Hastayım ama GP’ye gitmek daha riskli, ne yapmalıyım?

Aileler “ben sağlıklıyım ne olsa” diyerek birbirine ziyarete gidip geliyor; çocuklarımız okula gitmiyor ama komşuya gidiyor. Covid-19’un kuluçka süresinin 14 güne kadar çıkabileceği ve semptomların bu süre içinde görülmeyebileceği, hatta bazı taşıyıcıların semptomları hiç hissetmeden hastalığı atlatabildiği göz önüne alındığında bu tür ziyaretlerden vazgeçmeli değil miyiz?
Mart 19, 2020
Paylaş

Covid-19 Salgını döneminde virüs taşıyanların sizden önce uğramış olması muhtemel yerlerden biri de sağlık ocağınız. İngiltere’deki yaygın ismiyle GP’niz. GP’ler ve Acil Servisler her zaman riskli yerlerdir. En can sıkıcı risklerinden biri de randevu almaktaki zorluk. Zaman içinde NHS’in bütün kadrolarını karantina koğuşlarına kaydıracağını öngörmek yanlış olmaz. Bu durumda GP’niz daha da ulaşılmaz olacaktır. Zaten ulaşsanız da gitmekten çekineceğiniz GP’nizin yerine online GP hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. 

Britanya ve İrlanda’da hizmet veren bir dizi Online GP uygulaması bulunuyor. Bunların bir tanesi hariç tamamı ücretli. Ve en doğrusunun hangisi olduğunu tercih etmek size düşüyor. Piyasanın devleri şunlar: 

Bu online GP’lerin ortak özelliği hiçbirinin sizin tıbbi geçmişinizi göremeyecek olmalarıdır. Dolayısıyla her defasında bütün sağlık geçmişinizi anlatmak durumunda kalabilirsiniz. Bunu bir robotla konuşarak yaptığınızdan o kısım ücretsiz. Digital GP’ler yaklaşık 10 dakikalık bir doktor görüşmesi için £10-£40 aralığında ödeme alırlar. Bunların iki temel avantajı vardır: Çoğu yarım saat içinde bir doktorla görüşmenizi sağlar ve hemen hepsi ilacınızı adrese gönderme hizmeti sunar. 

Londra ve Birmingham’da yaşayanlar için NHS’in ücretsiz olan GP At Hand (www.gpathand.nhs.uk) hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Bu servisin iki dez avantajı var: Öncelikle sizi mevcut GP’nizden koparıyor ve artık mevcut GP’nizi kullanamıyorsunuz. İkincisi de ilaçlarınızı ancak bir eczaneye bıraktırabiliyor. Avantajı ise ücretsiz olmasının yanısıra, eğer online olarak teşhis edilemeyecek bir durumunuz varsa Londra ve Birmingham’daki bir dizi anlaşmalı GP’de hızla randevu ayarlayabiliyor olması. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir