Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/customer/www/onlinehizmet.org/public_html/wp-content/themes/betheme/functions.php on line 73
Online dünyanın gelir kapılarından bloggerlık - Online Hizmet

Online dünyanın gelir kapılarından bloggerlık

Nerede ve nasıl gönüllü olabilirim?
Mart 25, 2020
Corona Günlerinde Yeni Doğan Annesi Olmak – Esma Deniz
Mart 26, 2020
Paylaş

Öncelikle şunu belirteyim bu yazıda yazdıklarım sosyal medya aracılığı ile bloggerlık üzerine bir iş kurmak isteyenler için geçerlidir. Bunu hobi olarak yapmak isteyenler için bu tavsiyeler biraz ağır gelebilir. 

Peki internette bu kadar fazla yazılı/görsel malzemenin olduğu bir dönemde hala bloggerlık ile para kazanılabilir mi? Evet kazanılabilir. Ama bu noktada iki şey başarınız için belirleyici olacaktır: İçeriğiniz ve bloğunuza bir iş gibi davranıp davranmadığınız. Bloggerlık, aklınıza geldiği zaman resim paylaşıp, bazı insanların tesadüfi olarak beğenisi sonucunda geçiminizi sağlayacağınız bir iş kolu değil. Her iş gibi ciddi istikrar ve mesai isteyen bir iş modeli. Diğer iş modellerinden avantajı ise fazla yatırım gerektirmemesi ve esnek çalışma saatlerine sahip olması. 

Bir hobiniz ya da tutku duyduğunuz uğraşınız var, bu uğraşı gerçekten çok iyi yapıyorsunuz ve bunu dünya ile paylaşmaya hazırsınız. Süper! Peki öyle ise başlayalım:

1-) İçeriğiniz mümkünse orijinal ve niş bir alanda olsun. Başarınız için bu daha iyi olacaktır ama paylaşmak istediğiniz içerik çok orijinal olmasa bile size özel değişik bir ayrıntısı varsa yine de başarıya ulaşmanız mümkün. Örneğin yemek tarifi paylaşacaksınız ve çok esprili bir insansınız. Tarifleri komik bir şekilde paylaşmanız bu içeriğin orijinal olması için yeterlidir. 

2-) Bir hedef kitleniz olsun. Arzu ettiğiniz şey sizi herkesin beğenmesi değil, bazı insanların çok beğenip bazı insanların acımasızca eleştirmesi. Müslüman kimliğinizden çekinmeyin. Batı dünyasının içerikleri ile yarışmanız bir nebze daha zordur ama Müslüman kimliğinizle bir şeyler yaparak (İngilizceniz varsa Ortadoğu coğrafyasını hedefleyerek) daha kolay bir şekilde başarıya ulaşabilirsiniz. 

3-) Asıl hedefiniz belirli bir sosyal medya ağında takipçi kazanmak değil! Hedefiniz, sizi takip eden insanların emaillerini toplamak. Bunun için popüler olan sosyal medya ağlarında olun, belli bir takipçiye ulaştıktan sonra ücretsiz bir şey vermeyi teklif edin. Örneğin bu bir yemek bloğu ise 10 şekersiz kurabiye tarifini topladığınız bir PDF dosyasını ücretsiz vermeyi teklif edin, karşılığında mail listenize kayıt olmalarını isteyin. IG ya da YouTube’dan duyuru yaparak “Landing Page”inize yönlendirebilir, oradan emaillerini toplayabilirsiniz. Bu landing page’i yapmak gerçekten çok kolay, Google da aratırsanız bulacaksınız. Sebebi ise, kullandığınız sosyal medya kanallarının popülariteleri geçtiği zaman işinizin çökmesini istemiyorsunuz. Bugün IG popüler ama ya yarın popüler olmaktan çıkarsa? Ya başka bir platform sosyal medyayı domine ederse? Her şeye baştan mı başlayacaksınız? Hayır, çünkü sizi takip eden insanların emailleri sizde mevcut. Bu email listesinin mücevher değerinde olduğunu unutmayın.

4-) İçeriğinizi her hafta aynı günlerde ve aynı saatlerde paylaşın ve insanların sizinle etkileşime geçmesini beklemek yerine hemen başka bloggerlar ve insanlarla etkileşime geçin. Burası zamanınızı alacak ama çok önemli. Benzer bloggerları takip edin, içeriklerinin altına yorum yapın, fotoğrafları beğenin vs. Takipçi sayınız az artsa bile demotive olmayın ve paylaşmaya devam edin, istikrarınızı asla kaybetmeyin. 

5-) İçeriğinizi görsel olarak güzel sunun. Şimdi telefonların portre modları var, ya da fotoğraf ve videolarınızı editleyebileceğiniz uygulamalar var, bunları kullanın. Görsellik çok önemli. PLANN adlı uygulamayı özellikle tavsiye ederim. IG içeriğinizi paylaşmadan önce oraya yükleyip yan yana nasıl duracaklarını kontrol edebiliyorsunuz. Böylece içeriklerinizi paylaşmadan önce sayfanızın genel görüntüsünü görmüş oluyorsunuz.

6-) İçeriğinizin takipçilerinizin hayatına değer kattığından emin olun. Amacınız öylesine postlar paylaşmak değil, ciddi anlamda insanların hayatlarına değer katmak.

7-) Belli bir süre sonra (kendinizi rahat hissettiğiniz zaman) içeriğinizde reklam yapabileceğiniz ürünlerin şirketlerine email atın ve onların tanıtımını yapabileceğinizi söyleyin. Cüzi bir ücret isteyebilirsiniz ya da başta ücretsiz yapabilirsiniz. Ücretsiz yapacaksanız onlar da sizi kendi profillerinde tag’lesinler böylece reklamınız olmuş olur. Bunu istikrarlı bir şekilde yaptıktan sonra markalar size gelmeye başlayacaklar ve asıl paranızı buradan kazanacaksınız. Markalara email atarken ciddi bir iş emaili hazırlayın, size güven duymalarını sağlayacaktır. 

Yolunuz açık olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir