Twitter’da yüksek etki yapmanın yolları

Tutuklu Ve Hükümlü Yakınları İnisiyatifi Kampanya Çağrısı
Mart 30, 2020
Corona Günlerinde Mülteci Olmak
Nisan 1, 2020
Paylaş

Türkiyemizde mahpuslara yapılacak ceza infaz indiriminin ayrım gözetmek için bütün mahpuslara uygulanması için yaptığımız sosyal medya kampanyası ses getirmeye devam ediyor. Ama arada soru işaretleri de yok değil. Nasıl oluyor da 20bin twiti olan başka bir kampanya bizim 1 milyon twitimizin daha üstünde olabiliyor? Neden daha fazla etki yapabiliyor? Biz mi twit atmayı bilmiyoruz, yoksa Twitter algoritmalarında mı bir sorun var?

Bu ve benzeri soruları uzmanına sorduk ve bundan sonraki sosyal medya kampanyalarımıza yön verebilecek şu cevapları aldık: 

Bireysel kullanıcı olarak başarılı tweet atmanın yolları

 1. Daha fazla görsel kullanın: Görselli tweetler görselsiz tweetlere göre; %150 daha fazla retweet, %89 daha fazla beğeni, %18daha fazla tıklama alıyor. 
 2. Videolu tweetler kullanın: Videolu tweetler %28 daha fazla retweet alıyor. Ama sadece videolu tweet kullanmak da yorucu olabilir. Tweet formatlarınızda aralarda videolar paylaşarak hem tweet çeşitliliğinizi arttırabilir hem de daha fazla RT’ye sahip olabilirsiniz.
 3. Hashtag ilgi çekiyor: Bir veya daha fazla hashtag kullanılan tweetler %55 daha fazla beğeniliyor ve retweet ediliyor.
 4. Tırnak işareti de etkili: İnsanlar meşhur birinden veya konunun bir mağdurundan aktarılan sözlerle daha fazla etkileşime giriyorlar. Alıntı işareti kullanılan tweetler %55 daha fazla beğeniliyor ve retweeet ediliyor.
 5. Ünlem işareti de dikkat çekiyor: Özellikle tweetinizi sonunda ünlem işareti olan bir başlıkla tamamlarsanız beğenilme ve retweet edilme şansınız daha yüksek. 
 6. Rakamlar güven veriyor: İnsanlar içinde rakam, yüzde ve diğer istatistik bilgilerinin olduğu tweetlerle etkileşimi daha çok seviyor. Rakam kullanılan tweetler %17 daha fazla retweet alıyor.
 7. Aksiyona davet edin: Tweetinizin sonunda insanları bir aksiyona davet edin. En yaygın davet “Lütfen RT” veya “Lütfen Destek” gibi davetlerdir. “Lütfen RT” normal tweetlerden 3 kat, “Lütfen Retweet” ise 4 kat daha fazla retweet alıyor.
 8. Kısa tweetler daha çabuk okunuyor: 71 ile 100 arasında harf kullanan tweetler en fazla retweet alanlar. Yani 280 sınırım var diye sonuna kadar doldurmak zorunda değilsiniz. 
 9. Mentionlayın: Mentionlamak bir başka twitter kullanıcısını @twitterkullanıcısı şeklindeki adıyla zikretmektir. Bu, mentionlanan kişilerin tweetinizi görme olasılığı daha yüksek olduğu gibi, eğer mentionladığınız kişi bir uzmansa tweetinizin güvenirliğini de artırır.
 10. Linkleri sona bırakmayın: Link kullanmak önemli ama doğru yerde. Çoğu insan doğal bir eğilimle bir makaleye veya bir siteye link verecekse bunu tweet metninin sonuna koyar. Oysa tweet metninin ilk yarısında olan linkler %25 daha fazla tıklanma şansına sahiptir. 
 11. Zamanlama önemli: Normal zamanlarda bu çok önemliydi gerçekten de. Türkiye’de Twitter’ın en yoğun kullanıldığı zaman dilimleri Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe günleri 13:00 ile 15:00 arasıydı. Korona günlerinde ise istatistikler altüst olmuş durumda. 

Kampanya yürütüyor ve TT olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gerekenler ise şöyle: 

 1. Özgün içerikli tweet atmak asıl: Asıl olan özgün, farklı içeriği olan tweetlerle kampanyaya katılmaktır. Elbette kampanyayı başlatan ilk tweetin maksimum sayıda kişi tarafından RT’lenmesi önemlidir. Ama bir kampanyada RT oranı %80lerde dolaşıyorsa, yani atılan tweetlerin ancak %20’si özgünse, bir milyon tweetle 20bin tweeti olan bir başka kampanyaya geçilebilirsiniz. [NOT: Tahliye kampanyamızda RT oranı %88’dir. Yani “kendimiz tweet metni yazalım lütfen”.]   
 2. Doğru etiket önemli: Etiketin (hashtag) doğru yazılması çok önemli. Verilen etiketi kopyala yapıştır yapmak en kolayı. Etiketi çoğunluk başkaları belirler ve siz kullanırsınız. Eğer kendiniz etiket buluyorsanız #AcilTahliye gibi başında hash işareti olan ve tamamı tek kelime olarak yazılan etiketler bulmaya bakın. Eğer kullanılan etiket “ZamanDaralıyor AcilTahliye” gibi iki veya daha fazla bloktan oluşuyorsa başına # işaretini koymayın. 
 3. Etiketi cümle içinde ve cümlenin sonunda kullanın: Etiketlerin cümle içinde kullanılması, kendi başına yazılmasından daha etkili. “Virüs her an hapishanelerde can almaya başlayabilir. Birşeyler yapmak için ZamanDaralıyor AcilTahliye.” Gibi.
 4. Katılımcılarınız farklı yıllarda twittera girmiş olsun: Takipçi sayınızın az olması sizi spam yapmaz; ama bugün açılmış bir hesap sürekli tweet atıyorsa veya bütün bir kampanya yoğun olarak son bir yıl içinde açılmış hesaplar üzerinden yürüyorsa Twitter algoritması bunları geriye bırakır. Organik her kampanyada yeni hesaplar da eski hesaplar da olur. Farklı yıllardan kullanıcıların olması gerekiyor. 
 5. Nefesinizi erken tüketmeyin: TT algoritması sürekli olarak son on dakikayı dikkate alır. Eğer ilk on dakikada 20,000 tweet atmışsanız, bir sonraki on dakikada bu sayı yukarı doğru çıkmalıdır. Sürekli aynı seviyede tweet atarak toplamda bir milyon tweet de atsanız, sürekli yükselen sayılarda tweet atan başka bir kampanyanın gerisinde kalabilirsiniz. İdeal olan en az bir saat boyunca kampanyanıza devam edebilmenizdir. 
 6. Farklı türde içerik sağlayın: Tweetlerin sadece metin, sadece video, sadece resim, sadece linkli olması doğal bir şey değildir. Organik olan bunların hepsinden tweetlerin kampanyaya katılmasıdır. 
 7. Reply, Retweet ve Retweet with Comment: Yukarıda da değinildiği gibi RT’yi daha az, reply ve retweet with commenti daha fazla kullanmaya çalışın. 
 8. Mentionlar önemli: Kampanyanız sadece TT olarak değil, aynı zamanda ulaşmak istediğiniz kişilerin twitter akışlarında görünmek suretiyle de etki yapar. Bunun için kimi etkilemek istiyorsanız bu kişileri mentionlayın. Mesela Tahliye kampanyasında Adalet Komisyonu üyelerini ve bütün siyasi parti liderlerini mentionlayabilirsiniz. Ama bunların isimlerini tümden bir tweetin sonuna ekleyen her paylaşım twitter tarafından görülmezden geliniyor. Organik olanı tek kişiyi mentionlayan tweetler atmak. 

Başarılı kampanyalar diliyoruz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir