İngiliz Hükümeti’nin Virüs’e Karşı Açıkladığı Ekonomik Paket

Tekrar eden reçeteleriniz için eczaneye gitmeyin
Mart 20, 2020
Serbest çalışanlara (Self-employed) yönelik herhangi bir finansal destek olacak mı?
Mart 20, 2020
Paylaş

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, koronavirüs ile mücadele kapsamında işletmeler için 330 milyar £ tutarında kredi paketi hazırladıklarını açıkladı.  

Sunak, daha geçen hafta virüs salgınından etkilenen işletmeler için 12 milyar £’luk ilk destek paketi oluşturduklarını duyurmuştu. Maliye Bakanı, yeni paketi açıklarken ani artışın sebebiyle ilgili “Barış zamanında asla böyle bir ekonomik mücadele ile karşılaşmadık.” yorumunu yaptı.

Hükümet, virüsten korunmak için tüm İngiliz halkına açık toplantı alanlarından uzak durmayı ve mümkünse evden çalışmayı tavsiye etmişti. Peş peşe gelen bu önlemlerden sonra, ülke genelindeki işletmeler iflas korkusu yaşamaya başladı.

Devlet destekleri ve garantili krediler (Bailout Fund) kapsamında işletmelere sunulacak kurtarma fonu, İngiltere milli gelirinin yüzde 15’ine tekabül ediyor. Fransa, İspanya gibi diğer Avrupa ülkeleri benzer ekonomik müdahaleleri İngiltere’den önce yaptı.

Kredi planının önümüzdeki hafta faaliyete geçeceğini söyleyen Bakan Sunak, hükümetin gerekirse daha ileri adımlar atacağını ifade etti. Bu, fonun miktarı ve kapsamının ilerleyen günlerde genişleyebileceği anlamına geliyor.

İşverenlere de önemli bir uyarıda bulunan hükümet, halihazırda işçi çıkarmaya karar veren tüm işletmeleri bu tür eylemleri durdurmaya ve yeni açıklanan desteğin ayrıntılarına bakmaya çağırdı.

Şu ana kadar alınan bazı önlemler şunlar:

  • Çökme riski en yüksek olan bazı küçük ve orta ölçekli işletmeler için iş kesintisi kredi limitleri 6 ay boyunca herhangi bir faiz olmaksızın 1,2 milyon £’dan 5 milyon £’a yükseltildi.
  • Daha büyük firmalar için düşük maliyetli finansman sağlamak için yeni bir ‘borç verme sistemi’ oluşturulacak.
  • Destek paketi aynı zamanda ev sahipleri için 3 aylık mortgage tatili (ötelemesi) içeriyor.
  • Perakende, konaklama ve eğlence sektörlerindeki küçük firmalar için 25.000 £’a kadar nakit hibeler (Cash Grant) programı başlayacak.
  • Bazı işletmeler için ‘Business Rate’ bir yıllığına kaldırılmıştı, bunun kapsamı hayli genişletildi. Bu kararla mağazalar, barlar, tiyatrolar, müzik mekanları, restoranlar ve sektördeki diğer firmalar, bir yıl boyunca vergi ödemeyecek.

– Bu programa komuoyundan bazı eleştiriler geldi. Dikkat çeken tepkiler şöyle:

  • İşverenler, şu ana kadar açıklanan yöntemi belirsiz buldukları için kredi alma konusunda isteksiz davranıyor.

Muhalefet, paketin çeşitli alanlarda yeterince ileri gitmediğini savunuyor. İşçilere, kiracılara ve işsiz kalanlara hiçbir destek sinyali verilmediğini vurguluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir