Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/customer/www/onlinehizmet.org/public_html/wp-content/themes/betheme/functions.php on line 73
Her Hali Güzel İnsan - Online Hizmet

Her Hali Güzel İnsan

Virüsü yiyerek de yenebiliriz
Mayıs 30, 2020
Britanya Hizmetinin Bayram Tebriği
Mayıs 30, 2020
Paylaş

Emin Osman Uygur

Peygamberler, Allah tarafından görevlendirilmiş müstesna insanlardır. Kur’an’ın talimi ile biz yeryüzüne görevlendirilen bütün peygamberlere ve onların hakikatlerine iman ediyoruz. Çünkü onların hepsi aynı hakikate vurgu yaparak görev yapmışlardır. Bütün peygamberlerde olmazsa olmaz özellikler, güzellikler vardır. Onlardaki bu özellikleri ve güzellikleri anlayan toplumlar, onların yolunda gitmek sureti ile hidayete nail olmuşlardır. Yani asıl mesele o müstesna insanları ve onların taşıdıkları misyonu anlayabilmek ve onlara tabi olabilmektir.

Uzunca bir süre içinde tamamladığım Her Hali Güzel İnsan kitabı bir siyer çalışması değildir. Tarihi bilgi veren bir eser de değildir. Bu çalışma Son Nebi’yi (sallallahu aleyhi ve sellem), onun halini, ef’alini ve hakikatini anlama çalışmasıdır. Kitapta yer alan cümleler, satırlar da bu çizgide kendini göstermiştir.

Bu çalışma, Risale-i Nurlarda Efendimizin özelliklerinin anlatıldığı bölümlere, pasajlara dayanılarak yapıldı. Üstad Bediüzzaman Hazretleri, Efendimizi daha çok ‘Gaye ve Ufuk İnsanı’ olarak izah etmektedir. Onun yaptıklarından, konuştuklarından, hallerinden yorumlarla ona ait güzellikleri keşfetmemizi sağlar. Yani onun nübüvvet ve risalet hakikatlerini ön plana çıkarır. Risaleler, Efendimizin varlık sebebini ispat eder. Onun velayet yönünü, soyu ve mirasçıları üzerinden ile ele alır. Onun Allah karşısında duruşunu, dünyaya bakışını, beşerî ilişkilerinde hangi tavır üzere olduğunu resmeder. Buna işareten bir iki paragraf sunalım.

“Allah, son elçi olarak Hz. Muhammed’i (sallallahu aleyhi ve sellem) seçmiş. Ve onu diğer nebilerde, resullerde olmadığı kadar esmasına ayine yapmış. Ve biz diğer nebileri, resulleri de onun hayatına bakarak daha iyi anlayabiliyoruz. Ve işin özü, günümüzün geçerli davetçisi, önceki elçilerin de müjdelediği Son Nebi’dir (aleyhisselatü vesselam).”

“Efendimiz aleyhisselatü vesselamın, bizzat kendisi, Allah’ın birliğine ve ahirete en büyük delildir. Allah’ı isim ve sıfatlarıyla bilmek isteyen ya Efendimiz’e ya kâinata veya Kur’an-ı Kerim’e bakar. Kur’an-ı Kerim, kitap halinde; kâinat ilim ve sanat halinde, Efendimiz de bir hayat halinde Allah’ı bize anlatır.”

“O, muhatabına göre konuşur ve muhatabın gönlünü fethederdi. Bir yerde kumandan olur ve askere strateji anlatır, başka bir yerde mü’minlere hatip olur, onlara doğruları anlatır, bir başka yerde de bir arkadaş olur, yolda giderken birine öğütler verirdi. Konuşmak, Allah’ı anlatmak için bir vesile idi onda…”

“Yeryüzü bir mescit… 

Efendimiz’in şanındandır ki, bütün yeryüzü bir mescit gibi küçülmüştür. Bu küçülen yeryüzü mescidine Mekke mihrap, Medine de minber olmuştur. Bütün Müslümanlar da bu yeryüzü mescidinde onun cemaati olmuş, ardında saf durmuşlardır.

En büyük hatip…

Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, saadet asrının başında durmuş bütün zamanlara ve bu zamana dahi hitap ediyor. Ona kulak ve gönül veren mü’minler, onun nurefşan sadası ile yeniden canlanıyorlar.

Evet, o zat…

Cenâb-ı Hakkın rızasını ve Cennette mülâkat ve rüyetiyle saadet-i ebediyeyi istiyor.  Bu istenilen şeylerin icadına rahmet, hikmet, adalet gibi sayısız esbap olmadığı takdirde, o zât-ı nurânînin tek duası ve tazarru ile niyaz etmesi, Cennetin icadına ve îtâsına kâfidir.  Binaenaleyh, o zatın risaleti, imtihan ve ubudiyet için dünyanın kurulmasına sebep olduğu gibi, o zatın ubudiyetinde yaptığı dua, mükâfat ve mücâzat için dâr-ı ahiretin icadına sebep olur.”

“Onu tanımak, bahtiyarlıktır… İnsanların en güzeli, en mütevazısı, en cömerdi, en vefalısı, en çok ağlayanı, en dertlisi, en mütebessim çehrelisi ve her hali en güzel en müstesna insan… O, her sözünde doğruydu; şaka dahi olsa yalan söylemezdi.  Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem), dünya ve ahiret hayatını anlatırken, ‘El Emin’ sıfatı hep yanında oldu. Bu nedenle hiç kimse ona “yalan” isnadında bulunamadı.”

İyi okumalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir