapmanız gerekiyor. Ödeyememe durumunuz varsa local council’e iletişime geçip bilgi alabilirsiniz.

Enfield Belediyesinden bu konuda aldığımız cevap:

“Below are the option you can explore with your council tax payment. You would need to email the team at revs@enfield.gov.uk.

Make sure the subject of your email includes your Council Tax number inside angled brackets, for example <6355434>.

 • changing instalments from ten months to twelve
 • start instalments from June to March
 • shorten instalments
 • Paying what you can until the situation changes or maybe asking for a three months payment holiday

With regards to the your unsecured lending you need to contact the lender or company directly to renegotiate reduced payment.”

 • Universal Credit’e herkes kayıt yaptırabilir mi?

Yasal olarak Vizesinde no recourse public fund yazan hariç tüm dar gelirli kişiler başvurabilir. Ankara anlaşmalılar için net degil. Bu konuyu yakından takip ediyoruz ve ayrıntılı bilgiler geldikçe gelişmeleri sizin ile paylaşacağız.

 • Ev sahipleri Universal credit’e başvurabilir mi?

Başvurabilirler.

 • Universal creditten yardım alanlara da extra yardım verileceğini biri bahsetti ne kadar doğru? Açıklar mısınız? Teşekkürler

Universal Credit alanlara haftalık ortalama £20 luk bir iyileştirme (yıllık £1000 kadar) yapılacak. 

 • Universal Credit için NI number gerekiyor mu?

Evet.

 • Universal credit’den alınan kira yardımının üzerine mi %30 arttırma talebi yapabiliriz. Bununla ilgili başvuru mu yapmamız gerekiyor?

Universal Credit Kira yardımı kısmında devlet özel sektörden konut kiralayanlara yaptığı kira yardımını arttırma sözü verdi. Bu hak otomatik olarak Universal Credit’e eklenecek.

 • Kira ödemeleriyle alakalı durum nedir? 

Hükümet, Coronavirus bağlı olarak iş ve imkan kaybı yaşayanların evlerinden 3 ay boyunca atılamayacağı ile alakalı bir yasa çalışması yaptı. Bununla beraber ev sahibinizle görüşüp kira konusunda yardımcı olmasını talep edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için buradan itibaren raporu inceleyebilirsiniz.

 • Kredi kartı borçları ile alakalı bir öteleme mümkün mu?

Bunu Credit Card sirketi ile görüşmeniz gerekiyor. Ama şimdilik öteleme durumu gözükmüyor. Daha detaylı bilgi için buradan itibaren raporu inceleyebilirsiniz.

 • Aylık ödenen araba sigortası veya MOT için öteleme var mıdır?

Aracınızın MOT tarihi, 30 Mart 2020 veya sonrasında ise, MOT 6 aya kadar uzatılıyor. Detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Aylık ödenen araba sigortası için sigorta acentenizi arayıp görüşmelisiniz.

 • Is yerlerinin fatura ve gas gibi fatura erteleme gibi bir çalışma var mı?

Gas ,electric vs şirketlerinizle görüşüp öteleyebilirsiniz. Bu konuda her şirketin kendi policy’si var. Daha detaylı bilgi için buradan itibaren raporu inceleyebilirsiniz.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Self-Employed Business
 • Self employed’ um (sole trader) yeni bir is yeri açmıştım. Covid 19’dan dolayı isler tamamen durdu. Bu ekonomik paket den business rate ve kira yardımı alabilir miyim?

Self-Employed eğer bir işyerine sahipse vede rateable value`leri (belediye emlak vergisi oduyorlarsa)  yillik £15,000 dan asagi ise bagli bulunduklari belediyelerden bir defaya mahsus olarak £10,000 `a kadar hibe alabilecekler. 

Eger rateable value`leri (belediye emlak vergisi ) £15,000 ile £51,000 a kadar ise bagli bulunduklari belediyelerden bir defaya mahsus olarak £25,000 a kadar hibe desteği alabilecekler. Bununla alakalı alabilmesi muhtemel olan her işletmeye bağlı bulunduğu belediye bilgilendirme yapacaktır. 

Daha detaylı bilgi için buradan itibaren raporu inceleyebilirsiniz.

 • Kendi şirketimde yüzde 25 ortaklığım var ve aynı zamanda Self Employed çalışıyorum bunda durum nasıl olur? Başvuruları nasıl yapacağız hangi evrakları sunmamız gerekli.

26 Mart akşamı, İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, mali zorluk yaşayan serbest meslek sahiplerinin aylık gelirlerinin yüzde 80’inin hükümet tarafından karşılanacağını söyledi. Ödemelerin aylık 2500 sterlinle kısıtlanacağını belirten Maliye Bakanı, ilk etapta 3 ay ödeme yapılmasının planlandığını belirtti. Sunak, yılda 50 bin sterline kadar kâr yapan işletmelerin bundan yararlanacağını ve serbest meslek sahiplerinin yüzde 95’ini kapsayacağını bildirdi.

Destek Programının Detayları

 • Coronavirus nedeniyle gelir kaybeden Self Employed çalışanları gelecek 3 ay için, aylık ticari karlarının %80’ni oranında (maksimum aylık £2,500’u geçmeyecek şekilde) yardım alacaktır. 
 • İlk yardımların en erken Haziran 2020 ödenmesi beklenmektedir. 
 • Gerekirse 3 aylık bu süre uzatılabilecek.
 • Bu destek için henüz başvuru alınmıyor. Eğer şirketiniz/durumunuz bu desteğe uygunsa HMRC size ulaşacak ve sizi online başvuruya yönlendirecek. Şahsen HMRC’ye iletişime geçmeniz gerekmemektedir. 

Başvuru için minimum şartlar:

 • 2018-2019 (05 Nisan 2018- 6 Nisan 2019) vergi dönemi için Self Assessment resmi vergi beyan yapmış olmak.
 • 2019-2020 (05 Nisan 2019- 6 Nisan 2020) döneminde ticarete devam etmek.
 • 2020-2021 gelecek vergi döneminde de işlerine devam etme niyetinde olmak.
 • Coronavirus nedeniyle işlerini kaybetmiş olmak.
 • Self Employed ticari kariniz (trading profit) 50,000 pound tan az olmalı ve toplam şahsi gelirinizin yarısından fazlası Self Employment’tan gelmelidir. Bu durumda, aşağıdaki iki durumdan en az birinin size uyması ile belirlenir;
 • 2018-2019 dönemi ticari karınız veya toplam geliriniz. 
 • 2016-2017, 2017-2018 ve 2018-2019 vergi döneminin ortalama ticari karı ve toplam geliri.
 • 2018-2019 donemi için vergi beyanı henüz yapmadıysanız bunun için son gün 23 Nisan 2020 ye uzatılmıştır.

Daha detaylı bilgi için buradan itibaren raporu inceleyebilirsiniz.

 • Uber şoförüyüm haftalık araç ödemesi var rent to buy sistemiyle self employed olarak çalışıyorum bizim durununuz nasıl olacak?

Self-employment Income Support Scheme (Serbest Meslek Gelir Destekleme Programı) programından faydalanabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için bir önceki sorunun cevabını veya buradan itibaren raporu inceleyebilirsiniz.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Mülteciler ve İltica Başvurusu Yapmış Kişiler
 • Mülteci statüsünü almış kişiler loan veya grantlara başvurabilir mi ve şartları ne olacaktır.

Evet başvurabilir. Eğer bir işletmeleri varsa başvurabilir. Loan için bankanıza başvurmanız gerekiyor. 

 • Mülteci statüsünde olup hiçbir işte çalışmayanların Universal credit desteklerinde bir artış olur mu?

Universal Credit alanlara haftalık ortalama £20’luk bir iyileştirme (yıllık £1000 kadar) yapılacak. 

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Vakıflar ve Dernekler
 • Charity’lerde contractor olarak çalışanlar in durumu hakkında bir bilgi var mı?

Contractlar icin herhangi bir bilgiye ulaşamadık. Bu konuyu yakından takip ediyoruz ve ayrıntılı bilgiler geldikçe gelişmeleri sizin ile paylaşacağız. Şimdilik muhasebenize başvurmanızı tavsiye ediyoruz. 

Charitylerle alakalı son güncellemelere bu linkten ulaşabilirsiniz.

 • İndirimli de olsa dernekler de rate ödüyor. 15,000 kadar olmasa da çoğu dernek bunu ödüyor. Dernekler de rate cash yardımına başvurabilir mi? 

Şu an için öyle bir opsiyon yok. Ama loan başvuruları olabilir. Eğer grant almaya hak kazanırsanız, local council sizinle iletişime geçecektir.  

 • Yüzde 80% mevzusunun charity ler içinde geçerli dediniz fakat devletin kapatın dükkânı dedikleri business için geçerli değil mi?

Tüm işverenler ve işletmeler için geçerlidir. Eğer PAYE kayıtlı isçileri varsa

Charityler de dahildir.

 • Self Employed ya da Employed lara ücretsiz izin verildiği gibi şirket ya da Charity ler Contract lara da yapabilir mi?

Evet, yapabilir.

İÇİNDEKİLERE DÖN

 1. Diğer Konular
 • 18 yaş üzeri çocuklar için ne tür ekonomik yardımlar var? Benefit’te bu yaş grubu aileden ayrılıyor. Üniversite öğrencisi değilse sosyal yardım imkanları nedir? 

ENTITLED.CO.UK den başvuru sahibinin bakmanız gerekmektedir.

 • Özellikle Asian marketlerdeki fiyat artışları ile ilgili bir takip sistemi var mı ya da herhangi bir yere bildirebilir miyiz? 

Aşağıdaki linklerden gerekli şikayetlerinizi yapabilirsiniz.

https://www.gov.uk/guidance/tell-the-cma-about-a-competition-or-market-problem

https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=1PJIGcILXkyMNMqsnXNoNB1GefqkoNJFg77Wm645XBJUMksyMENTWVhBQlNXUEtKVEo1STdVMFNZNS4u
 • Sonraki toplantılarda başlık olarak anlatım da yapılabilir mi? Mesela Ankara anlaşmalıların yararlanabilecekleri, takeaway/businessleri olan arkadaşların yararlanabilecekleri/mülteci statüsünde olanların yararlanabilecekleri vs.

Bu konuda kendi lokal networkunuzdan Zoom yayınlarımızı takip ediniz.

İÇİNDEKİLERE DÖN

1 Comment

 1. creditcentercorp.usa@gmail.com' Pluto Trust Corporation dedi ki:

  İyi günler ! kredi talep eden tüm değerli müşterilerimize hızlı bir bildirimde bulunmaktayız, şu anda uygun bir kredi faiz oranına sahip bir kredi planındayız.
  İletişim:

  creditcentercorp.usa@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir