Prof. Dr. Ahmet Saniç ile kısa kısa

Corona Günleri̇nde Çocuğunuzla Beraber Oynayabi̇leceği̇ni̇z Oyunlar
Mart 22, 2020
Coronasal Diyalog – Sadık Çınar
Mart 23, 2020
Paylaş

S: Ailenin bir bireyinde coronavirüsü semptomları görülüyorsa sadece o birey mi izole edilmeli, yoksa bütün aile mi?

Evde Coronavirus tesbit edilen bir hasta saptanmış ise, diğer aile üyelerinin virüs ile enfekte olma ihtimali yüksektir. Semptomlu-semptomsuz ev halkının bütün üyelerinin dışarıdaki insanlarla ilişkileri sınırlandırılmalı ve virüsün başkalarına bulaşmasına engel olunmalıdır. Evde risk gurubundan insanlar (60 yaş üstü, kronik hastalığı olanlar) varsa bu şahısların (mümkün ise başka bir mekanda) izole edilmesinde fayda vardır.

S: İzolasyonla alakalı bu yorum test talepleri için de geçerli mi? Yani ailenin bir ferdinde semptomlar görülüyorsa bütün aile bireyleri mi test yapılmalı?

Coronavirüs enfeksiyonundan aşı ile korunulamaması ve ilaç ile tedavisinin olmaması nedeni ile semptomsuz (enfeksiyon belirtisi olmayan) şahısların test edilmesine gerek yoktur. Aile fertlerinin birinde Coronavirüs enfeksiyonu görüldüğünde ev içinde hijyen şartlarına uymada azami gayret gösterilmesini tavsiye ediyoruz.

S: Zorunlu olarak alışverişe çıkıyoruz. Hep aynı kişiyi göndererek bütün aile fertlerini riske atmamak doğru bir yöntem midir?

İnsanlar ile iki metre mesafeden konuşmak ve elleri düzenli olarak yıkama, eller yıkanmadan elleri göze-yüze dokundurmama gibi tedbirler genç ve sağlıklı bireylerin korunması için yeterli. Kapalı mekanlara kalabalık gidilmemesi, tek olarak gidilmesi tavsiye edilebilir. Genç olan ve kronik hastalığı olmayan şahısların alışverişe gönderilmesi uygun olur. Hep aynı şahsın gitmesi diğer aile fertlerinin hastalanmasını geciktirmez. Ailede bir kişi hastalanınca bütün ailenin enfekte olma ihtimali çok yüksektir. Esasa olan virüsü eve taşımamak olmalıdır.

S: Maskemiz olmadan dışarıya çıkmışsak ağır ve burnu atkı ile kapatmak bir işe yarar mı?

Virüsü süzecek por büyüklüğüne sahip maske yok. Biraz daha açacak olursak virüs her durumda maskelerden geçer. Ayrıca maskeleri sık olarak değiştirmek gerekir. Bu maddi kaynak israfına yol açar. Yine de coronavirüs enfeksiyonu bulunanların maske takması önerilmektedir. Hastaların maske takma nedeni hastanın ağız-burun salgılarının başkalarına ulaşmasını engellemektir.

S: Hijyen şartları kötü olan hostel ve otellerde kalan arkadaşlarımızı veya hasta yakınlarımızı ziyaret ederken nelere dikkat edilmeli?

Daha önce söylediğim gibi, insanlar ile iki metre mesafeden konuşmak ve elleri düzenli olarak yıkama, yıkanmamış ellerin göze-yüze dokundurulmaması genç ve sağlıklı bireylerin korunması için yeterlidir. Coronavirüs hastalarına bizzat ziyaretten çok telefon ile ulaşmak daha faydalı olacaktır. Ziyareti tavsiye etmiyoruz.

S: Kedi gibi evcil hayvanlarımızı günlük olarak dışarıya bırakıyoruz. Risk oluşturur mu?

Hayvanların hastalandıklarına dair herhangi bir bilimsel veri yok. Sadece hasta insanların hayvanlara yaklaşırken maske takarak yaklaşması tavsiye ediliyor. Bunun nedeni hayvanların hastadan aldığı virüsü başkalarına taşıma riski olmalı. Gözlemlediğim kadarı ile hayvanlar tanımadıkları şahıslara yaklaşmıyorlar. Yaklaşıyorlarsa sizin kontrolünüzde gezdirilmeli. 

S: Bu dönemde kan bağışı, hacamat ya da sülük tedavisi yaptırmak tehlikeli mi?

Coronavirüsün salgın durumunda olduğu günümüzde her türlü aktivasyonu sınırlamakta fayda var. Kan aldırma konusu zorunlu bir konu olabilir. Ancak hacamat ve sülük tedavi gibi şeyler ileriki bir tarihe ertelenebilir. Bu işlemler Coronavirus açısından riskli değil. Ancak herbiri insanlarla yakın temas ve karşılaşma sebebi oluyor.

S: Ailecek de olsa parka gitmek, yürüyüş veya koşu yapmak riskli mi?

Ailecek parka gitmek, yürüyüş veya koşu yapmak tavsiye edilebilir. Kalabalık olmayan, geniş alanlar tercih edilmelidir. Evden dışarıya çıkılacak ise en güvenilir bölgeler insanlara yaklaşmayacağınız park ve ormanlık alanlardır.

Ahmet Sanic
Biography

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir