Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/customer/www/onlinehizmet.org/public_html/wp-content/themes/betheme/functions.php on line 73
Virüsü yiyerek de yenebiliriz - Online Hizmet

Virüsü yiyerek de yenebiliriz

Evde Bayram Namazı kılmaya hazır mısınız?
Mayıs 22, 2020
Her Hali Güzel İnsan
Mayıs 30, 2020
Paylaş

Özgür Koç

Doğruyu söylemek gerekirse hepimiz bir şekilde er ya da geç bu virüsle tanışacağız.

Mesele bu karşılaşmayı mümkün olabildiğince ileri bir zamana erteleyebilmek ve bu arada da bağışıklık sistemimizi temiz beslenme ve bazı ek takviyeleri rutinimize alarak güçlendirip, o karşılaşmada yaşanacak hasarı en aza indirmeye veya hiç hasarsız atlatmaya çalışmak.

Hali hazırda yaşanılan küresel COVID-19 salgını boyunca size destek olacağını düşündüğüm bazı takviyeleri sizinle paylaşmakta yarar görüyorum.

Burada sunacağım bilgiler, tıbbi sağlık uzmanınızın profesyonel rehberliği ve desteğinin yerini almaz.  Kendinizi iyi hissetmiyorsanız veya tıbbi yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen doktorunuza başvurun veya 111’i arayın.  Bunları genel sağlık kılavuzu ve koruyucu hekimlik kapsamında paylaşıyorum.

İlaç alıyorsanız, yeni bir takviye almadan önce ilaç-besin etkileşimi olmadığını kontrol etmek önemlidir.

Bu takviyeleri aynı anda almanıza gerek yok.  C vitamini herkesin alması gereken ana vitamindir ve D, A ve Çinko şiddetle tavsiye edilir. Glutatyon da yaşlılar için çok önemlidir. Diğerlerini de dönüşümlü olarak kullanmanızda fayda var.

1) VİTAMİN C

Çalışmalar, bunun bazı korona virüs suşlarına karşı etkili olduğunu göstermiştir.  Başka bir şey yapamasanız bile, hemen günde 2gr almaya başlayın ve kendinizi yorgun, kırgın ve hasta hissettiğiniz günlerde 5gr’a kadar çıkabilirsiniz. Bu ishale neden olabilir ve eğer öyleyse dozu buna göre azaltın. C vitamini depolanmayan ve idrarla atılan bir vitamin olduğu için gün boyunca bölünmüş dozlarda alınmalıdır. Değişik formları vardır, Ester C formunu almanızı tavsiye ederim. Yüksek dozlar için Liposomal C sıvı almanızı tavsiye edebilirim.

Semptomların ilk belirtisinde hemen:

Her 3-4 saatte bir 1000mg C vitamini almaya başlayın ve semptomlar giderilene kadar bunu almaya devam edin.

2) VITAMIN D3

Üst solunum yolu enfeksiyonları da dahil olmak üzere çeşitli enfeksiyonlara karşı doğal bağışıklık gücünüzü artırır.  Ayrıca kronik iltihabı da engeller.

2 hafta boyunca günde 5000 IU ile başlayın ve bunu 2000 IU’ya düşürün. Kahvaltı ile birlikte alın. Eğer D vitamininizin çok düşük olduğunu biliyorsanız, kilonuzu 100 ile çarpın ve çıkan miktarda D3 takviye alın. Mesela 70 kg iseniz 7000iu gibi.

3) VİTAMİN A

Bağışıklık sisteminizi destekler ve vücuttaki epitel ve mukus bütünlüğünü korur. Dr Ben Lynch’e göre, korona virüsünü öldürmez, başka şeyleri öldürür ve bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasına yardımcı olur.

Birçok yaşlı insan bu konuda yetersizdir ve bu nedenle eksiklik enfeksiyonun şiddetini arttırdığı için normal seviyelerini geri kazanmaları özellikle önemlidir.

Hamileyseniz veya gebe kalmaya çalışıyorsanız almayın. Sigara içiyorsanız, bırakmış bile olsanız yine almayın. Bu durumda, bunun yerine beta karoten gıda kaynaklarını tüketmeyi hedefleyin. Önerilen doz 2000-5000 IU’dur.

İlk semptom belirtisinde

2 hafta boyunca 10.000 IU’ya yükseltin.

Kahvaltı ile alın.

4) ÇİNKO

Patojenleri öldürebilen doğal öldürücü hücreler gibi birçok hücrenin işlevini içeren bağışıklık hücresi aktivitesini arttırır.  Ayrıca viral replikasyonu inhibe eder.

Günde 30mg çinko desteği alınabilir.Yiyeceklerden ve aldığınız diğer takviyelerden 2 saat önce ya da sonra alın,minerallerin emilimini engelleyebili.  Bulantıya neden olabilir bu sebeple ya sabha aç karnına vey kşam almanızı öneririm.

Bio yararlanım açısından en iyi formu çinko pikolinattır.

5) SELENYUM

Bu, bağışıklık fonksiyonu için önemli bir besindir ve ayrıca bir antioksidan görevi görür.

Günde 100 mcg alınabilir veya günlük düzenli brezilya cevizi tüketin.

6) GLUTATYON

Ben Lynch’e göre, bu akciğerde görülebilecek rahatsızlıklara  karşı bir kalkandır ve yaşlıların alması önerilen en önemli takviyedir. Yaşlılar bu konuda yetersiz olma eğilimindedir ve ciddi COVID’li hastaların glutatyon eksikliğinin olduğu gözlemlenmiştir.   

7) BETA GLUCANS

Bağışıklık yanıtı sinyalini arttırır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının oluşumunu, semptomlarını ve süresini azaltır. Önerilen doz 250-500mg. Kahvaltıyla beraber almanızı öneririm.

8) ZEYTİN YAPRAĞI ÖZÜ 

Günde 500 mg – patojenleri öldürmeye yardımcı olabilir.

9) MELATONİN  

Melatonin hormonu ne kadar yeterli miktarda salgılanırsa, gece uykuda vücudumuzun tamiratı o kadar etkili olur. Bu nedenle uyku problemi çekmeyenler bile haftada 3 defa 3mg Melatonin takviyesi alıp bağışıklık sistemlerinin güçlenmesinde sağlıklarına yatırım yapabilirler.

10) DİĞER ÖNERİLER

a) Dr Sarah Myhill’in tuz borusu: Bir enfeksiyon oyunu kitabında, bir tuz borusu satın almanızı öneriyor. Bunu Himalaya tuzu ile doldurun – bu sadece bir dağıtım mekanizmasıdır.  Bir semptom frakedildiğinde, tuz borunuza %15 lik bir lugols iodine damla ekleyerek kullanmaya başlayın.  Boruyu sallayın ve her bir burun deliğinden (diğerini kapatarak) 10-15 kez koklayın.  Bu, burun, sinüsler, üst solunum yolları ve akciğerlerdeki mikropları öldürecektir.  Bazı insanlar iyot alerjisi olabilir, bu yüzden önce cildinizde test edin. Dr Myhill’in bunun Bronş hastalığı olan hastalarda etkili olduğuna dair anektodik kanıtları var.

Çocuklarınız eğer tuz borusundan nefes alma-verme işlemini yapamıyorsa, 1:10 ölçüsünde lugols iodine ve hindistan cevizi yağını karıştırıp burun içlerine ve dudaklarına sürebilirsiniz.

b) Sinüs Durulaması: Herhangi biriyle temasa geçerseniz ve enfeksiyon şansınızı azaltmak istiyorsanız, NeilMed sinüs durulaması gibi bir sinüs durulaması öneririm. Sinüsler, virüsün tutabileceği bir alandır.  Xclear başka bir sinüs durulama markasıdır.  Aynı şirketin burun spreyi, sinüsleri değil burun pasajlarını temizlediği için kullanımı biraz daha az tatsızdır – yine de daha az etkili olabilir.

c) Sarımsak Bileşikleri: Viral üst solunum yolu enfeksiyonu şiddetini azaltabilir. Çiğ olarak hergün sarımsak tüketmeye özen gösterin.

d) Beyazlardan Uzaklaşmak: Virüsün en sevdiği şey şekerdir. Lütfen un ve şekerde özellikle kesin olarak uzak durun. 

13) AYURVEDİK ÖNERİLER

OTLAR / BAHARAT – Taze kekik, kekik, biberiye yaprağı günlük olarak çiğnenebilir.  Yiyeceklere eklenir veya çayla demlenir.

Zerdeçal, çiğ ve pişmiş olarak günlük rutininizde mutlaka yer edinsin. Hatta tazesini bulabilirseniz sıkıp içebilirsiniz. Tüketirken mutlaka içine karabiber ve yağ eklemeyi unutmayın. Bu, emilimini arttırmaya ve içindeki etken kurkumin maddesinin bio-yararlanımını %200 arttırmaya yardım edecektir.

BAHARAT – Çoğu mutfak baharatının bağışıklık artırıcı özellikleri vardır. Gün boyunca yiyeceklerinizde çeşit çeşit kullanmaya başlayın. Tarçın, kakule, çemen tohumu, kimyon tohumu, karabiber ve karanfil mutfağınızın başköşesinde olsun. Red Clover/ kırmızı yonca çay olarak içilebilir. Solunum yolu desteği için mükemmeldir.

Solunum desteği

a) Kakule, tarçın, zencefil tozu, karabiber ve zerdeçal toplanır ve gün boyunca alınır.  

b) Bir difüzer edinmekte fayda var, okaliptüs yağı ile odanızda çalıştırın ve nemlendirin.

c) Sakin olun. Stres yönetimi, kortizol hormonunun aşırı salgılanmasını önleyerek bağışıklığınızı destekler. Nefes alma tekniklerini araştırın ve kullanın.

d) Yapay mum veya tütsü kullanmaktan kaçının. Adaçayı yakmak, defne yaprağı tütsülemek evin havasını temiz tutmanıza yardımcı olacaktır. Bol bol havalandırmayı ihmal etmeyin.

Kabızlık

Kabızlık (her zaman) bütün hastalıklara kapı aralar. Bağırsakların günlük olarak temizlenmesi önemlidir. Toprak bazlı bir probiyotik olan SACCHAROMYCES BOULLARDI alıp sabah ve akşam kullanılabilir. 

Hareket 

Hareket etmeye çalışın. Evde yürüyüş yaptıran, egzersiz yaptıran kanalları bulup hergün 20 dakika bir tanesine dahil olun.

Düzenli ve zamanında uyku

Uyku düzenine en fazla ihtiyacımız olan dönemde, 11-1 arası vücudun kendini tamir etmesi açısından en kıymetli olan uyku dilimini kaçırmamaya özen gösterin. Mutlaka zifiri karanlık bir odada, uykudan 4 saat önce yeme içme işlemini bitirmiş, 1 saat evvel televizyon, ipad, telefon gibi mavi ışık yayarak hormon bozulmasına sebep olan elektronik aletleri kapatmış olarak uykuya dalın.

Akıl sağlığı

Bu süreçte sinir sitemi ve akıl sağlığını muhafaza etmek te çok önemli. Her gün sevdiklerinizle görüntülü konuşmaya gayret edin. Ashwaganda, Lemon Balm gibi sinir sistemini yatıştırıcı takviyelerden yardım alabilirsiniz. 

Son olarak frekansınızı yüksek tutmaya çalışın, bunun için aroma-terapiden yardım alabilirsiniz. Mesela gül yağı frekansı çok yüksek olan bir kokudur, kullanabilirsiniz.

Maddi-Manevi sağlıkla geçireceğiniz bir süreç olmasını diliyorum.

@NaturopathicMedicine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir