Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/customer/www/onlinehizmet.org/public_html/wp-content/themes/betheme/functions.php on line 73
İngiltere’nin Covid-19 kısıtlamalarından çıkış yol haritasının ana hatları açıklandı - Online Hizmet

İngiltere’nin Covid-19 kısıtlamalarından çıkış yol haritasının ana hatları açıklandı

Eleven Eleven Academy Online Dil Okulu 8. Dönem Duyurusu
Mayıs 10, 2020
UK Furloughed Scheme (Çalışan Gelir Destekleme Programı) Güncelleme
Mayıs 13, 2020
Paylaş

10 Mayıs akşamı halka sesleniş konuşması yapan Başbakan Boris Johnson, İngiltere’nin Covid-19 kısıtlamalarından çıkışının yol haritası hakkında bilgiler verdi. Ayrıntıları zaman içinde netleşecek olan planın ana hatları şöyle: 

 • Hükümet işlerini evden devam ettiremeyecek kişilerin iş yerlerine dönüşünü “aktif olarak teşvik” etmektedir. Bu teşvik özellikle inşaat ve fabrikalarda çalışan işçiler için geçerlidir. 
 • Henüz kısıtlamaların basit bir şekilde tümden bitirilmesinin zamanı gelmemiştir. Bilimin ışığında temkinli bir yaklaşım sergilenmediği taktirde ikinci bir dalgaya yakalanabiliriz. 
 • İngiltere ilk okullar, dükkanlar ve ana okulları 1 Haziran’dan itibaren kademeli bir şekilde açılabilecekler. 
 • Açık alanda hizmet veren kafe ve restoranların, ibadet mahallerinin ve sosyal mesafeyi koruyabilen sinemaların açılması için Temmuz ayı beklenecek. 
 • Çarşamba gününden itibaren daha fazla ev dışı faaliyete müsamaha gösterilecek. Spor amaçlı evden çıkışlardaki kısıtlamalar tamamen kaldırılacak. Aynı evde yaşayan insanların sahillere, milli parklara gitmelerine ve golf ve tenis gibi sporları yapmalarına izin verilecek. 
 • Bir başka evde yaşayan bir tek kişiyle birlikte spor yapmaya veya açık alanda oturmaya izin verilecek. 
 • Kısıtlamalardaki esnemelerin tümden kötüye kullanılmaması için hükümet kısıtlamaları ihlal edenlere kesilen cezaları da artırmaya karar verdi. 
 • Hava yoluyla İngiltere’ye gelen insanlara 14 günlük karantina uygulaması başlatılacak. Ancak bunun başlangıç tarihi açıklanmadığı gibi, kara ve deniz yoluyla ülkeye gelecek olanlarla alakalı uygulamanın ne olacağı da açıklanmadı. Sadece kısıtlamalar konusunda İngiltere’den daha ileride olan Fransa’dan gelecek kişilere karantina uygulanmayacağı netleşmiş durumda. 

Başbakanın açıklamalarında henüz net olmayan noktaların bugün içinde netleşmesi bekleniyor. Bunların içinde en önemlisi seyahat düzenlemeleri. Hükümet şimdilik toplu taşıma kullanılmasını istemiyor ve işlerine dönecek işçilerin özel araba, bisiklet veya yürüme yoluyla seyahat etmelerini istiyor. Ancak bunun uygulanabilirliği sorunlu. Bugün yapılacak açıklamalarda bu konuda netleşme bekleniyor. 

Başbakanın bugün yapacağı netleştirmeler arasında şu noktaların da olması bekleniyor: 

 • 1 Haziran günü ilk okulların tamamı değil, Reception, Year 1 ve Year 6 bölümleri açılacak. Diğer sınıfların ve ana okullarının açılması için en kısa zamanda düzenlemeler yapılacak. 
 • Orta öğretim öğrencilerinden gelecek yıl sınavlara girecek sınıflar bu yıl sonundan önce öğretim sıralarına dönecekler. Ama gelecek yıl sınavı olmayan sınıflar için eğitim yılı kapandı. Onlar gelecek yılı bekleyecekler. 
 • Sosyal mesafe kuralını uygulayabilen bazı konaklama endüstrisi kurumları kademeli olarak açılabilecek. 
 • Toplu taşıma araçlarında ve kapalı alanlarda maske kullanımıyla alakalı bir düzenleme  getirilecek. Ama bunun medikal olmayan maskelerle sınırlı tutulması ve sadece tavsiye olarak dillendirilmesi bekleniyor.

1 Comment

 1. hamza_2200@hotmail.com' Ali dedi ki:

  Cok faydali. Tesekkurler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir