Nerede ve nasıl gönüllü olabilirim?

Video: Zorunlu gıda alışverişimizi yaparken stokçuluk ile temkinli davranmak arasındaki dengeyi nasıl sağlayacağız? Dinimiz ailemizin muhtemel ihtiyaçları için fazladan alışveriş yapıp yığınak yapmayı yasaklamış mıdır?
Mart 25, 2020
Online dünyanın gelir kapılarından bloggerlık
Mart 26, 2020
Paylaş

Corona Salgını risk grubunda olanlarımızı ve onlarla görüşenlerimizi biraz da gönülsüz olarak kendi kendini sosyal izolasyona zorladı. Aynı sorunun risk grubunda olmayan sağlıklı gençlerimizi de gönüllü olarak insani yardım faaliyetlerine yönlendirmesini istiyor ve ümit ediyoruz. OnlineHizmet olarak: 

 • 50 yaş altında olan;
 • Kronik herhangi bir hastalığı bulunmayan (Lütfen hangi hastalıkların sizi risk grubuna sokacağını buradan kontrol ediniz);
 • 70 yaş üstü veya 70 yaş altı olup da kronik hasta veya hamile olan bir bireyle aynı mekanı paylaşmak veya düzenli olarak böyle kişilerle görüşmek zorunda olmayan;

bütün Britanya Hizmet gönüllülerini, ülkemizin geçmekte olduğu bu zor zamanda bir gönüllü faaliyete katılmaya davet ediyoruz. 

Peki nerede ve nasıl gönüllü olabilirsiniz?

 1. OnlineHizmet

Buradan başlayabilirsiniz. www.onlinehizmet.org sitesi İngilizce’den Türkçe’ye, Türkçe’den İngilizce’ye çeviri yapabilecek, Türkçe metinlerin editörlüğünü yapacak, video içerik üretecek, sosyal medya yönetiminde destek olabilecek gönüllüler arıyor. Lütfen bu kategorilerden birinde gönüllü olarak destek verebilecekseniz helpline@voicesinbritain.org adresine yazın. Size hemen geri dönüş olmazsa bu gönüllülere ne kadar ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. 

 1. Time to Help

Time to Help bu zor günlerde özellikle de evinden çıkamayan risk grubu kişilere hizmet götürmek için harika bir proje yaptı. Ancak harika projeler harika fedakarlar isterler. Eğer bulunduğunuz bölgedeki risk grubu ve izole kişilerin ilaçlarını veya zorunlu alışverişlerini alıp teslim edebilecekseniz lütfen buradan Time to Help gönüllüsü olun. 

 1. NHS Gönüllülüğü

NHS’imiz için Sağlık Bakanımız 250,000 gönüllü ihtiyacı olduğunu açıkladı. Şimdilik aranan gönüllüler şu işleri yapacaklar: 

 • Alışveriş ve ilaç ulaştırmak için “community response” gönüllüleri
 • Sağlıklı oldukları netleşen ve taburcu olan kişilerin evlerine ulaştırılması için araçlarıyla yolcu taşıyacak “patient transport” gönüllüleri
 • NHS’in kurumları arasında tıbbi malzeme, ilaç ve cihaz taşıma işlerine yardımcı olacak “NHS transport” gönüllüleri
 • Kendi kendini izole eden ve yalnızlıktan bunalan kişilerle sohbet gönüllüleri

Ama zamanla gönüllülerin faaliyet alanlarının da, ihtiyaç duyulan gönüllü sayısının da artacağını tahmin ediyoruz. 

Her durumda yukarıda şartlarını sıraladığımız bütün arkadaşlarımızı buradan NHS gönüllüsü olmaya davet ediyoruz. 

Bir defa  gönüllü oldunuz diye bütün vaktinizi NHS’e vermek zorunda kalmayacaksınız. Gönüllülere GoodSAM Reponder uygulaması log-in bilgileri sağlanacak. Bununla cep telefonunuza indirdiğiniz uygulamaya log-in yapacak ve ne zaman biraz vaktinizi verebilecekseniz uygulamanızı “on duty” konumuna getireceksiniz. Bunun üzerine bulunduğunuz bölgedeki gönüllü bekleyen işlerin listesini görebilecek ve istediğinizi seçebileceksiniz. 

Bütün doktor ve hemşirelerimizle birlikte NHS Gönüllüsü olacak arkadaşlarımızı da şimdiden alkışlıyoruz. 

 1. Mahalle gönüllülüğü

Özel olarak bulunduğunuz mahallede birşeyler yapmak istiyorsanız NextDoor uygulamasını indirin. NextDoor özel olarak mahallenizdeki sorunlara çözüm için gönüllü duyuruları yapıyor. Küçük bir uyarı: NextDoor her yerde çalışmıyor ve üyelik sürecinde ev adresinize bir posta gelmesi gerekiyor. Hali hazırda üye değilseniz bu süre bir haftayı bulabilir. Uygulama hakkında buradan bilgi alabilirsiniz. 

 1. Başka çözümler

Ülkemiz bir gönüllülük ülkesi. Verecek vaktiniz varsa size muhakkak ihtiyaç vardır. Buradan bölgenizdeki Gönüllülük Merkezi’ni bulabilir; veya https://do-it.org adresinden bölgenizdeki imkanları araştırabilir, veya NCVO’nun yön gösteren şu sitesinden yararlanabilirsiniz. Volunteering Matters’ın sitesi de sadece bireyler için değil, iş yerleri için de gönüllülük olanaklarını sunuyor. Facebook’da bazı gönüllü gruplarının oluştuğunu da biliyoruz. Burada bir kısmının listesini bulmanız mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir