GCSE ve A-Level Değerlendirmesi ile alakalı yeni açıklama

Bir Coronavirüs mağdurunun hissiyatı: Coronavirüs Hizmet insanlarına ne yapar?
Nisan 6, 2020
Corona’dan Sonra İnsan -Caner Ümit
Nisan 6, 2020
Paylaş

20 Mart’ta okulların kapanmasının anons edilmesiyle birlikte bu seneki GCSE ve A-Level imtihanlarının da iptal edildiği bildirilmişti. Yine aynı zamanda kolej ve üniversite girişleri için belirlenecek imtihan sonuçlarını okulların belirleyeceği ve bunun nasıl olacağıyla alakalı adil bir model üzerinde çalışıldığı ifade edilmişti.

3 Nisan’da İngiltere’deki imtihanları organize eden kurum olan Ofquals, okullar, kolejler, öğrenciler, veliler ve bakıcılar için bu yılki GCSE ve A-Level sınavlarının iptali sonrasında sınav sonuçlarının nasıl belirleneceğiyle alakalı yeni açıklama yaptı.

Açıklamaya göre Sınav Kurulları okullar, kolejler ve sınav merkezleriyle irtibata geçerek 29 Mayıs 2020 son teslim tarihine kadar aşağıdakileri göndermelerini isteyecek:

  • Her bir öğrenci için her ders için değerlendirme notu. Bu not sınıf içi çalışmalar, defter, müzik, spor ve drama gibi gösteri performansları, sınav dışı farklı değerlendirmeler, mock exam veya diğer sınav sonuçları, daha önceki resmi sınav sonuçları ( tekrar öğrenciler için veya AS sınavına girenler için) gibi çeşitli kanıtlar dengeli bir şekilde dikkate alınarak eğer öğrenci sınava bu sene girseydi alabilecekleri en iyi not neyse onun yerine geçecek bir not olarak belirlenmesi isteniyor.
  • Her bir ders için aynı not verilen öğrenciler arasında bu notu en garanti alabilecek güçlü öğrenciden en zayıf öğrenciye sıralama  (Mesela matematikten 5 notu verilen öğrencilerin 1 (en güçlü, başarılı) den başlayarak sıralı listesi). Bu bilgi okullar ve kolejler arasında ince ayar yaparken ve istatistiklerin standartlaştırılmasında kullanılacak.
  • Bildirimi yapan sınav merkezi başkanından (Okullarda genelde müdürler) deklarasyon

Sınav kurulları okullar ve kolejlerin verdiği notlar arasında mümkün olduğunca adil bir değerlendirme sonucu oluşturmak için Ofqualsin geliştireceği modeli kullanarak standartlaştırma yapacak. Bu modelin detayları henüz açıklanmasa da bu yılki ülke genelinde beklenen tahmini sınav sonuçları, her okulun gecen senelerdeki öğrencilerinin ilerleme seviyesi ve resmi sınav başarısını göz önünde bulunduracağı anlaşılmaktadır. Bu model öğrencilerin okul içerisindeki sıralamasını değiştirmesi beklenmese de eğer bazı okullardaki değerlendirme notlarının diğerlerine göre daha ciddi veya cömert olduğu görülürse sınav kurulları bu öğrencilerin notlarını aşağı veya yukarı doğru kaydırarak ayarlama yapabilir.

Bu sebeple beklentileri dengelemek ve onaylanmamış sonuçlarla kafa karışıklığına yol açmamaları için okul ve sınav merkezlerine kesinlikle final sınav notu açıklanmadan kendi okul içi değerlendirmelerinin paylaşılmaması söylendi. Ayrıca sınav sonuçlarının Ağustos ayında normal zamanından daha erken açıklanacağı ifade edildi.

Okullarla bu aşamada irtibata geçmenin, baskı oluşturmanın veya bazı sınav veya değerlendirmelerin veya teslim edilmeyen veya eksik yapılan ödevlerin tekrar yaptırılmasını talep etmenin maalesef bir etkisi olmayacak. Çünkü okullara sadece 20 Mart 2020 tarihine kadar tamamlanmış kanıtların geçerli olacağı direktifi verildi ve herhangi bir iyileştirme yapmaları mümkün değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir